Leksellův gama nůž zachránil život dvanáctiletému chlapci

Praha – V pražské Nemocnici Na Homolce se začal používat Leksellův gama nůž. Jde o moderní lékařské zařízení, které se používá k ozařování chorobných ložisek v mozku. Do tehdejšího Československa se dostal díky sbírce uspořádané Nadací Charta 77. Lidé po celé federaci tehdy dali potřebných 90 milionů korun dohromady během roku a čtvrt. Přístroj se kromě cévních malformací používá i k odstraňování nádorů, léčbě epilepsie, Parkinsonovy nemoci nebo příznaků zeleného zákalu.

Impulzem ke sbírce se stal případ dvanáctiletého Michala Budinského ze Slovenska, kterému operace na Leksellově gama noži ve Švédsku, provedená v srpnu 1990, nejspíše zachránila život. Nadace Charty 77 pomohla získat již čtvrt milionu korun na zákrok, který pomohl malému Slovákovi, poté se ale objevili další potřební. Šéf nadace František Janouch dospěl k názoru, že bude lepší pořídit přímo vyspělé lékařské zařízení a - i s podporou prezidenta Václava Havla - spustil v květnu 1991 sbírku na konto Míša, nazvané podle Michala Budinského.

Jednalo se o první sbírku v novodobé historii. „Měli jsme i devadesátiletého pána, který řekl: 'Mám jenom pár měsíců života, tady mám šedesát tisíc, tady to máte.' To byla skutečně asi ta největší a nejdojemnější sbírka, kterou tato zem prožila,“ vzpomíná Janouch. Během jednoho roku Čechoslováci darovali na konto Míša skoro sto milionů korun.

Zařízení odstraňuje nádory a pomáhá léčit epilepsii nebo Parkinsonovu chorobu

Přes 20 tun těžký přístroj, který kromě cévních malformací (což byl případ malého Michala) používá i k odstraňování nádorů, léčbě epilepsie, Parkinsonovy nemoci nebo příznaků zeleného zákalu, instalovali na podzim 1992 v pražské Nemocnici Na Homolce. Byl to teprve osmý přístroj svého druhu v Evropě a 37. na světě, v postkomunistických zemích úplně první. Premiérová operace se uskutečnila dne 26. října 1992.

„Otcem“ zařízení, které k likvidaci nádorů v mozku používá přesně zacílených paprsků z kobaltových zářičů, byl švédský neurochirurg Lars Leksell (1907-1986), který začal na projektu nekrvavé operace pracovat již v roce 1951. Bádání trvalo 16 let a první gama nůž byl uveden do provozu v roce 1968 ve Švédsku. Velkého rozšíření se ale zprvu zpochybňovaná metoda dočkala až v druhé polovině 80. let, když gama nože prorazily ve Spojených státech. Dnes jich je ve světě přes 250.

Nemocnice Na Homolce gama nůž používá dodnes, nejedná se už ale o ten původní. Již v roce 2002 bylo zařízení výrazně modernizováno a dostalo nové hardwarové i softwarové vybavení. Před dvěma lety nemocnice zakoupila za 130 milionů ze státního rozpočtu Leksellův gama nůž zcela nový. Na původním zařízení lékaři za více než sedmnáct let provedli přes deset tisíc zákroků. V posledních letech je to ročně kolem 800 operací.

Michal Budinský, jehož příběh stál u počátků celonárodní sbírky, dnes žije na Slovensku. Gama nůž mu před lety sice velmi pomohl, jeho mozek se ale nikdy úplně neuzdravil a pro lékaře představuje i dnes komplikovaný případ. Zdravotní stav mladého muže je ale - díky před lety provedenému zákroku na Leksellově gamma noži - dlouhodobě stabilizovaný.

3 minuty
Reportáž Terezy Stárkové a Barbory Straňákové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Masarykův okruh v Brně čelí prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelí v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků. Kvůli deštivému počasí policisté prioritně směrují motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy. Největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli je zatím uzavřené. V případě potřeby se bude parkovat také na silnici od Kývalky k Rosicím na Brněnsku. „Dbejte aktuálních pokynů policistů a pořadatelů,“ zdůraznili strážci zákona.
10:16Aktualizovánopřed 19 mminutami

Soud uznal vinu dvou obžalovaných za podvody s řidičáky ve Varnsdorfu

V případu rozsáhlých podvodů při vydávání řidičských průkazů ve Varnsdorfu uznal okresní soud v Děčíně vinu dvou obžalovaných, konkrétně zkušebního komisaře a tlumočníka. Výši trestů zatím soudkyně Pavlína Müllerová nesdělila. Čtení rozsudku bude trvat několik hodin. Další obžalované již soud potrestal dříve.
před 56 mminutami

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
před 1 hhodinou

Vědci na Vysočině zkoumají dopady změny klimatu

V rámci mezinárodního projektu přijeli vědci na Vysočinu zkoumat dopady změny klimatu. Experti budou čtyři roky monitorovat zadržování vláhy v tamní půdě v souvislosti s teplotními extrémy a podle toho pak třeba vybírat stromy pro sázení. „Tento region je velice specifický kvůli klimatickým podmínkám a byly tady velké zásahy kvůli kůrovci,“ vysvětluje výběr lokace Michal Kepka z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě Vysočiny bude výzkum probíhat například i v Rakousku, Finsku a Arktidě.
před 5 hhodinami

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 5 hhodinami

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 6 hhodinami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 14 hhodinami
Načítání...