Studená válka na půdě ÚSTR? Pod ředitelem Hermanem se kýve židle

Praha - Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman bude s největší pravděpodobností odvolán. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl člen Rady ÚSTR, politolog Lukáš Jelínek. Na dnešním jednání ale rada o Hermanově odvolání nejednala. Mezi ní a pracovníky ústavu panuje napětí dlouhodobě, podle radních není vědecká práce ÚSTR dostatečná. Vládní koalice potom obviňuje opozici, že se snaží chod vědecké instituce paralyzovat - radní ÚSTRu totiž volí Senát, kde má ČSSD většinu.

„Jako ředitel má velké mezery ve zvládání agendy,“ uvedl radní Jelínek pro Radiožurnál na adresu Hermana. „Má problém v tom, že není ani profesionální historik, ani není profesionální manažer. To znamená, že je velmi závislý na svém okolí, které mu dodává nebo zprostředkovává určitý servis,“ dodal s tím, že ani projekt, se kterým Herman uspěl ve výběrovém řízení, nebyl nijak mimořádný ani výrazně kvalitnější.

Jelínkova slova pak potvrdila i předsedkyně rady Petruška Šustrová. „Musíme mu například vracet spoustu materiálů k přepracování,“ uvedla po dnešním jednání. Výhrady dnes rada měla i k výroční zprávě ÚSTR.

Ústav byl založen na základě zákona z roku 2007 a jeho cílem je nestranné zkoumání totalitních režimů 20. století. S ÚSTR je spojen Archiv bezpečnostních složek (ABS). „Jsem přesvědčený, že ÚSTR a Archiv bezpečnostních složek si za pět let své existence našly své pevné místo ve struktuře české společnosti, protože projekt otevřená minulost a otevírání všech těch etap totalitní minulosti, ať už komunistické, nebo nacistické, bylo důležitým procesem, který slouží k očištění historické paměti,“ uvedl letos v únoru Herman.

Odbory varují před politickým vlivem, rada to odmítá

Spor mezi badateli ÚSTR a radou ústavu vrcholí v posledních týdnech. Rada kritizuje údajně nedostatečnou práci vědců i komplikovaný přístup k archiváliím, které nejsou dostupné on-line. Vedení instituce se odvolává na platné zákony.

Vedle odborné roviny ale ústavem zmítá i politický spor; odbory varují před tím, že rada může pracovat pod politickým vlivem. Její členové jsou totiž voleni Senátem, kde drží většinu sociální demokracie. Někteří představitelé ředitelského kolegia tvrdí, že se předsedkyně rady Šustrová a členové Lukáš Jelínek, Michal Uhl a Emilie Benešová netají úmyslem postupnými kroky celou instituci postupně zlikvidovat.

Premiér Petr Nečas navíc minulý týden ostře reagoval na rozhodnutí senátorů, kteří nezvolili do rady ÚSTR kandidáta Poslanecké sněmovny Jiřího Lišku (ODS). Právě Liškovo nezvolení Nečas označil za „další nehoráznou demonstraci síly senátorského klubu ČSSD“. Úplná paralyzace ústavu ještě před parlamentními volbami je podle něj podmínkou, kterou si dala komunistická strana před případnou povolební spoluprací s ČSSD.

Radní ovšem jakýkoli politický vliv odmítají. „Rada opravdu není řízena ani Miloslavem Grebeníčkem ani Milošem Zemanem ani nikým. Členové rady mají svého vlastního rozumu dost,“ upozornila předsedkyně rady Petruška Šustrová. A proti slovům o politizaci se v minulých dnech ohradili i sociální demokraté. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda Lubomír Zaorálek uvedli, že mají naopak zájem na tom, aby byl ústav funkční a respektovanou vědeckou institucí. „Pokládáme za důležité především nevtahovat jeho činnost do nějakých dalších ideologických debat,“ podotkl Zaorálek.

2 minuty
Události o dění v ÚSTR
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 6 hhodinami

Lepší péči o válečné veterány má zajistit novela

Býval členem Speciálních sil Armády ČR a má zkušenosti z mise v Mali. Dříve elitní voják Josef Burget ale musel před více než dvěma lety podstoupit operaci mozku a nastalé komplikace ho upoutaly na invalidní vozík. S některými úkony mu tak dnes musí pomáhat rodina nebo pečovatelka, výdaje na rehabilitace a cvičení jsou přitom vysoké. Brzy by však s nimi jemu i dalším šestnácti tisícům válečných veteránů měl pomoci pětadvacetitisícový měsíční příspěvek na sociální služby. Novela zákona, která ho zavádí, čeká na podpis prezidenta.
před 6 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 6 hhodinami

Texas přerušil pátrání po obětech záplav kvůli varování před dalšími povodněmi

Američtí záchranáři v neděli ráno místního času přerušili pátrání po obětech katastrofálních záplav v Texasu ze začátku měsíce, důvodem jsou nové vydatné srážky a varování meteorologů před dalšími povodněmi v postižené oblasti. Informovala o tom agentura AP, která upozornila, že od bleskových povodní ze 4. července je to poprvé, kdy pátrání přerušila nová vlna nepříznivého počasí. Do Texasu v neděli odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří mají pomáhat s pátráním po pohřešovaných.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 10 hhodinami

Na severu Moravy a ve Slezsku hrozí k večeru bouřky

Na severu Moravy a ve Slezsku v neděli odpoledne a večer hrozí silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm, varoval Český hydrometeorologický ústav. V pondělí odpoledne na jihu Moravy teploty porostou až k 32 stupňům Celsia, doplnil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 13 hhodinami

Ostatky tří odbojářů se mají dočkat důstojnějšího uložení

Tři členové protikomunistického odboje – Karel Sabela, Miloslav Jebavý a Vilém Sok, byli před 76 lety zavražděni v pankrácké věznici a jejich těla bez vědomí rodin pohřbena do šachtového hrobu na pražském Ďáblickém hřbitově. Vláda nyní schválila jejich exhumaci, aby mohli být uloženi k důstojnému odpočinku.
před 14 hhodinami
Načítání...