Rath ve vazbě přišel o poslanecké náhrady

Praha - Na účet poslance Davida Ratha bude docházet o 29 000 korun méně než obvykle. Kancléř Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr rozhodl, že zákonodárce, který sedí ve vazbě, nepotřebuje pobírat k platu všechny finanční náhrady, píše dnešní Mladá fronta DNES. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová věří, že půjde o precedens pro podobné případy.

Rath i po svém zatčení pobíral k platu 56 000 Kč hrubého měsíčně i veškeré náhrady na dopravu, reprezentaci, stravné a ošatné. Tyto náhrady jsou podle zákona vypláceny paušálně, ať poslanec daný měsíc cestuje, reprezentuje a kupuje obleky, či nikoli.

Doposud se zdálo, že peníze nelze Rathovi sebrat. „Litera zákona je skutečně taková, logiku to však v nastalé situaci žádnou nedává. Občanům, kteří platí poctivě daně, se dá takový nesmyslný postup těžko vysvětlit. Proto jsem přivítala, kdy mě pan kancléř informoval, že po poradě s právníky vyplácení náhrad poslanci Rathovi zastaví,“ řekla MfD šéfka sněmovny Miroslava Němcová.

Sněmovně hrozí soud

Němcová postup schvaluje i přesto, že sněmovně hrozí soud, u kterého by se se Rath mohl nevyplacených náhrad domáhat. „Existuje naděje, že soud rozhodne podle logiky, a nikoli striktně podle litery zákona. Pak by to byl cenný precedens pro další podobné případy. Pokud ne, žádné velké ztráty sněmovně nehrozí. Náhrady by se vyplatily zpětně a k tomu možná nějaká menší pokuta,“ řekla MfD Němcová.