Prezidenti se mění, sídlo hlavy státu však přetrvává

Praha - Jména prezidentů se mění, sídlo hlavy státu ale zůstává pořád stejné - Pražský hrad. Komnaty prezidenti střídají téměř jen za zámek v Lánech a svou vlastní rezidenci. Hrad býval sídlem nejvyšší vrstvy už od devátého století. První prezident se sem nastěhoval v roce 1918. Za svou historii prošel řadou změn, málokdo proto ví, že svými rozměry patří k největším hradním komplexům na světě. Nejvýznamnější bod Prahy a častý cíl hledáčků fotoaparátů je především symbol české státnosti.

Jan Sokol, filosof:

„Politická kampaň naši společnost na jednu stranu rozhýbala, na druhou ji ale hodně rozhádala, polarizovala. Teď je otázka, zda se potvrdí i další mé obavy spojené s přímou volbou hlavy státu. Přímo volený prezident s mnohem silnějším mandátem bude totiž ještě nebezpečnější vládě. A přece jen, to, co občan potřebuje, je vláda.“

Sokol, který byl hostem Studia 6, také tvrdil, že v kampani má být vidět soutěž, ale ne soupeření. V Zemanově kampani byly podle něj opravdu velmi neslušné kroky, inzerát, který vyšel v Blesku poslední den před volbou, byl prý skandální. „Doufám, že bude Miloš Zeman společnost stmelovat, že to zvládne. Očekával bych, že se ten vlastenecký duch, který kampaň trochu probudila, projeví v tom, že tu bude také větší respekt ke státu,“ dodal filosof.

Hrad byl údajně založen kolem roku 880 rodem Přemyslovců. Rozkvět zažila stavba za vlády krále a později císaře Karla IV. Pražský hrad se poprvé stal císařskou rezidencí. Pražská defenestrace v roce 1618 zahájila dlouhé období válek, během nichž byl Pražský hrad poškozen a vyloupen. Pro pobyt panovníka byl tudíž spíše nevhodný.

Po vzniku samostatné Československé republiky v roce 1918 se Pražský hrad stal opět sídlem hlavy státu. Nutné úpravy byly v roce 1920 svěřeny slovinskému architektovi Josipu Plečnikovi. Po roce 1989 byly zpřístupněny mnohé dosud uzavřené prostory - například Královská zahrada s Míčovnou, jižní zahrady, Císařská konírna či Tereziánské křídlo Starého královského paláce.

Domov na Pražském hradě měl už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. A přímo v hradních komnatách se ubytovali i jeho dva nástupci - Edvard Beneš a Emil Hácha.

Domeček: Za doby Klementa Gottwalda se pak sídlo hlavy státu přemístilo do vily v Královské zahradě. A tam našli útočiště i všichni další komunističtí prezidenti. V takzvaném domečku bydlel i poslední komunistický prezident - Gustáv Husák. Teď v něm sídlí nadace Václava a Livie Klausových. A zahrada je na rozdíl od dob Husáka volně přístupná veřejnosti.

Po Husákovi v domečku bydlel velmi krátce jen prezident Václav Havel. Pak dal, jako zatím jediný prezident, přednost vlastnímu bydlení. I když jen několik set metrů od Pražského hradu.

Vila v Dělostřelecké: Do vily v pražské Dělostřelecké ulici se Václav Havel přestěhoval ještě s první manželkou Olgou už v roce 1993. Stála ho třicet milionů. A za zhruba stejnou částku ji nechal opravit.

Havlovo vlastní bydlení sice šetřilo hradní rozpočet, zato ale zamotalo hlavu tamním úředníkům, když prezidentský úřad opustil. Nebylo kam ubytovat jeho nástupce. Až po dlouhém hledání se pro Václava Klause našlo místo opět v hradním areálu.

Lumbeho vila je sídem zatím posledního českého prezidenta. Václav Klaus se do ní nastěhoval společně s manželkou Livií v létě 2005, dva roky po svém nástupu do funkce. Už v březnu se bude ale stěhovat pryč.

Budova dříve sloužila jako bažantnice. Po jejím odkoupení chirurgem Karlem Lumbem byla přestavěna na empírovou vilu. V roce 1925 byla budova odkoupena Kanceláří prezidenta republiky, která tam přesunula administrativní sídlo Správy Pražského hradu. Od té doby však objekt chátral a rekonstrukce „od základu“ započala v roce 2004, kdy si vilu vybral jako své sídlo Vácav Klaus.

Veškeré informace o Pražském hradu naleznete ZDE

6 minut
Rozhovor s historikem architektury Zdeňkem Lukešem
Zdroj: ČT24

Lány, letní sídlo prezidentů

Oficiálním letním sídlem českých prezidentů je zámek v Lánech. Veřejnost se za jeho brány nedostane, výjimkou je pouze den narození a úmrtí T. G. Masaryka. Naopak zámecký park, který budovu obklopuje, přístupný je.

I na dnešní podobě zámku se podílel Josip Plečnik, který zde pracoval zhruba od roku 1921 do roku 1924. Prezidenty tato rezidence hostí od 1920, nebyla však vždy vyhledávána. Edvard Beneš i Emil Hácha zde trávili poměrně dost času, naopak prezidenti za dob komunistické éry sem příliš nejezdili. Na tradici navázal až Václav Havel.

12 minut
Rozhovor s Janem Sokolem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 12 mminutami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 3 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 4 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 5 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 13 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 14 hhodinami
Načítání...