U státních maturit propadlo přes šest tisíc studentů

Praha - U maturitních testů propadlo 6,2 procenta studentů, loni to bylo 5,3 procenta. Žáci se zhoršili hlavně v matematice, mírně se zlepšila čeština. Centrum pro přípravu maturit Cermat přitom hodnocení vyšší verze matematiky zmírnilo. Testy byly totiž těžší než loni.

„Tento nárůst (celkové neúspěšnosti) zcela odpovídá očekávání, neboť proti loňsku nyní testy skládali i první repetenti a k maturitní zkoušce bylo letos připuštěno o 3,2 procentního bodu více žáků než loni, jde především o maturující na středních odborných učilištích a středních odborných školách,“ komentoval výsledky testů Cermat.

Letos si matematiku vybralo víc studentů než loni

Nejvíce se zhoršily výsledky v matematice v lehčí verzi, a sice o 4,2 procentního bodu. Propadl tak skoro každý pátý student, celkem bude opravné zkoušky skládat 7 500 žáků. Ve vyšší verzi byla neúspěšnost po zmírnění výsledků 2,8 procenta, loni to přitom bylo necelé procento. Podle Cermatu je zhoršení v matematice dáno nárůstem maturujících v tomto předmětu o 15 procent. V minulém roce si studenti častěji u druhého povinného předmětu volili cizí jazyk.

V lehčím testu z češtiny si maturanti v meziročním srovnání polepšili, propadlo 1,1 procenta namísto 2,8 procenta v loňském roce. U vyšší verze zůstala neúspěšnost stejná, 0,1 procenta. „Je zřejmé, že se školy při přípravě zaměřily na okruh dovedností ověřovaných příslušným testem, a pokles je zjevný zejména ve skupině středních odborných učilišť a nástavbového studia,“ uvedli úředníci.

Z angličtiny v základní variantě neuspělo 4,3 procenta žáků, oproti loňsku to znamená mírné zhoršení. Z lehčí němčiny neuspělo přes 12 procent, tedy stejně jako před rokem. Ve vyšší verzi zůstala v obou hlavních cizích jazycích neúspěšnost ve srovnání s loňskem stejná, tedy 0,3, respektive 0,7 procenta u němčiny.

Deset úloh připouštělo více než jedno řešení

Komise testy po skončení vyhodnotila, u deseti úloh z celkových 1 254 nakonec připustila více než jedno správné řešení. „Opakuje se situace z loňského roku, kdy testy obsahují chyby, které odborníci Cermatu neodhalili, a teď se o jejich existenci pravděpodobně povede spor. Je zjevné, že ani mnohonásobná kontrola, kterou Cermat provádí před testováním a po něm, není dostatečná, a jsou tak poškozovány zájmy testovaných studentů,“ konstatoval Zdeněk Slejška ze spolku EDUin, který maturity kritizuje.

Výsledky testů dostali žáci ve středu, do pěti dnů si mohou podat žádost o přezkum. Kompletní zadání testů i se správnými odpověďmi je na webu. V současnosti se na školách konají ústní zkoušky, a to jak státních, tak i klasických školních maturit. Školy je mohou pořádat do 8. června, výsledky písemných prací dostanou z Cermatu do tří dnů od konce ústních zkoušek.

Video TK Cermatu k hodnocení státních maturit
video

TK Cermatu k hodnocení státních maturit

TK Cermatu k hodnocení státních maturit

U maturit propadlo víc studentů než loni