Hackeři se tentokrát zaměřili na exekutory. „Zabavili“ jim data

Praha - Hackeři napadli webové stránky exekutorské komory, získali z nich jejich databázi. Soubor s daty umístili na volně dostupné stránky. Hackerská skupina Czechurity na svém webu uvedla, že zabavili databázi, neboť exekutoři zabavují majetek občanům. Web komory byl na krátkou dobu po oznámení útoku mimo provoz. Exekutorská komora v reakci uvedla, že nebyly odcizeny žádné osobní údaje účastníků exekučních řízení. Komora podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Jelikož exekutoři neprávem zabavují majetek nevinným občanům, rozhodli jsme se zabavit jejich databázi, kterou si můžete volně stáhnout,“ uvedla hackerská skupina. Na facebookovém profilu české odnože hnutí Anonymous se informace o napadení webu komory objevila asi v 15:00. Řada sympatizantů čin hackerů schvaluje.

„Rádi bychom v této souvislosti upozornili na to, že Exekutorská komora není vhodně vybraným terčem, jelikož se nezabývá vymáháním dluhů. Naopak je jedním z dohledových orgánů nad činností soudních exekutorů,“ uvedla mluvčí komory Petra Báčová. „Exekutorská komora ČR nastalou situaci intenzivně řeší a podává trestní oznámení na neznámého pachatele,“ dodala mluvčí.

Útok hackerů se podle ní dotkl jen administrativních dat. „Žádné informace související s konkrétními exekučními řízeními nebo s osobními údaji třetích osob či účastníků řízení odcizeny nebyly, neboť na těchto stránkách evidovány nejsou,“ vysvětlila Báčová.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Textový soubor s databází obsahuje data umístěná na serveru exekutorské komory. Jsou zde uvedeny kontakty na exekutory s adresami jejich kanceláří. Data jsou volně přístupná i na webu. Databáze obsahuje i články z internetové stránky a další obsah webu.

Hackeři se prostřednictvím svých útoků často vyjadřují k aktuálním společenským a politickým kauzám. Internetový aktivismus zaznamenal v ČR zvýšený zájem médií v době schvalování kontroverzní mezinárodní smlouvy ACTA, která měla podle svých kritiků výrazně omezit svobodu internetu. Hackeři tehdy napadli například web úřadu vlády.