Poslanci chystají uzákonění pravidel na sjezdovkách

Praha – Skupina poslanců vládní koalice a sociální demokracie společně připravila návrh zákona, který by měl určovat pravidla pro chování na lyžařských sjezdovkách. Regule už na svazích platí, nově by ale za jejich porušení a nepoužití helmy hrozila lyžařům a snowboardistům vysoká pokuta. Helma je na lyžích stejně důležitá jako v autě bezpečnostní pás. Lidé se často po svazích řítí šedesátikilometrovou rychlostí a helma jim může zachránit život. Podle nového zákona by měla být přilba povinná pro všechny do 18 let. Návrh zákona zamíří k posouzení vládě, v případě úspěšného legislativního procesu projde i sněmovnou a Senátem. Platit by mohl začít už nadcházející zimní sezonu.

„Z našeho pohledu jde o snahu nařídit to dětem, které nejsou odpovědné samy za sebe, ale jsou za ně odpovědní rodiče,“ soudí náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek. Na povinné nošení helmy u mladých lyžařů a snowboardistů by měli přímo na svahu dohlížet policisté. Porušení pravidel by mohlo provinilci na pokutě odlehčit až o deset tisíc.

Poslanci při psaní zákona vycházeli z platných pravidel Mezinárodní lyžařské federace, které určují, jak se lidé na svazích mají chovat. Upravují například rychlost jízdy, předjíždění nebo podmínky pro zastavení. Bývalý náčelník horské služby v Krušných horách a poslanec za TOP 09 Rudolf Chlad jmenuje mezi příčinami proměnu podmínek na sjezdovkách, vyšší rychlost a lepší vybavení, které ji umožňuje, což přináší často vážné úrazy.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Cedule s takzvaným lyžařským desaterem visí v každém ski areálu. Za jeho porušení může provozovatel lyžaře nebo snowboardistu vykázat ze svahu. Nově ale budou pravidla uzákoněna a sankce budou větší.

K pravidlům lyžařské federace už soudy přihlížejí, třeba v roce 2008 srazil lyžař u vleku sedmiletou dívku a právě nerespektování pravidel mu přitížilo. Odešel s podmínkou a pokutou 55 tisíc korun.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové