ČSSD odmítla nařčení, že chce zrušit ÚSTR

Praha - Sociální demokraté se ohradili proti vyjádření premiéra Petra Nečase (ODS), že chtějí zrušit Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda Lubomír Zaorálek po jednání stranického grémia uvedli, že mají naopak zájem na tom, aby byl ústav funkční a respektovanou vědeckou institucí. „Pokládáme za důležité především nevtahovat jeho činnost do nějakých dalších ideologických debat,“ podotkl Zaorálek a dodal, že situace kolem ústavu by se měla uklidnit. Odboráři a členové poradního sboru ústavu ale mají z dalšího vývoje obavy. Senátorům kvůli tomu zašlou i prohlášení. Důvodem jsou vztahy mezi radou a vedením - nové informace podle nich dokazují politické a ideologické záměry rady ústavu a některých politických stran.

„ČSSD v rámci pokračující celospolečenské debaty jednoznačně deklaruje svůj záměr zachovat, a to po volbách 2014, ÚSTR jako instituci mapující novodobou čs. historii a zpřístupňující historické dokumenty. Přejeme si, aby ÚSTR byl jak profesionálně fungujícím správním orgánem, tak historickým pracovištěm srovnatelným s obdobnými institucemi v zahraničí a schopným v kvalitě svých výstupů obstát v domácí konkurenci,“ uvedli sociální demokraté.

Zaorálek: Nečasova slova jsou zbytečně hysterická a nesmyslná napadení

Podle Zaorálka ústav nyní nemá u odborné veřejnosti respekt, protože jeho produkce není reprezentativní: „Bylo by dobré, kdyby tam byly některé osobnosti, které jsou skutečně vůdčími odborníky v oblasti,“ poznamenal a nabídl srovnání s prací německého Gauckova ústavu. ČSSD je připravena si vše vyjasnit přímo s předsedou vlády. Některé Nečasovy věty ale podle Zaorálka nemá cenu rozebírat, „protože to jsou věci, které má zřejmě od nějakých velmi špatných informátorů“. Premiérova slova označil za „zbytečně hysterická“ a „nesmyslná“ napadení.

Odborná kritika: Málo publikací a omezená dostupnost

Vedle tahanic mezi politiky se v ÚSTR rozhořel spor na čistě odborné bázi. Rada ústavu, která na vědce a badatele dohlíží, si postěžovala, že ústav vydává málo publikací. „Jsem s tím velmi znepokojena a zdá se, že většina členů rady to mé znepokojení sdílí,“ tvrdí předsedkyně rady a bývalá disidentka Petruška Šustrová.

Další kritika míří k digitalizaci spisů. Radě vadí, že spisy nejsou přístupné na internetu. Aby si lidé mohli i zdigitalizované spisy prohlédnout, musí navštívit badatelnu na pražském Žižkově. Ovšem podle ředitele ústavu jiný způsob zkoumání zákon nepovoluje. Také historici veškerou kritiku odmítají a vidí za ní údajné napojení některých členů rady na politiky. Ti se ústavem budou zabývat dál, senátoři chtějí vytvořit zvláštní komisi, která by spory uvnitř instituce řešila.

Nečas ve čtvrtek ostře reagoval na rozhodnutí senátorů, kteří nezvolili do rady ÚSTR kandidáta Poslanecké sněmovny Jiřího Lišku (ODS). Právě Liškovo nezvolení Nečas označil za „další nehoráznou demonstraci síly senátorského klubu ČSSD pod taktovkou Jiřího Dienstbiera“. Vyslovil zároveň „důvodnou obavu“, že úplná paralyzace ústavu ještě před parlamentními volbami je podmínkou, kterou si dala komunistická strana před případnou povolební spoluprací s ČSSD. Zřetelnými signály snah o paralyzaci práce ÚSTR je podle předsedy vlády také stále otevřenější příprava na odvolání dosavadního ředitele Daniela Hermana. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24

Senát ve středu do rady ÚSTR vybral historika Jana Bureše z ČSSD. Jediný sněmovní kandidát, bývalý místopředseda Senátu Liška dostatek hlasů nezískal. Místo v radě, které má obsadit adept poslanců, tak zůstane i nadále prázdné. Pravicoví poslanci poté začali spekulovat o tom, že se sociální demokraté budou snažit ÚSTR pomocí jeho rady zrušit. Stejné obavy jsou slyšet i od zaměstnanců ÚSTR. 

