Lidé se loučí s Havlem ve Vladislavském sále

Praha – Václav Havel se naposledy vrátil na Pražský hrad. Rakev s jeho ostatky je vystavena na katafalku uprostřed Vladislavského sálu, který se pro veřejnost otevřel ve 13:00. Již před otevřením čekaly stovky lidí, aby vzdaly hold prvnímu polistopadovému prezidentovi. Před osmou hodinou večer, kdy měl být sál uzavřen, lidé na Hrad stále přicházeli. Místo proto zůstane veřejnosti přístupné. Do kdy bude dnes sál otevřený, ale není jasné, organizátoři předpovídají, že do 23:00. Ostatky byly na Hrad převezeny dnes, doprovázel je smuteční průvod tisíců lidí. Rakev bude vystavena i ve čtvrtek. V pátek se uskuteční Havlův státní pohřeb.

Podle prezidenta Václava Klause není vhodnější místo pro rozloučení s jeho předchůdcem ve funkci než Vladislavský sál. Právě v něm totiž zákonodárci před 22 lety Havla zvolili první polistopadovou hlavou státu. Stalo se tak 29. prosince 1989. Dnes se v sále uskutečnil smuteční ceremoniál. Klaus přednesl projev, v němž uctil Havlovu památku. Shromáždění se zúčastnili Havlovi blízcí, političtí představitelé a diplomaté. 

Rakev do sálu po rudém koberci přinesli vojáci. Z věže Svatovítského chrámu přitom zněly údery největšího českého zvonu Zikmund z roku 1549. Rakev zahalenou do státní vlajky k Hradu z kasáren Hradní stráže přivezlo šestispřeží vraníků na lafetě houfnice, na níž byly při pohřbu v roce 1937 také ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka. 

Při ceremoniálu v zaplněném Vladislavském sále bylo místo pro Havlovy nejbližší před katafalkem. Vedle vdovy Dagmar Havlové stála její dcera Nina či bratr zesnulého exprezidenta Ivan. Mezi přítomnými byli také bývalý premiér Miloš Zeman či někdejší předseda úřednické vlády Jan Fischer. Dostavili se i poslanci a senátoři. 

Ceremonii ve Vladislavském sále doprovázela Česká filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka. Sálem zazněl například Smuteční pochod ze svity Pohádka od Josefa Suka nebo skladba Virgo virginum praeclara z alba Antonína Dvořáka Stabat Mater. Sukův Smuteční pochod zazněl i na pohřbu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

Rakev s bývalým prezidentem je zahalená do státní vlajky. Kolem katafalku hoří svíce a čestnou stráž drží čtyři členové armády a Hradní stráže. Přímo na katafalku jsou umístěny věnce od Havlovy rodiny, nejvyšších ústavních činitelů a armády. Na věnci od vdovy Dagmar stojí „Venouškovi Dáša“. U rakve leží také věnec od slovinského prezidenta Danilo Türka. Další věnce lemují jednu ze zdí Vladislavského sálu a předsálí. Mezi řadou věnců z oficiálních míst se objevuje i věnec s nápisem „De los Cubanos libres“ (od svobodných Kubánců). 

Vladislavský sál

bude pro veřejnost ve čtvrtek přístupný od 08:00 do 20:00. V pátek se uskuteční Havlův státní pohřeb. Přesně v poledne budou občané držet minutu ticha, svůj provoz po tuto dobu přeruší například i některé spoje pražské MHD. Vojáci také na Havlovu počest slavnostně vystřelí 21 salv z děla umístěného na Petříně.

Lidé mohou do Vladislavského sálu vstoupit z náměstí U svatého Jiří. Kolem rakve obcházejí podél stěn sálu. U katafalku někteří pokládají květiny a pokloní se. „Přišla jsem prostě ze sympatie. Nejsilnější moment zřejmě byl v neděli, když jsem se dozvěděla, že umřel. Teď je to taková potřeba zúčastnit se toho a přijít se rozloučit,“ řekla žena, která spolu s další asi stovkou lidí vystála v chladném a deštivém počasí frontu před Vladislavským sálem.  

„Dopoledne jsem byla v práci, teď jsem se uvolnila, abych mu přišla vzdát poslední hold,“ řekla další účastnice piety. Havlův odkaz je podle ní hlavně v lidskosti a mravnosti, kterým se v dnešní společnosti příliš nedaří. Někteří lidé při odchodu z Vladislavského sálu dávali najevo zklamání z toho, že k rakvi s exprezidentem nemohli přistupovat jednotlivě, aby se mu mohli v klidu poklonit. Některé také překvapilo, že přímo v sále nejsou kondolenční knihy. Ty zájemci najdou v Rothmayerově sále při vstupu do hradního areálu z Hradčanského náměstí. Ve čtvrtek budou veřejnosti přístupné od devíti do osmnácti hodin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ruská ropa zůstává v Česku do vyčerpání zásob

Do České republiky už přes čtvrt roku neteče ropa z ropovodu Družba. Od března přitéká jen přes jihozápadní TAL, respektive jeho českou větev IKL. V centrálním tankovišti se ale ruská ropa stále skladuje, a to až do vyčerpání zásob. Poté ji nahradí jiné druhy „černého zlata“. Do tuzemska proudí nejčastěji z Asie, severní Afriky a severní Evropy.
před 16 mminutami

Na Expo 2025 v Japonsku začal Český národní den

Na světové výstavě Expo v Ósace začal Český národní den, zahájily ho česká a japonská hymna v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Národního dne se účastní prezident Petr Pavel i japonská princezna Takamado. Expo je podle Pavla přehlídkou špičkových technologií, výjimečné architektury a národních identit. Především je ale prostorem, kde se potkávají různé kultury a společně hledají odpověď na otázku, jak by měla vypadat budoucnost, řekl prezident v krátkém projevu na zahájení.
před 28 mminutami

Mezi seniory roste zájem o digitální kurzy

Jeden ze tří seniorů v Česku je podle statistik digitálně vyloučený. Tedy nemá internet, chytrý telefon či neumí například použít eRecept ani komunikovat s úřady on-line. Týká se to přibližně 700 tisíc lidí. Další statisíce sice digitální pomůcky mají, ale neumí je efektivně využívat. Zájem o digitální kurzy proto roste.
před 1 hhodinou

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 10 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 10 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 10 hhodinami

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 10 hhodinami
Načítání...