Pít či nepít, toť otázka roku 2012

Praha – Dění posledních měsíců letošního roku poznamenala metanolová aféra. Po sérii otrav byla v Česku vůbec poprvé v historii vyhlášena prohibice. Čechy ale před pitím nezastavila. Na otravu toxickým metanolem jich dosud zemřelo 38 a další desítky lidí měly nebo stále mají zdravotní problémy. Policie odhalila zdroj smrtelné směsi už po 17 dnech a dosud obvinila téměř 70 osob. Mezi lidmi je ale stále kolem pěti tisíc litrů toxické směsi. Panují proto obavy, že v době svátků a volna mohou přibýt ještě další oběti.

Série metanolových otrav Česko zaskočila i ochromila. Zpočátku nikdo nečekal, že by mohla narůst do takových rozměrů. První dva lidé zemřeli 3. září. Po týdnu už ale bylo mrtvých osm a stále přibývali další. Premiér Petr Nečas proto svolal krizový štáb a vláda vyhlásila zákaz prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Série otrav ale pokračovala a na vládu se začala valit vlna kritiky za nečinnost i přebujelý černý trh s nelegálním lihem. Ministr zdravotnictví Leoš Heger se proto 14. září odhodlal k radikálnímu zásahu a v Česku vyhlásil historicky první prohibici, byť jen na alkohol od 20 procent. Mrtvých už tehdy bylo devatenáct. 

Domácí zásoby nedáme

Panovala obava, zda nenastane podobná situace jako v USA v letech 1919 až 1933. V zemi se tehdy naopak začalo pít více, alkohol se organizovaně pašoval a lidé pili prakticky všechno. To se sice nepotvrdilo, ukázalo se ale, že užívání alkoholu je u nás masový problém. Češi jsou hlavně národ pivařů, i v době prohibice se ale alkoholu napila více než pětina obyvatel. Jen necelá třetina pravidelných konzumentů se ze strachu z otravy pití vzdala, nemluvě o domácích zásobách, které Češi vyhazují jen velmi neradi.

  • Bary v době prohibice autor: Viktor Chlad, zdroj: ISIFA/LN
  • Prohibice autor: Zavoral Libor, zdroj: ČTK

Prohibice trvala necelé dva týdny a život většiny lidí tak nijak zásadně neovlivnila. Místo tvrdého alkoholu se na svatbách rozlévalo pivo a víno, lidé si zvykli i na prázdné regály v supermarketech. Česko ovšem za tu dobu nechvalně zaplnilo titulky zahraničních deníků. Řada příspěvků ČR ukazovala jako zemi pijáků levného alkoholu, který je k dostání u stánků s rychlým občerstvením. Ty stál spolu s hotely, bary a restauracemi každý den prohibice čtyřicet milionů korun a škody sčítají dodnes. Češi totiž stále za alkohol utrácí méně, podle odhadů zhruba o deset procent. Řada vánočních trhů zakázala i prodej oblíbeného punče nebo grogu.

Titulky zahraničních deníků ale nebyly daleko od pravdy. Češi patří v rámci třicítky zemí OECD mezi největší pijany. Loni jsme v konzumaci alkoholu v přepočtu na hlavu zabrali čtvrtou příčku. Aféra proto rozpoutala i diskusi o potřebě trh s alkoholem více regulovat. Vláda představila plány na zavedení licencí, kontrolních pásek či snížení objemu spotřebitelského balení ze šesti litrů na jeden. Už brzy by nemusel být tvrdý alkohol k dostání ani ve stáncích a v automatech. Přísnější by mohly být i postihy za nalévání alkoholu mladistvým.

Podvody s pančováným alkoholem přitom nejsou v Česku žádnou novinkou. Do hledáčku vyšetřovatelů se dostaly už před lety. V souvislosti s kauzou se proto objevily spekulace, zda úřady dříve situaci nepodcenily. Podle lihovarníků se celní správa do vypuknutí metanolové aféry zabývala především oficiálními výrobci a pomíjela černý trh.

Právě rozbujelý černý trh přitom stojí za celou kauzou. Původci metanolových otrav chtěli vydělat, chybovali ale při míchání směsi. Policii se ovšem v rámci vyšetřování zřejmě podařilo rozbít lihovou mafii, která pochází ze severu Moravy. Už koncem října zatkla podnikatele Radka Březinu, o kterém média píší jako o šedé eminenci na trhu s nelegálním lihem. Koncem prosince pak kriminalisté odhalili vůbec největší sklad s nelegálním alkoholem v historii policie.

Hlavní líčení do roka a do dne

Metanolová kauza je co do počtu obětí druhou nejhorší katastrofou v dějinách Česka. Více lidských životů (50) si vyžádaly jen povodně z roku 1997. Obžaloby na zhruba 15 lidí na nižších stupních pyramidy, hlavně koncové prodejce, stánkaře, ale i distributory, by mohly padnout do konce roku. Soudní řízení s hlavními obviněnými začne v letních měsících, nejpozději do září, tedy do roka od vypuknutí metanolové aféry. Pět lidí může dostat až doživotí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na severu Moravy a ve Slezsku hrozí k večeru bouřky

Na severu Moravy a ve Slezsku v neděli odpoledne a večer hrozí silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm, varoval Český hydrometeorologický ústav. V pondělí odpoledne na jihu Moravy teploty porostou až k 32 stupňům Celsia, doplnil.
11:26Aktualizovánopřed 41 mminutami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 43 mminutami

Ostatky tří odbojářů se mají dočkat důstojnějšího uložení

Tři členové protikomunistického odboje – Karel Sabela, Miloslav Jebavý a Vilém Sok, byli před 76 lety zavražděni v pankrácké věznici a jejich těla bez vědomí rodin pohřbena do šachtového hrobu na pražském Ďáblickém hřbitově. Vláda nyní schválila jejich exhumaci, aby mohli být uloženi k důstojnému odpočinku.
před 1 hhodinou

Čeští hasiči odletěli pomáhat do zaplavených oblastí Texasu

Do amerického Texasu odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří budou v místech zasažených ničivými povodněmi pomáhat s pátráním po pohřešovaných lidech, informovala mluvčí hasičů Klára Ochmanová. Česká skupina je podle ní jediným zahraničním týmem, který v této souvislosti do Spojených států zamířil. Budou tam pět až sedm dní.
před 4 hhodinami

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
před 4 hhodinami

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 6 hhodinami

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 17 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 17 hhodinami
Načítání...