Ústav, o jehož vznik svedli souboj pravicoví zákonodárci s levicovou opozicí, má za úkol shromažďovat, analyzovat a zpřístupňovat dokumenty o období komunismu a nacistické okupace. Před pěti lety, kdy vznikal, byla proti ČSSD i někteří historici. Vadilo jim, že se náplň činnosti nové instituce bude překrývat s posláním již existujících akademických pracovišť. „Dnes, kdy ÚSTR působí a čerpá peníze ze státního rozpočtu, pokládáme za důležité jej nevtahovat do politických ideologických sporů a dbát o co nejzodpovědnější nakládání s veřejnými prostředky,“ uvedla dnes ČSSD. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Decroix s Pavlem diskutovala dětský certifikát a další legislativu

Prezident Petr Pavel jednal s ministryní spravedlnosti Evu Decroix (ODS). Tématem měly být aktuálně projednávané zákony, včetně novely trestního zákoníku, kterou minulý týden schválil Senát a nyní ji k podpisu dostal prezident. Součástí legislativy je i zavedení takzvaného dětského certifikátu, který bude registrovat sexuální zločince. Decroix uvedla, že má vybraného auditora k objasnění postupů v bitcoinové kauze. Ve středu ho představí vládě i veřejnosti.
před 20 mminutami

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
před 48 mminutami

Podívejte se, kolik kde dosud napršelo

Meteorologové vydali výstrahu před silnými srážkami. Varovali také, že hlavně na severovýchodě republiky by mohly stoupat hladiny řek a potoků. Datový tým České televize připravil interaktivní mapu, která ukazuje, kolik na různých místech Česka napršelo za poslední hodinu a kolik už napršelo v souhrnu od půlnoci na úterý 8. července.
před 51 mminutami

Hydrologové čekají v Beskydech a Jeseníkách silné deště

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se nejvíc zvednou v noci a ve středu, v povodí Olše mohou překročit 3. stupeň, uvedl Český hydrometeorologický ústav. V oblastech ohrožených silnými dešti je ohlášeno devatenáct dětských táborů. Moravskoslezská města se chystají na extrémní srážky.
09:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V okolí Náchoda kolabuje doprava

Ve dvacetitisícovém Náchodě druhým dnem pokračuje oprava klíčové okružní křižovatky Slávie, která je součástí hlavního průtahu městem. Ve směru od polských hranic i od Hradce Králové se tvoří kolony. Do středečního rána by se situace mohla zlepšit, předpokládá radnice. Mezi druhou a třetí hodinou odpoledne totiž stavbaři křižovatku otevřou naplno.
10:43Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Policie odložila případ zřícení římsy v pražském centru, která usmrtila člověka

Vyšetřování tragického pádu římsy v centru Prahy, při kterém zemřel muž, bylo policií odloženo. Pád zdiva podle kriminalistů zapříčinilo zejména použití nevhodných materiálů, a to už při stavbě budovy v roce 1899. Současný vlastník nemovitosti není za smrt muže trestně odpovědný, protože udělal veškeré kroky k uvedení domu do bezvadného stavu. Dozorový státní zástupce se s tímto závěrem ztotožnil, sdělila Lucie Andělová z tiskového oddělení Městského státního zastupitelství v Praze.
před 4 hhodinami

Decroix a Mračková Vildumetzová debatovaly o odškodnění po výpadku elektřiny

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) připustila, že by stát mohl v některých případech kompenzovat škodu po pátečním výpadku elektřiny, který postihl Česko. Proces je však složitý. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by měli být odškodněni všichni, pokud se nejednalo o technickou závadu. O okolnostech hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
před 5 hhodinami

Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu

V momentě, kdy se má Česko opět potýkat se silnými dešti, bude zásadní aktuální stav půdy. Pokud totiž bude úplně suchá nebo naopak již nasycená vodou, srážky se do ní budou hůře vsakovat. „Množství vody, které půda dokáže pojmout, záleží na tom, kolik vzduchu v ní je, tedy kolik volného prostoru může voda zabrat,“ vysvětlil hydrolog z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd Václav Šípek. Vlastnosti půdy, ale i to, jak se zeminou správně hospodařit, popsal vědec pro Českou televizi. Meteorologové v pondělí vydali pro část země výstrahu před extrémními srážkami.
před 8 hhodinami
Načítání...