Podpora pro Rusnoka: Poslanci ČSSD by mohli odejít, nezařazení jsou PROTI

Praha - Premiér Jiří Rusnok shání podporu pro svůj kabinet. Jednotně zatím hovoří strany bývalé vládní koalice – ty jako jeden muž hlásí: ruku nezvedneme. Sociální demokraté zatím nemají jasný postoj i přesto, že podle šéfa sociálních demokratů jsou názory uvnitř strany spíše kritické. Diskuse ale podle něj není uzavřena a mohla by pokračovat prakticky až do hlasování. Hovoří se i o možnosti, že by poslanci ČSSD mohli ze sněmovny odejít. Ve sněmovně v tuto chvíli zasedá 198 poslanců, to znamená, že zůstane-li bývalá vládní koalice jednotná, úřednická vláda nemá šanci a nepomohl by ani odchod sociálních demokratů ze sálu.

Nicméně Rusnok nejspíš nemá příliš šanci uspět, podle serveru iDNES totiž spolu s ODS a TOP 09 hodlá aktivně proti vládě hlasovat takový počet nezařazených poslanců, že by potřebnou podporu nezískal, ani kdyby se za jeho vládu postavili dosud opoziční komunisté, Věci veřejné a celá ČSSD. 

Ale to, jestli se za úřednickou vládu ČSSD postaví, nebo nikoli, není vůbec jisté. Sice Rusnokův kabinet kritizuje, ale na druhé straně se obává případného návratu středopravicové vlády. Nicméně sociální demokraté stále tvrdí, že nakonec rozhodnou jednotně. 

Šéf sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc 

  • „Zaznívají názory, které jsou někdy kritické, ať už k angažování ministra financí Jana Fischera, tak i k výrokům některých lidí, kteří se hlásí k pravicovým ministrům… Můžeme na to mít různé názory, to, na čem se rozhodně shodujeme, je, že to hlasování musí být jednotné.“
  • „Sociální demokracie se, předpokládám, rozhodne až těsně před hlasováním. Tím myslím několik dní,… Dohodli jsme se, že by bylo vhodné zaangažovat do rozhodování jak předsednictvo strany, tak poslanecký klub.“ 

„Převážná většina názorů, která na jednání stínové vlády zazněla, byla vůči vládě kritická,“ řekl Sobotka po dnešní schůzi stínového kabinetu. O případné podpoře úřednické vládě se na něm jednalo stejně jako v úterý večer na poslaneckém klubu ČSSD, který se otázkou zabýval několik hodin. Podle Zaorálka část skeptického postoje plyne z pocitu, že řada ministrů chce pokračovat v přístupu někdejší koalice ODS, TOP 09 a LIDEM a také z personální nekompetence některých členů vlády. 

Někteří ze členů ČSSD, kteří spíše tíhnou k podpoře Rusnokovy vlády, zase argumentují tím, že tento kabinet je lepším řešením než případný návrat středopravé vlády. Jako o jedné z možností, jak se k úřednickému kabinetu postavit, se proto dnes na stínové vládě hovořilo i o zdržení se hlasování při rozhodování o důvěře. 

O definitivním postoji strany se podle něho i dalších hlasů z ČSSD bude rozhodovat až bezprostředně před hlasováním. Den nebo dva předtím by se mohli společně sejít poslanci a předsednictvo strany. Sobotka očekává, že širší vedení ČSSD dá poslancům jasné doporučení, jak postupovat. 

Strany bývalé vládní koalice k možné podpoře Rusnokovy vlády:

  • Marek Benda (ODS): „Vládní strany chtějí zcela logicky dovládnout svůj mandát, navíc ODS se ocitla v tuto chvíli pod enormním tlakem olomouckého vrchního státního zastupitelství…. My chceme, aby se nejdříve vyjasnilo, co to vlastně vrchní státní zastupitelství provedlo… a co to má společného s našimi bývalými poslanci.“ 
  • Petr Gazdík (TOP 09 - STAN): „My se nedomníváme, že, jak říkal pan prezident, pojem ústavní zvyklosti je naprosto idiotský pojem. My si ba naopak myslíme, že mají v ústavním státě velký význam… Názory pana prezidenta si rád vyslechnu, to ale neznamená, že s nimi budu souhlasit.“ 
  • Kateřina Klasnová (VV): „Rozpuštění sněmovny jsme považovali za nejčistší… Myslím si, že teď nás bude čekat martýrium v hledání důvěry pro Rusnokovu vládu…  Mezi priority, které by Rusnokova vláda měla řešit, patří z pohledu VV například zrušení s-karet.“

Jan Fischer - politici neveří jeho vysvětlení

Přímo s poslaneckými kluby už začal jednat premiér Jiří Rusnok. Včera se sešel se zástupci KSČM. Pro ně - stejně jako pro ostatní strany - je jedním z největších problémů osobnost Jana Fischera na postu ministra financí.

