Čeští vědci s pomocí myší nalezli odolný gen proti spavé nemoci

Praha – Čeští vědci jsou možná na začátku objevu nového účinného léku proti spavé nemoci. Ve svém výzkumu se zaměřili na účinky parazita v těle myší a dokázali identifikovat geny, které jsou proti nákaze odolné. Pokud se nové poznatky prokážou jako využitelné, může vést český objev například k přípravě očkovací látky, která proti spavé nemoci prozatím chybí. Onemocnění způsobené prvokem trypanozomou spavičnou v Africe ročně postihne 30 tisíc nových pacientů a tisíce kusů dobytka. Existují sice léky, jejich uživatel ale musí počítat s vedlejšími účinky.

Největší nástrahou spavé nemoci je její nenápadné přenášení. Stačí jedno bodnutí od mouchy velké kolem jednoho centimetru, kterým se může do těla dostat nebezpečná infekce trypanozomy. Parazit se velmi dobře adaptuje na lidské tělo a začíná se množit v krvi. Napadá hlavně vnitřní orgány a mozek. V pozdějších fázích způsobuje typickou malátnost, kvůli které dostala nemoc své jméno. „Pokud ten člověk není léčen, pak je to onemocnění prakticky smrtelně nemocné, byť to trvá řadu měsíců, někdy i let,“ zmiňuje primářka Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Ústav molekulární chemie se v poslední době zaměřoval na rozdílnou odolnost vůči spavé nemoci. Výraznou pomocí se vědcům už poněkolikáté staly laboratorní myši – mají totiž podobný imunitní systém jako lidé a navíc žádný Čech dosud spavou nemoc v Africe nedostal. Při aplikaci prvoka výzkumníci zjistili, že některé myši přežívaly déle než jiné. Příčinou se nakonec ukázala určitá skupina genů.

Léčba spavé nemoci
Léčba spavé nemoci

„Může to mít nějaký univerzálnější mechanismus, který bude fungovat i u jiných parazitů,“ zmiňuje pracovník ústavu Matyáš Šíma. Objev by se mohl využít třeba při vývoji očkování proti spavé nemoci. Také v oblasti následné léčby je velký prostor – dosud totiž existují pouze dva léky. Pří léčbě pokročilého stádia se navíc často užívají přípravky s jedovatým arsenem.

Na dalším léku proti spavé nemoci proto pracují i biologové v Českých Budějovicích. Přišli na to, jak „vypnout“ životně důležité geny parazita, který ji způsobuje. „Vypínáme geny trypanozomy poměrně běžně, ta metodika je zavedena poměrně dobře,“ dodala Alena Zítková z Biologického centra Akademie věd ČR. Proti spavé nemoci pomáhají i slovenští vědci. Přímo v Bratislavě pěstují sterilní mouchy tse-tse, které se poté posílají do Afriky, aby se nebezpečný hmyz méně množil.

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše