Volby by vyhrála ČSSD, ODS čtvrtá

Praha - Volby do sněmovny by podle únorového modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrála opět ČSSD. Na druhém a třetím místě by skončily se značným odstupem a shodným výsledkem TOP 09 a KSČM. Čtvrtá zůstala ODS. 

Sociální demokracie by získala 41 procent hlasů. TOP 09 a komunisté shodně 17 procent. Zatímco podpora vládní TOP 09 podle modelu meziměsíčně o procentní bod vzrostla, opoziční KSČM o půl procentního bodu klesla. Občanské demokraty by volilo 12 procent lidí, v lednu to bylo 13 procent. Výsledek ODS je nejhorší od září 2010, vyplývá z dat CVVM.

Podle CVVM by se žádná další strana do sněmovny už nedostala. Strana práv občanů ZEMANOVCI by dosáhla v únoru stejně jako v lednu 3,5 procenta hlasů. Stejně by na tom byli lidovci. Zelené by volilo 1,5 procenta lidí, parlamentní Věci veřejné klesly na nulu. Hranice pro vstup do sněmovny je pět procent. Volební model zahrnuje jen respondenty, kteří se voleb chtějí zúčastnit a uvedli některou ze stran.

Z průzkumu také vyplynulo, že voleb by se zúčastnilo 59 procent lidí, 33 procent lidí by k volbám nešlo a 8 procent lidí neví. 

Průzkum agentury CVVM proběhl ve dnech 4. až 11. února a zúčastnilo se ho 1 060 respondentů starších 15 let. Agentura STEM včera zveřejnila svůj průzkum volebních preferencí, oba proběhly ve stejném období - STEM ale přisuzuje ČSSD jen 28,2 procenta hlasů, ODS pak vyšší preference než KSČM a Zemanovci by se naopak podle STEMU do sněmovny dostali.