Politici totiž hodnotí vysvětlení ministra k původu peněz, které na konci června získal od sponzorů, jako nedostačující. A sociální demokraté dál vyzývají, aby Fischer zvážil svoje setrvání ve funkci. Politici chtějí, aby Fischer rozkryl cestu, kterou mu miliony korun poslal šéf energetické skupiny CE Group Ladislav Dráb a statisíce Štefan Havlík. Ten to ale odmítá. Kauzu považuje za uzavřenou s tím, že financování jeho prezidentské kampaně bylo v souladu se zákonem.

Jan Fischer převzal od Miroslava Kalouska ministerstvo financí
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK
  • Miroslav Kalousek (TOP 09): „Já jsem žádné vysvětlení nechtěl, o žádné nestojím. Ale když jsem si ho přečetl, tak jsem se hodně smál.“
  • Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Nepochybně je v tuto chvíli politikem, který je ovlivnitelný a vydíratelný… Důležité je, abychom věděli, jaké vazby jsou v pozadí, a ty on nerozkryl.“
  • Lubomír Zaorálek (ČSSD): „Udělal by nejlépe, kdyby si uvědomil, že ta jeho situace je komická a trapná, a tu funkci by složil.“

Ministr ale odejít nechce. Zastání má ministr Fischer u svého šéfa Jiřího Rusnoka. Z funkce ho neodvolá i přesto, že by kvůli němu vláda nemusela získat ani podporu poslanců ČSSD. Někteří z nich teď navrhují, aby při samotném hlasování odešli z jednacího sálu. Rozhodnuté nejsou ještě Věci veřejné ani komunisté. To bývalá vládní koalice stále tvrdí, že pro tým Jiřího Rusnoka hlasovat nebude. 

Do jednání chce zasáhnout i prezident Miloš Zeman. Na příští týden si pozval zástupce ODS, TOP 09 i Věcí veřejných. Rusnokův kabinet jmenoval Zeman před týdnem i přesto, že strany bývalé koalice sehnaly na svou podporu 101 poslanců. O tom, jestli Rusnok nakonec podporu získá, se zřejmě rozhodne až krátce před hlasováním, které je naplánované na 8. srpna. 

Pokud úřednická vláda neuspěje, mohla by totiž kabinet sestavovat předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová, ale šanci by mohla dostat i sociální demokracie. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěDebata zástupců sedmi politických uskupení tři měsíce před volbami

Zástupci sedmi politických uskupení diskutují tři měsíce před volbami o bezpečnosti, ekonomice a společenských problémech. Debaty speciálního vysílání Událostí, komentářů se účastní místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO), pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09), senátor Ondřej Lochman (STAN), ekonomka a krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní), poslanec a krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš, marketér a krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) a ekonom a krajský volební lídr Motoristů Vladimír Pikora (nestr.). Pořad moderuje Tereza Řezníčková.
před 2 mminutami

Senát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
09:01Aktualizovánopřed 45 mminutami

Trestní reforma prošla Senátem

Senát schválil novelu trestního zákoníku, která má vést podle vlády ke snížení počtu vězňů a recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Podpořil ji navzdory výhradám části svých členů vůči možnosti ukládat samostatné peněžité tresty i za závažnější zločiny či přečiny. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje. Senátoři v reformě schválili i takzvaný dětský certifikát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
19:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
18:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
14:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bouřky dorazily na jih země, zkomplikovaly provoz na železnici

Jižní část území zasáhly bouřky, jejichž následky zkomplikovaly provoz na železnici. Kvůli spadlému stromu u Holkova na Českokrumlovsku odpoledne víc než hodinu nejezdily vlaky mezi Českými Budějovicemi a rakouským Lincem. Strom na trati dočasně zastavil dopravu také mezi Českým Krumlovem a Kájovem na železnici směřující k lipenské přehradě. Přívalový déšť, kroupy a silnější nárazy větru zasáhly například Znojemsko.
08:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Teplotní rekordy padaly i ve čtvrtek

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se přesunula hlavně na Moravu. Padaly tak další rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 36,6 stupně Celsia. Přes 36 stupňů vystoupala teplota také na Břeclavsku.
12:18Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje, do kafilerie jich odvezli třicet tun

Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba třicet tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, ve čtvrtek jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží. Kvůli opakovanému úhynu v Dyji budou situaci v červenci řešit odborníci s ministry.
před 4 hhodinami
Načítání...