Má funkce je pole pro dialog, nabídl Zeman účast na tripartitě

Praha - Prezident Miloš Zeman po setkání s odboráři oznámil, že nabídne svou účast na jednání tripartity. Jako prostředník by rád usnadnil dialog mezi účatsníky, prezidentský úřad považuje za pole dialogu, v jehož rámci by k němu mohlo dojít. Hlava státu předpokládá, že by jeho účast na prvním zasedání byla spíše symbolická, plánuje hlavně jednat se stranami separátně. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil prezidentovi předložil některé návrhy, které mají zmírnit nezaměstnanost a „ekonomický nerůst“.

„Jsem velice rád, že jsem mohl dodržet svůj slib a setkat se s vedením odborové konfederace podobně, jako jsem se minulý týden setkal s vedením Svazu průmyslu a dopravy. Na těchto setkáních jsem zjistil jednu zajímavou věc, že zaměstnavatelé a zaměstnanci se mnohdy… dokáží dohodnout. A obě tyto skupiny mi sdělily, že jediný, s kým se nedokáží dohodnout, je právě vláda,“ pronesl prezident Miloš Zeman. Nabídl proto svou účast na jednání tripartity, skrze níž by rád mírnil společenské tenze.

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil krátce zmínil, že prezidentovi předložil za odbory návrhy některých opatření, která mají směřovat k řešení nezaměstnanosti. „Všichni víme, že situace v nezaměstnanosti je nejhorší za vlastně celé tohle období,“ dodal Zavadil. Návrhy odboráři chtějí přednést i vládě.

Šéf odborářů upřesnil, že opatření adresovaná vládě obsahují třeba zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí nebo zvýšení minimální mzdy. „Máme ty návrhy rozdělené na krátkodobá a dlouhodobá opatření. Na rozdíl od jiných institucí jsme schopni předložit konkrétní návrhy, které by pomohly k růstu ekonomiky,“ pronesl Zavadil.

U minimální mzdy odbory původně navrhovaly zvýšení z osmi na devět tisíc, na Hradě ale ustoupily. „Zvýšení o jeden tisíc korun ne zcela odpovídá ekonomickým možnostem naší země,“ řekl po jednání s odbory prezident Miloš Zeman. S navyšováním má problém i vláda. „Navýšení minimální mzdy znamená, že tisíce lidí, kteří mají zpravidla nějaký handicap na pracovním trhu, přijdou o zaměstnání,“ upozornil premiér Petr Nečas.

Nový prezident přislíbil pravidelná setkávání s odbory

Zeman přislíbil pravidelná setkávání odborářům už krátce po svém volebním vítězství, debatám s odboráři chce věnovat víc času než jeho předchůdci. V minulosti se přihlásil k vizi odborů - tedy opatřením, která by podle odborářů zlepšila hospodářskou situaci a život v Česku.

Českomoravská konfederace odborových svazů Miloše Zemana podpořila před druhým kolem prezidentské volby. Jeho protikandidát Karel Schwarzenberg byl pro odboráře jako člen pravicové vlády nepřijatelný. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hydrologové čekají v Beskydech a Jeseníkách silné deště

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se nejvíc zvednou v noci a ve středu, v povodí Olše mohou překročit 3. stupeň, uvedl Český hydrometeorologický ústav. V oblastech ohrožených silnými dešti jsou nahlášeny dětské tábory. Moravskoslezská města se chystají na extrémní srážky.
09:29Aktualizovánopřed 24 mminutami

V okolí Náchoda kolabovala doprava

Ve dvacetitisícovém Náchodě v úterý druhým dnem pokračuje oprava klíčové okružní křižovatky Slávie, která je součástí hlavního průtahu městem. Ve směru od polských hranic i od Hradce Králové se tvořily kolony. Mezi druhou a třetí hodinou odpoledne pak stavbaři křižovatku plánovaně otevřeli naplno, což mělo podle radnice situaci zlepšit.
10:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vyšla zpráva o stavu právního státu v zemích EU

Česko v uplynulém roce dosáhlo určitého pokroku v odměňování soudců a státních zástupců. Dílčí úspěchy byly zaznamenány i ve snahách o zkrácení délky řízení. V každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie to v úterý uvedla Evropská komise. I přes pokrok v některých oblastech zůstávají ale podle EK v tuzemsku nedostatky týkající se vyšetřování korupce na vysoké úrovni a rovněž transparentnosti vlastnictví médií. Komise vidí problémy i v sousedním Maďarsku a na Slovensku.
17:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Mapa ukazuje, kolik do brzkého úterního odpoledne napršelo

Meteorologové vydali výstrahu před silnými srážkami. Varovali také, že hlavně na severovýchodě republiky mohou následně stoupat hladiny řek a potoků. ČT24 připravila interaktivní mapu srážek. Po 14:15 přestala být k dispozici volně dostupná aktuální data, z nichž mapa čerpala. Mapa tak ukazuje stav právě k úterním 14:15.
14:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
před 4 hhodinami

Decroix s Pavlem diskutovala o dětském certifikátu a další legislativě

Prezident Petr Pavel jednal s ministryní spravedlnosti Evou Decroix (ODS) o aktuálně projednávaných zákonech včetně novely trestního zákoníku, kterou schválil Senát. Součástí dané legislativy je i zavedení takzvaného dětského certifikátu, který bude registrovat sexuální zločince, aby jim zabránil v práci s dětmi. Decroix dodala, že ve středu představí jméno auditora k objasnění postupů v bitcoinové kauze.
15:25Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
před 5 hhodinami

Policie odložila případ zřícení římsy v pražském centru, která usmrtila člověka

Vyšetřování tragického pádu římsy v centru Prahy, při kterém zemřel muž, bylo policií odloženo. Pád zdiva podle kriminalistů zapříčinilo zejména použití nevhodných materiálů, a to už při stavbě budovy v roce 1899. Současný vlastník nemovitosti není za smrt muže trestně odpovědný, protože udělal veškeré kroky k uvedení domu do bezvadného stavu. Dozorový státní zástupce se s tímto závěrem ztotožnil, sdělila Lucie Andělová z tiskového oddělení Městského státního zastupitelství v Praze.
před 9 hhodinami
Načítání...