ČSSD hodlá podat stížnost na všech 14 reformních zákonů

Praha – Sociální demokracie se zřejmě do konce týdne ohradí u Ústavního soudu proti schválení všech 14 reformních zákonů, o jejichž zdržení se na začátku listopadu pokoušela při několikadenních obstrukcích. Uvedl to server Týden.cz. Opozici se nelíbí, že např. důchodovou, zdravotní nebo sociální reformu koalice sloučila do jediného projednávání, a poslanci tak nedostali dostatečný prostor vznést své námitky k jednotlivým zákonům.

Stížnost podá podle serveru skupina poslanců v čele s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. „Už to jen finalizuji a dělám drobné úpravy,“ cituje web stranického právníka Radovana Suchánka. Odborník na ústavní právo Jan Kysela si ale podle Týdne.cz nemyslí, že sloučením rozpravy automaticky byla porušena ústava. Kritiku ČSSD již dříve odmítli i politici z vládní koalice, kteří reformu i způsob jejího projednání prosadili.

Další část ústavní stížnosti ČSSD se bude podle serveru zabývat obsahem dvou konkrétních opatření, které sociální demokracie kritizuje - nucené přeregistrace zdravotnických zařízení a povinnosti pro nezaměstnané vykonávat veřejnou službu. „První opatření je zbytečným obtěžováním až šikanou ze strany veřejné moci a zásahem do nabytých práv, a tedy do právní jistoty. Povinnost vykonávat veřejnou službu zase porušuje právo na zaopatření v nezaměstnanosti, a je tedy proti Listině i mezinárodním smlouvám,“ řekl Týdnu.cz právník ČSSD. Ministr práce a sociálních věcí a autor reformy Jaromír Drábek ale tuto argumentaci odmítá. „Jsem přesvědčen, že úprava veřejné služby je v souladu s ústavním pořádkem naší země,“ cituje ho on-line deník.

Ústavní soud již dříve obdržel návrh poslanců ČSSD na zrušení několika klíčových ustanovení první části zdravotnické reformy. Sociální demokraté konkrétně napadli zákon o veřejném zdravotním pojištění, který rozdělil péči na základ a nadstandard. Kritizují také zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun.