ČSSD vyzvala obviněné kvůli uplácení, ať přeruší členství

Praha – Nejužší vedení ČSSD dnes vyzvalo dva sociální demokraty obviněné kvůli údajnému uplácení v pražské ČSSD, Františka Kolínského a Lukáše Plachého, k přerušení členství. Dalších 15 ze 17 lidí, které protikorupční policie obvinila, už v sociální demokracii není. Informoval o tom první místopředseda strany Michal Hašek. Plachý proti obvinění podal stížnost, cítí se nevinný. Dokud nebude o stížnosti rozhodnuto, členství ve straně přerušovat nechce. Počkat na závěry vyšetřování chce i Kolínský, do té doby se prý k věci vyjadřovat nehodlá.

Věcí se bude příští týden zabývat i předsednictvo ČSSD. „Předpokládám, že zbylí dva členové využijí času, který mají před sebou, aby si členství dobrovolně pozastavili, pokud by k tomu nedošlo, pak bude muset rozhodnout předsednictvo sociální demokracie, které bude jednat příští pátek,“ uvedl šéf strany Bohuslav Sobotka.

Grémium strany dnes také rozhodlo o přeregistraci obvodní organizace. „Já doufám, že tam dojde k tomu, že bude nově postavená obvodní organizace a bude zvoleno nové vedení, které nebude zatíženo těmito starými problémy,“ uvedl Sobotka.

Sociální demokracie podle Haška plně podporuje policejní vyšetřování tohoto případu. Informace, které se ke kauze vztahují, si podle něj sociální demokraté ještě ověřují. „Pokud by se jakékoliv pochybnosti projevily jinde, tak nepochybně tomu budeme věnovat dostatečnou pozornost,“ uvedl Sobotka.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČT24

Česká televize (ČT) ve čtvrtek uvedla, že policie obvinila 17 členů pražské ČSSD. Důvodem jsou údajné úplatky kvůli hlasování na stranických schůzích, mimo jiné při sestavování kandidátek pro sněmovní volby. Podle kriminalistů někteří obvinění také vzali peníze za samotný vstup do strany. Mezi „velké ryby“ patří třeba šéf místní organizace v Praze 9 František Kolínský a bývalý pražský radní Lukáš Plachý.

Kolínský čelí obvinění z toho, že spolu se svým stranickým kolegou a bývalým pražským radním Plachým upláceli 15 spolustraníků. Ti prý dostávali úplatky za to, že vstoupili do jedné z místních organizací ČSSD, čímž rozšířili členskou základnu, následně měli hlasovat podle předem daných pokynů. Dvojice funkcionářů podle policie podplácela hlavně při sestavování kandidátky pro poslední sněmovní volby.

Video Reportáž Vladimíra Keblúška
video

Reportáž Vladimíra Keblúška

„Jde především o problém místní organizace v Praze 9,“ řekl ČT místopředseda klubu pražských zastupitelů ČSSD Miroslav Poche. Zároveň připomněl, že někteří členové ČSSD z této městské části museli už před časem stranu opustit. Existovalo podezření, že se děje něco nekalého, takže byli vyloučeni, uvedl.

Policie začala kauzu vyšetřovat před dvěma lety. Tehdy některá média zveřejnila nahrávky o tom, že tehdejší radní ČSSD Plachý údajně za dobré místo na kandidátce přislíbil jednomu ze spolustraníků 100 000 korun. Plachý tehdy korupci odmítl, ale ihned rezignoval na funkci v radě.