ČSSD to nevzdává, církvím chce vzít příspěvek na činnost

Praha - Sociální demokraté dál bojují proti církevním restitucím. Místopředseda strany Lubomír Zaorálek na brífinku řekl, že pokud ČSSD uspěje v příštích volbách, pokusí se upravit podmínky vyrovnání s církvemi. Mohla by jim vzít finanční příspěvek na činnost a také změnit zákon o restitucích. Změna současného stavu by se podle Zaorálka měla stát i součástí volebního programu sociálních demokratů.

Podle Zaorálka ČSSD s navrácením církevního majetku v zásadě souhlasí, nikoliv ale s jeho konkrétním provedením. Místopředseda největší opoziční strany se například obává prolomení hranice února 1948 a zpochybňuje i výši finanční náhrady. „Nám připadá, že je nesmírně sporná. Budeme jednat s církvemi a usilovat o změnu zákona a snížení náhrady,“ uvedl.

Zákon o majetkovém vyrovnání otevírá církvím cestu k nemovitému majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí dalších 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň bude během 17 let snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. „Já si myslím, že ten finanční příspěvek, který je v rozsahu 17 miliard, tam nevidím žádný právní problém, ten se dá zrušit okamžitě,“ podotkl Zaorálek.

Nevyloučil přitom ani možnost změny zákona bez souhlasu církví, které již se státem podepsaly příslušné smlouvy. „I u Ústavního soudu se na to děla debata a dala by se číst i tak, že ono nelze jednoduše ty smlouvy nadřazovat zákonu. To znamená, že může být i právní výklad, že zákon se dá změnit, a pak se budou řešit smlouvy,“ uvedl Zaorálek s tím, že to bude ještě předmětem analýzy.

Ve volebním programu by podle něj měli sociální demokraté označit současný stav za nespravedlivý a vyjádřit připravenost jej změnit tak, aby odpovídal „elementárním požadavkům férovosti“.