Podpora pro Rusnoka: Poslanci ČSSD by mohli odejít, nezařazení jsou PROTI

Praha - Premiér Jiří Rusnok shání podporu pro svůj kabinet. Jednotně zatím hovoří strany bývalé vládní koalice – ty jako jeden muž hlásí: ruku nezvedneme. Sociální demokraté zatím nemají jasný postoj i přesto, že podle šéfa sociálních demokratů jsou názory uvnitř strany spíše kritické. Diskuse ale podle něj není uzavřena a mohla by pokračovat prakticky až do hlasování. Hovoří se i o možnosti, že by poslanci ČSSD mohli ze sněmovny odejít. Ve sněmovně v tuto chvíli zasedá 198 poslanců, to znamená, že zůstane-li bývalá vládní koalice jednotná, úřednická vláda nemá šanci a nepomohl by ani odchod sociálních demokratů ze sálu.

Nicméně Rusnok nejspíš nemá příliš šanci uspět, podle serveru iDNES totiž spolu s ODS a TOP 09 hodlá aktivně proti vládě hlasovat takový počet nezařazených poslanců, že by potřebnou podporu nezískal, ani kdyby se za jeho vládu postavili dosud opoziční komunisté, Věci veřejné a celá ČSSD. 

Ale to, jestli se za úřednickou vládu ČSSD postaví, nebo nikoli, není vůbec jisté. Sice Rusnokův kabinet kritizuje, ale na druhé straně se obává případného návratu středopravicové vlády. Nicméně sociální demokraté stále tvrdí, že nakonec rozhodnou jednotně. 

Šéf sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc 

  • „Zaznívají názory, které jsou někdy kritické, ať už k angažování ministra financí Jana Fischera, tak i k výrokům některých lidí, kteří se hlásí k pravicovým ministrům… Můžeme na to mít různé názory, to, na čem se rozhodně shodujeme, je, že to hlasování musí být jednotné.“
  • „Sociální demokracie se, předpokládám, rozhodne až těsně před hlasováním. Tím myslím několik dní,… Dohodli jsme se, že by bylo vhodné zaangažovat do rozhodování jak předsednictvo strany, tak poslanecký klub.“ 

„Převážná většina názorů, která na jednání stínové vlády zazněla, byla vůči vládě kritická,“ řekl Sobotka po dnešní schůzi stínového kabinetu. O případné podpoře úřednické vládě se na něm jednalo stejně jako v úterý večer na poslaneckém klubu ČSSD, který se otázkou zabýval několik hodin. Podle Zaorálka část skeptického postoje plyne z pocitu, že řada ministrů chce pokračovat v přístupu někdejší koalice ODS, TOP 09 a LIDEM a také z personální nekompetence některých členů vlády. 

Někteří ze členů ČSSD, kteří spíše tíhnou k podpoře Rusnokovy vlády, zase argumentují tím, že tento kabinet je lepším řešením než případný návrat středopravé vlády. Jako o jedné z možností, jak se k úřednickému kabinetu postavit, se proto dnes na stínové vládě hovořilo i o zdržení se hlasování při rozhodování o důvěře. 

O definitivním postoji strany se podle něho i dalších hlasů z ČSSD bude rozhodovat až bezprostředně před hlasováním. Den nebo dva předtím by se mohli společně sejít poslanci a předsednictvo strany. Sobotka očekává, že širší vedení ČSSD dá poslancům jasné doporučení, jak postupovat. 

