Štefec: Smlouvy na obraně papírově sedí, problém je v ceně

Praha - Zbrojní analytik a bývalý zaměstnanec ministerstva obrany Jaroslav Štefec označil většinu zakázek na ministerstvu obrany za podezřelé, podle jeho zkušeností v resortu obrany sice papírově všechny smlouvy sedí, problém je ale v jejich předražených cenách. Štefec také dodal, že pokud ministerstvo vedou nekompetentní ministři, mohou být zakázky snadněji zmanipulovány, což podle jeho názoru může být i případ ministryně Parkanové a kauzy letadel CASA. I v případě, který v současnosti hýbe resortem obrany, jde podle Štefce o předraženou zakázku, u automobilů Tatra je podle něj cena navýšená v desítkách procent. Zatčení šéfa Tatry Ronalda Adamse podle jeho názoru může být účelové. Štefec ale dodal, že znevěrohodnění svědků bylo v historii běžné a trvá už od dob staré Číny.

Ministři jednotlivých resortů by měli být podle Štefce vybíráni uvážlivěji a v úvahu by měly být brány jak jejich manažerské schopnosti, tak i odborné znalosti. Pokud ministr svému resortu nerozumí, nejenže není schopný dlouhodobých koncepčních změn, ale může být i jednoduše zmanipulován a přijmout tak nevýhodnou nabídku.

Zároveň ale podle zbrojního analytika takový ministr musí nést i trestní odpovědnost za chod svého resortu, a to především v případě, kdy dojde k výraznému poškození ekonomických zájmů státu nebo kdy jde o korupci. V případě letadel CASA pak šlo podle Štefce o spiknutí s cílem získat zakázku pro konkrétní firmu, ne však pro dodavatele letadel, ale pro zprostředkovatelskou firmu Omnipol.

„Schopnost zajišťovat obranyschopnost České republiky tu v podstatě není,“ varoval Štefec.

Štefec také odmítl argument, že u letadel CASA nebylo možné určit obvyklou cenu, protože pro tento typ letadel existovala standardní nabídková cena a zároveň ani jejich konfigurace ani vybavení nejsou tajné ani nikterak specifické. Bývalý zaměstnanec ministerstva obrany považuje za neobvyklé a podezřelé i oddělení smluv na odběr letadel a na jejich údržbu, protože údržba v podobných případech bývá součástí kupní smlouvy. U letadel CASA navíc údržbu neprováděl jejich výrobce, ale dodavatelská firma.

56 minut
Hyde Park ČT24
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 17 mminutami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 9 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 18 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 20 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 20 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 20 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 22 hhodinami
Načítání...