Na Pardubicku by vyhrála ČSSD, hned za ní komunisté

Pardubice – V Pardubickém kraji vládne levice. Podle volebního modelu exkluzivního průzkumu pro Otázky Václava Moravce Speciál agentur SC&C a STEM/MARK ji podporuje skoro polovina voličů. Sociální demokracii by volilo 23,5 procenta a komunisty 18 procent oprávněných voličů. Ze stran současné vládní koalice by pětiprocentní hranici překročili jen občanští demokraté s 16 procenty a TOP 09 a Starostové s 11,5 procenta hlasů.

Sběr dat proběhl v období od 31. srpna do 2. září 2012. Výzkumu se zúčastnilo 1 008 respondentů. Statistická chyba se u jednotlivých politických stran pohybuje v rozpětí od ± 1,2% do ± 3,8%.

Ve studiu OVM budou zastoupeni i Nezávislí, které podporuje 5 procent voličů, a Koalice pro Pardubický kraj, která má 8,5 procenta příznivců. Průzkum vychází ze vzorku více než tisíce rozhovorů. Do studia jsou vždy pozváni zástupci šesti nejsilnějších stran.

Graf volebního modelu - Pardubický kraj
Graf volebního modelu - Pardubický kraj

Sedmou nejsilnější stranou podle průzkumu je Strana práv občanů – ZEMANOVCI, kterou by volilo 4,5 procenta voličů. Česká pirátská strana by získala 2,5 procenta hlasů, následována Stranou zelených (2 procenta) a Východočechy (rovněž 2 procenta).

Do volebního studia OVM Speciál byli pozváni:

Lenka Bártlová - (Nezávislí)

Hana Horská - (KSČM)

Roman Línek - (Koalice pro Pardubický kraj)

Martin Netolický - (ČSSD)

Petr Tupec - (ODS)

Jaroslav Zedník - (TOP09 a Starostové)


Graf volebního modelu - Pardubický kraj
Graf volebního modelu - Pardubický kraj

Přímý přenos z Pardubic začíná ve čtvrtek 6. září od 21:00 večer na ČT24.

Ve studiu mají své místo i diváci, přihlásit se do studia mohou prostřednictvím následujícího formuláře. Do vysílání se mohou diváci zapojit i přímo se svými náměty - stačí jen na volebních stránkách vyplnit formulář „Vaše volba“.