Strany bývalé vládní koalice k možné podpoře Rusnokovy vlády:

  • Marek Benda (ODS): „Vládní strany chtějí zcela logicky dovládnout svůj mandát, navíc ODS se ocitla v tuto chvíli pod enormním tlakem olomouckého vrchního státního zastupitelství…. My chceme, aby se nejdříve vyjasnilo, co to vlastně vrchní státní zastupitelství provedlo… a co to má společného s našimi bývalými poslanci.“ 
  • Petr Gazdík (TOP 09 - STAN): „My se nedomníváme, že, jak říkal pan prezident, pojem ústavní zvyklosti je naprosto idiotský pojem. My si ba naopak myslíme, že mají v ústavním státě velký význam… Názory pana prezidenta si rád vyslechnu, to ale neznamená, že s nimi budu souhlasit.“ 
  • Kateřina Klasnová (VV): „Rozpuštění sněmovny jsme považovali za nejčistší… Myslím si, že teď nás bude čekat martýrium v hledání důvěry pro Rusnokovu vládu…  Mezi priority, které by Rusnokova vláda měla řešit, patří z pohledu VV například zrušení s-karet.“

Jan Fischer - politici neveří jeho vysvětlení

Přímo s poslaneckými kluby už začal jednat premiér Jiří Rusnok. Včera se sešel se zástupci KSČM. Pro ně - stejně jako pro ostatní strany - je jedním z největších problémů osobnost Jana Fischera na postu ministra financí.

Politici totiž hodnotí vysvětlení ministra k původu peněz, které na konci června získal od sponzorů, jako nedostačující. A sociální demokraté dál vyzývají, aby Fischer zvážil svoje setrvání ve funkci. Politici chtějí, aby Fischer rozkryl cestu, kterou mu miliony korun poslal šéf energetické skupiny CE Group Ladislav Dráb a statisíce Štefan Havlík. Ten to ale odmítá. Kauzu považuje za uzavřenou s tím, že financování jeho prezidentské kampaně bylo v souladu se zákonem.

Jan Fischer převzal od Miroslava Kalouska ministerstvo financí
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK
  • Miroslav Kalousek (TOP 09): „Já jsem žádné vysvětlení nechtěl, o žádné nestojím. Ale když jsem si ho přečetl, tak jsem se hodně smál.“
  • Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Nepochybně je v tuto chvíli politikem, který je ovlivnitelný a vydíratelný… Důležité je, abychom věděli, jaké vazby jsou v pozadí, a ty on nerozkryl.“
  • Lubomír Zaorálek (ČSSD): „Udělal by nejlépe, kdyby si uvědomil, že ta jeho situace je komická a trapná, a tu funkci by složil.“

Ministr ale odejít nechce. Zastání má ministr Fischer u svého šéfa Jiřího Rusnoka. Z funkce ho neodvolá i přesto, že by kvůli němu vláda nemusela získat ani podporu poslanců ČSSD. Někteří z nich teď navrhují, aby při samotném hlasování odešli z jednacího sálu. Rozhodnuté nejsou ještě Věci veřejné ani komunisté. To bývalá vládní koalice stále tvrdí, že pro tým Jiřího Rusnoka hlasovat nebude. 

Do jednání chce zasáhnout i prezident Miloš Zeman. Na příští týden si pozval zástupce ODS, TOP 09 i Věcí veřejných. Rusnokův kabinet jmenoval Zeman před týdnem i přesto, že strany bývalé koalice sehnaly na svou podporu 101 poslanců. O tom, jestli Rusnok nakonec podporu získá, se zřejmě rozhodne až krátce před hlasováním, které je naplánované na 8. srpna. 

Pokud úřednická vláda neuspěje, mohla by totiž kabinet sestavovat předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová, ale šanci by mohla dostat i sociální demokracie. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zámek známý z Černých baronů mění majitele. Zaplatí za něj 30 milionů

Zámek Zelená Hora u Nepomuku mění majitele. Obec Klášter v neděli vybrala společnost Klaus Timber, která za nemovitost zaplatí třicet milionů korun. Radnice se dlouhodobě potýkala s nedostatkem peněz na údržbu objektu. Památka vyžaduje rekonstrukci s náklady v řádu stovek milionů.
před 1 hhodinou

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
11:26Aktualizovánopřed 4 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer v 21:55 si mohou diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1 a ve 20:55 také na ČT art.
10:05Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 12 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 13 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 14 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 15 hhodinami
Načítání...