Krajské volby? ČSSD chce 35 procent a povalit vládu

Praha – Česká strana sociálně demokratická chce v podzimních krajských volbách získat minimálně 35 procent hlasů. Za úkol to svým 13 hejtmanům dnes na bilanční konferenci v Plzni dal předseda strany Bohuslav Sobotka. Za hlavní téma kampaně ČSSD zvolila udržení veřejných služeb, které podle ní vláda současně likviduje. Sobotka navíc podzimní volby pojímá také jako referendum o Nečasově kabinetu; slibuje si od nich oslabení pozice pravicových stran a případný pád současné koalice.

Podle Sobotky vláda svojí současnou politikou škodí krajům i občanům v nich a ti by to měli ve volbách zhodnotit. „Jde nám o to, abychom v podzimních volbách co nejvíce oslabili současnou vládu. Rádi bychom vyzvali voliče, aby k volbám přišli a aby hlasovali proti vládním stranám. Výrazný neúspěch vládních stran může urychlit pád Nečasovy vlády,“ uvedl na tiskové konferenci Sobotka.

Požadavek 35procentního zisku Sobotka ještě navýšil pro Moravskoslezský kraj, jednu z tradičních bašt levice, kde by měl výsledek ČSSD začínat čtyřkou. „To by měl být náš realistický cíl, pokud se nechceme dostat do podobné nepříjemné situace jako v Poslanecké sněmovně po minulých volbách do sněmovny, které jsme také vyhráli, ale nakonec nás obklíčily pravicové strany,“ dodal.

ČSSD opět vytáhne proti vládě, ta bude hrozit Řeckem

ČSSD je před podzimními volbami v těžké pozici; obhájit chce všech 13 hejtmanských postů, jež získala v posledních krajských volbách v roce 2008. Pod vedením Jiřího Paroubka tehdy vsadila na celostátní tematiku a předvolební kampaň postavila na kritice zdravotnických poplatků, které zaváděla vláda Mirka Topolánka.

Kritiku vládních kroků chce v boji o voliče využít strana i tentokrát. „Hlavní téma bude zajištění kvalitních fungujících veřejných služeb, aby se nerušily nemocnice, aby se nerušily školy, které jsou kvalitní,“ informoval předseda strany Bohuslav Sobotka. „Jednotlivé kraje mají svoje specifické problémy. Leitmotivem (podzimních voleb) bude udržení veřejných služeb, protože vláda demontuje sociální stát v přímém přenosu,“ doplnil šéf asociace krajů, jihomoravský hejtman a místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Stejný postup hodlá zvolit i ODS, poučená ze síly celostátních témat, jež před čtyřmi lety využila ČSSD. Nejsilnější pravicová strana hodlá varovat před řeckým scénářem. „Vysoká zadluženost, nezdravé veřejné finance rovnají se vysoká nezaměstnanost, špatné podnikatelské prostředí, špatný přístup mladých lidí ke vzdělání,“ vyjmenovává hrozby, jež spatřuje ODS, její volební manažer Pavel Drobil.

Problém zadlužování hodlá v kampani použít i TOP 09. „Poté, jak se dynamicky zadlužuje stát, tak musíme reagovat na to, jak dynamicky se zadlužují kraje. Jsou tu ale i další typicky konzervativní témata, která se týkají třeba sociální práce,“ informovala místopředsedkyně strany a kandidátka na středočeskou hejtmanku Helena Langšádlová.

ČSSD chce koalice s lidovci, bojí se kmotrů

ČSSD do volebního klání vysílá devět ze stávajících třinácti hejtmanů. Mezi čtyřmi nováčky je opět i jedna žena; v Libereckém kraji kandiduje Lenka Kadlecová. Celkově se tým lídrů v krajích omladil. Většina kandidátů má zkušenosti z komunální politiky.

ČSSD chce jako nyní v krajích spolupracovat s KDU-ČSL a různými stranami nezávislých kandidátů i s KSČM a existuje i několik koalic s ODS. „Tady se ukazuje, že ČSSD má široký koaliční potenciál v krajích. Ale pro nás bude lepší dělat programově co nejbližší koalice a ODS se nedá pokládat za blízkého partnera, protože se snaží privatizovat veřejné služby, zdravotnictví a sociální služby v krajích, což není akceptovatelný program,“ řekl Sobotka.

Očekává, že vládní pravicové strany dopadnou ve volbách co nejhůře a ČSSD tak najde jiné koaliční partnery. Spolupráci s ODS Sobotka odmítl. „Nesmíme být ani podezíráni z účelových regionálních bratrství s ODS, které jsou zpovzdálí řízené kmotry ODS,“ uvedl. „Jsou to silná slova. Odpovídá to jejich volebním preferencím, ale měli by se chovat rozumně,“ konstatoval místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Své tradiční kraje budou chtít zpět získat i lidovci, jejich hlavní pozornost se soustředí na Jihomoravský kraj, který v současné době řídí místopředseda ČSSD Michal Hašek. „V několika krajích budeme kandidovat v koalici s menšími pravo-středovými subjekty. A máme ambici prohnat ty velké strany,“ informoval předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. O někdejší lidovecké pozice v nábožensky založené oblasti ovšem bude usilovat i konzervativní TOP 09. Ta se dále soustředí na Královéhradecký, Liberecký, Plzeňský, Středočeský a Zlínský kraj, kde se chce z opozice dostat do vlády.

Krajské volby 2012: Paroubek proti Rabasovi, Gazdík proti Čunkovi

Vybíráme pro vás ta nejzajímavější klání, která letošní podzimní krajské volby nabídnou:

Ve Zlínském kraji se o post hejtmana utká senátor a někdejší předseda KDU-ČSL Jiří Čunek s předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petrem Gazdíkem. Za ČSSD zde mandát obhajuje Stanislav Mišák, o hlasy voličů bude usilovat také náměstek hejtmana a bývalý hejtman Libor Lukáš.

Velká pozornost se soustředí také na Středočeský kraj. Zde bude místo v čele hejtmanství obhajovat výrazná tvář ČSSD David Rath, jeho vyzyvatelem je shodou okolností také lékař, primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. Do souboje se připojí i místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Soud s Věcmi veřejnými připoutal pozornost i na Plzeňský kraj. Svůj zájem o post zdejšího hejtmana totiž krátce po vynesení rozsudku oznámil Vít Bárta. Postaví se tak nejen stávajícímu hejtmanovi za ČSSD Milanu Chovanci, ale také Marcele Krejsové (ODS) a starostovu Spáleného Poříčí Pavlu Čížkovi (TOP 09).

V Ústeckém kraji obhajuje mandát jediná žena-hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). V nových politických barvách ji vyzve předseda národních socialistů Jiří Paroubek. A na scéně se objeví třeba i někdejší poslanec za Stranu zelených Přemysl Rabas (PRO kraj). ODS do boje o křeslo ústeckého hejtmana vyšle děčínského zastupitele Vladislava Rašku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zámek známý z Černých baronů mění majitele. Zaplatí za něj 30 milionů

Zámek Zelená Hora u Nepomuku mění majitele. Obec Klášter v neděli vybrala společnost Klaus Timber, která za nemovitost zaplatí třicet milionů korun. Radnice se dlouhodobě potýkala s nedostatkem peněz na údržbu objektu. Památka vyžaduje rekonstrukci s náklady v řádu stovek milionů.
před 2 hhodinami

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
11:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer před 22. hodinou si mohli diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1, už ve 20:55 také na ČT art.
10:05Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 13 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 14 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 15 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 16 hhodinami
Načítání...