„Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) záležitost zveřejňování platů a náhrad senátorů projednal se senátorskými kluby, které k tomu nevznesly žádné námitky,“ uvedla tisková tajemnice. K tomu, zda budou na webu k dispozici v návaznosti na letošní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) i údaje o příjmu a odměnách vedoucích pracovníků Kanceláře Senátu, ale Heřmánková neměla žádné informace.
„Pokud se jedná o platy vedoucích pracovníků Kanceláře Poslanecké sněmovny, zkoumají se v současné době právní názory na to, jakým způsobem a v jakém rozsahu mohou být tyto informace zveřejněny, aby nebyla porušena práva jednotlivých zaměstnanců na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním poskytnutých údajů,“ uvedl Roman Žamboch z tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny. Obraz o odměnách poslanců podle něho dává už příslušný zákon a prováděcí usnesení rozpočtového výboru, které jsou na sněmovním webu.
Úřady mají podle květnového verdiktu NSS povinnost poskytovat informace o platech a odměnách ve veřejné správě. Podle metodického doporučení ministerstva vnitra a Úřadu pro ochranu osobních údajů by údaje měly být zveřejňovány u těch úředníků, které zákon o střetu zájmů řadí mezi veřejné funkcionáře. Bez omezení by měly být poskytovány u zákonodárců přes členy vlády a vedení ústředních orgánů až po vedení obcí a krajů. U ostatních vedoucích pracovníků mají úřady posoudit, zda zájem na zveřejnění převažuje nad právem zaměstnance na ochranu osobního údaje o jeho příjmu.