Filip: Podáme ústavní stížnost proti církevním restitucím

Praha – Hned druhý den po schválení církevních restitucí v Poslanecké sněmovně se nechali představitelé opozičních stran slyšet, že proti tomuto zákonu podají stížnost k Ústavnímu soudu. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa jsou k tomu hned dva důvody: porušení jednacího řádu a porušení legitimity. Představitelé vládních stran jsou ale přesvědčeni, že opozice se stížností neuspěje.

Podle Filipa se pro ústavní stížnost vyjádří určitě všech 26 poslanců komunistické strany. Kromě komunistů stížnost k Ústavnímu soudu nejspíše podá i ČSSD, svůj postup ale strany zatím nekoordinovaly, jejich právníci teprve zvažují odůvodnění stížnosti.

Už teď je ale předseda KSČM přesvědčen, že při schvalování zákona došlo k porušení principu legitimity. „Tady je evidentní, že politické strany, které vstupovaly do Poslanecké sněmovny, něco takového neměly ve svém programu, alespoň ne ve většině,“ uved Filip, který je přesvědčen, že legitimitě zákona brání to, že ho ve svém programu neměla strana, která získala ve volbách nejvíce hlasů. Legitimizovat by ho podle Filipa mohlo například hlasování v referendu, kdy by se k němu vyjádřili všichni občané České republiky.

Poslanec za ODS Petr Benda s takovou argumentací rozhodně nesouhlasí, vládní strany církevní restituce ve svém programu měly a důležité je, že byl zákon ve sněmovně schválen většinou poslanců. „Jsem si téměř jist, že předseda KSČM tu nemá kádrovat ostatní poslance, jak měli nebo neměli hlasovat,“ bránil se Filipově kritice.

Byl porušen jednací řád?

Druhý důvod pro stížnost u Ústavního soudu je procesní, podle kritiků z řad opozice měl být zákon, který byl vrácen Senátem, projednán na první následující schůzi Poslanecké sněmovny. Benda ale upozorňuje, že ústava se k tomu, kdy bude zákon projednán, vůbec nevyjadřuje, říká jen, že se o zákoně rozhodnout musí. O projednání na nejbližší schůzi se ale zmiňuje zákon o jednacím řádu, otázku tak bude zřejmě muset rozřešit Ústavní soud.

24 minut
Události, komentáře s Vojtěchem Filipem a Markem Bendou
Zdroj: ČT24

Opozici vadí i to, že zákon neobsahuje seznam majetku, který bude církvím vrácen. To ale vychází z faktu, že o veškerý majetek, který mají v restitucích získat, musí v souladu se všemi pravidly církve zažádat, vysvětlil Benda.

A opozičním stranám se nelíbí ani to, že finance v rámci finančních náhrad získají i ty církve, které v roce 1948 vůbec neexistovaly. „Neexistovala-li církev v rozhodném období, nemůže jít o nic jiného než o dar,“ uvedl Filip. To, že z právního hlediska opravdu o dar jde, si myslí i právník Václav Pavlíček. Tyto finanční kompenzace, které připadnou i sedmi nově zaregistrovaným církvím, ale řeší odluku církví od státu, tedy to, že církve budou v budoucnu na státu finančně nezávislé. Finanční kompenzace tak nepřipadnou jen katolické církvi, která vlastnila většinu majetku zabaveného v minulosti, ale všem v současnosti existujícím církvím.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Decroix s Pavlem diskutovala dětský certifikát a další legislativu

Prezident Petr Pavel jednal s ministryní spravedlnosti Evu Decroix (ODS). Tématem měly být aktuálně projednávané zákony, včetně novely trestního zákoníku, kterou minulý týden schválil Senát a nyní ji k podpisu dostal prezident. Podle vlády má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Součástí legislativy je i zavedení takzvaného dětského certifikátu, který bude registrovat sexuální zločince.
před 7 mminutami

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
před 35 mminutami

Podívejte se, kolik kde dosud napršelo

Meteorologové vydali výstrahu před silnými srážkami. Varovali také, že hlavně na severovýchodě republiky by mohly stoupat hladiny řek a potoků. Datový tým České televize připravil interaktivní mapu, která ukazuje, kolik na různých místech Česka napršelo za poslední hodinu a kolik už napršelo v souhrnu od půlnoci na úterý 8. července.
před 38 mminutami

Hydrologové čekají v Beskydech a Jeseníkách silné deště

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se nejvíc zvednou v noci a ve středu, v povodí Olše mohou překročit 3. stupeň, uvedl Český hydrometeorologický ústav. V oblastech ohrožených silnými dešti je ohlášeno devatenáct dětských táborů. Moravskoslezská města se chystají na extrémní srážky.
09:29Aktualizovánopřed 49 mminutami

V okolí Náchoda kolabuje doprava

Ve dvacetitisícovém Náchodě druhým dnem pokračuje oprava klíčové okružní křižovatky Slávie, která je součástí hlavního průtahu městem. Ve směru od polských hranic i od Hradce Králové se tvoří kolony. Do středečního rána by se situace mohla zlepšit, předpokládá radnice. Mezi druhou a třetí hodinou odpoledne totiž stavbaři křižovatku otevřou naplno.
10:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie odložila případ zřícení římsy v pražském centru, která usmrtila člověka

Vyšetřování tragického pádu římsy v centru Prahy, při kterém zemřel muž, bylo policií odloženo. Pád zdiva podle kriminalistů zapříčinilo zejména použití nevhodných materiálů, a to už při stavbě budovy v roce 1899. Současný vlastník nemovitosti není za smrt muže trestně odpovědný, protože udělal veškeré kroky k uvedení domu do bezvadného stavu. Dozorový státní zástupce se s tímto závěrem ztotožnil, sdělila Lucie Andělová z tiskového oddělení Městského státního zastupitelství v Praze.
před 4 hhodinami

Decroix a Mračková Vildumetzová debatovaly o odškodnění po výpadku elektřiny

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) připustila, že by stát mohl v některých případech kompenzovat škodu po pátečním výpadku elektřiny, který postihl Česko. Proces je však složitý. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by měli být odškodněni všichni, pokud se nejednalo o technickou závadu. O okolnostech hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
před 4 hhodinami

Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu

V momentě, kdy se má Česko opět potýkat se silnými dešti, bude zásadní aktuální stav půdy. Pokud totiž bude úplně suchá nebo naopak již nasycená vodou, srážky se do ní budou hůře vsakovat. „Množství vody, které půda dokáže pojmout, záleží na tom, kolik vzduchu v ní je, tedy kolik volného prostoru může voda zabrat,“ vysvětlil hydrolog z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd Václav Šípek. Vlastnosti půdy, ale i to, jak se zeminou správně hospodařit, popsal vědec pro Českou televizi. Meteorologové v pondělí vydali pro část země výstrahu před extrémními srážkami.
před 8 hhodinami
Načítání...