Sobotka má mandát jednat o předčasných volbách

Praha - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dostal od grémia strany mandát jednat s ODS, TOP 09 a KSČM o předčasných volbách. Mohly by se odehrát už v červnu, řekl po zasedání užšího vedení ČSSD. Ještě před rozpuštěním sněmovny by ČSSD chtěla dokončit legislativní kroky k přímé volbě prezidenta. Rovněž komunisté jsou připraveni jednat o schválení zákona, který by podle ústavy rozpustil sněmovnu a umožnil konání předčasných voleb. 

Sobotka: není možné, aby pokračovala šaškárna s účastí VV ve vládě

„Agonii této vlády je třeba ukončit,“ uvedl Sobotka s tím, že kabinet Petra Nečase již není schopen vést stát. Vláda je podle ČSSD v „absolutním chaosu“. Nejlepším řešením v tom případě je podle sociální demokracie co nejrychlejší vypsání voleb, ze kterých by vzešel nový kabinet. 

Sobotka též připomněl, že poslední sněmovní volby v roce 2010 vyhrála sociální demokracie, nikoliv některá strana z vládní koalice. Ačkoliv vláda podle Sobotky slibovala, že bude bojovat proti korupci, místo toho přišly skandály typu ProMoPro, financování VV, soud s Vítem Bártou, propojení s lobbistou Romanem Janouškem atd. Podle Sobotky vláda kvůli účasti VV ztratila legitimitu. Šéf ČSSD rovněž kritizoval „chaotické“ reformy a špatné čerpání peněz z EU. 

O vypsání předčasných voleb má Sobotka zahájit jednání s předsedou vlády a ODS Petrem Nečasem, s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. V úterý předčasné volby jako východisko z vládní krize zmínil místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Nečas předčasné volby nepokládá za šťastné řešení. V případě rozpadu vlády by ale měly být co nejrychleji. K demisi vyzval vládu také předseda KSČM Vojtěch Filip. Červnový termín případných voleb je podle Filipa realistický, protože strany by podle něj veškeré potřebné kroky, jako je třeba sestavování kandidátek, do té doby stihly. 

K vyvolání předčasných voleb do sněmovny by stačila dohoda stran, jejichž představitelé už je jako řešení nynější vládní krize přinejmenším připouštějí, tedy ODS, TOP 09 a ČSSD.

Plány ČSSD: zavedení daňové progrese, zabránění restitucím

Sociální demokracie, která má nyní nejvyšší preference, by podle Sobotky v případě úspěchu v červnových volbách připravila „spravedlivější rozpočet“, do konce roku zrušila takzvaný druhý pilř důchodové reformy, zabránila by sjednocení DPH na 17,5 procenta, církevním restitucím a zavedla další opatření, která by „spravedlivěji rozložila náklady reforem na všechny sociální skupiny“. Zavedla by od 1. ledna příštího roku daňovou progresi a majetková přiznání. Odbory a občanské iniciativy Sobotka vyzval, aby podpořily snahu ČSSD o rozpuštění současného kabinetu.

Grémium VV vyzvalo v úterý své ministry k neprodlenému podání demisí. VV zároveň sepsaly své podmínky, za kterých budou dál spolupracovat s vládou. Premiér Nečas ale takové jednání odmítl, podobně se zachovala koaliční TOP 09. V okamžiku podání demise podle předsedy vlády mizí jakýkoliv prostor pro další jednání se stranou o pokračování koalice.

Video Brífink ČSSD k vládní krizi
video

Brífink ČSSD k vládní krizi