Nečas: Nevím, zač mám být obviněn. K výměně funkcí za rezignaci nedošlo

Praha - Premiér v demisi Petr Nečas (ODS) popírá, že by byla uzavřena nějaká dohoda o rezignaci takzvaných rebelujících poslanců výměnou za funkce v podnicích s podílem státu. Není mu tedy jasné, proč a z čeho by měl být obviněný. Všechny dosud známé informace stále silněji ukazují, že se v celé kauze jedná o kriminalizaci politických rozhodnutí a politických kroků, uvedl v tiskovém prohlášení. Státní zástupce dnes požádal Sněmovnu o vydání Nečase k trestnímu stíhání.

„Žádost vrchního státního zástupce Ivo Ištvana o vydání považuji za očekávatelné vyústění kauzy s údajným uplácením poslanců. Přesto musím trvat na tom, že politické dohody nelze považovat za trestnou činnost, protože by se musely týkat mnoha jiných analogických případů v minulosti i současnosti. Navíc žádná dohoda o výměně rezignace na poslanecký mandát za funkce uzavřena nebyla. Proto mi není jasné, proč a z čeho bych měl být obviněný,“ napsal Nečas ve svém prohlášení.

Kriminalizaci politických kroků odstupující premiér odmítá, označil ji za nepřijatelnou a nehodlá se jí podvolit. „Jsem připravený se plně obhájit před orgány činnými v trestním řízení i před Poslaneckou sněmovnou, která se bude žádostí zabývat,“ dodal na závěr.

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda tvrdí, že žádost se týká pouze údajného úplatku pro bývalé poslance ODS, který měl spočívat v jejich obsazení do pozic ve firmách se státní účastí. „Tak, jak jsme deklarovali už i v minulosti, nepokládáme tento výklad práva ze strany olomouckých žalobců za možný. Proto nikdo z našich poslanců nepodpoří vydání Petra Nečase,“ ujistil Benda.

Video Žádost o vydání Nečase tématem Událostí
video

Žádost o vydání Nečase tématem Událostí