Omnipol dostal první pokutu za špatnou dodávku pro armádu

Praha – Zbrojařská firma Omnipol musí ministerstvu obrany zaplatit více než dva miliony korun za to, že armádě dodala v roce 1998 protitankové střely Šturm staršího data výroby, než které se ve smlouvě zavázala dodat. Pražský městský soud svým dnešním rozhodnutím zamítl odvolání zbrojařské společnosti. Rozhodnutí soudu je pravomocné a není možné se proti němu již odvolat.

Smlouva obsahovala ustanovení o tom, že 60 protitankových střel budou roky výroby 1996 a mladší. Pro případ porušení smlouvy si strany sjednaly pokutu ve výši tří a půl procenta z kupní ceny, která přesahovala 54 milionů korun. Kvůli dodání starších raket v rozporu se smlouvou tak vznikl ministerstvu nárok na zaplacení pokuty ve výši přes 1,6 milionu korun. Zbytek sumy tvoří úrok z prodlení od prosince 2002, kdy jej ministerstvo uplatnilo u soudu. Podle serveru Ekonom.cz je to vůbec poprvé, kdy tento nejvýznamnější obchodník se zbraněmi dostal od soudu trest za některou ze svých zakázek pro ministerstvo obrany.

Ministerstvo obrany požaduje po Omnipolu vrácení všech zaplacených peněz, tedy 80 milionů korun. Se zbrojařskou firmou proto vede další dva spory. „My ty rakety nepoužíváme, máme je na skladě, jsme připraveni je Omnipolu vrátit… Zatím jsme neuspěli v těchto dvou sporech, a proto jsme se odvolali k Nejvyššímu soudu,“ uvedl pro ČT tiskový mluvčí resortu Jan Pejšek. U nižších soudních instancí ministerstvo neuspělo proto, že zboží nereklamovalo ve smluvně domluvené roční záruční lhůtě.

Video Reportáž Magdy Trojanové
video

Reportáž Magdy Trojanové

Společnost Omnipol patří mezi největší tuzemské obchodníky s vojenskou a leteckou technikou. Některé z obchodů s touto firmou jsou v médiích označovány jako pro armádu nevýhodné. V poslední době je jméno firmy nejčastěji spojováno s dovozem čtyř španělských transportních letounů CASA pro českou armádu. Letouny však provází problémy, jejich cena byla podle některých informací výrazně vyšší než v jiných zemích.