Podpora pro Rusnoka: Poslanci ČSSD by mohli odejít, nezařazení jsou PROTI

Praha - Premiér Jiří Rusnok shání podporu pro svůj kabinet. Jednotně zatím hovoří strany bývalé vládní koalice – ty jako jeden muž hlásí: ruku nezvedneme. Sociální demokraté zatím nemají jasný postoj i přesto, že podle šéfa sociálních demokratů jsou názory uvnitř strany spíše kritické. Diskuse ale podle něj není uzavřena a mohla by pokračovat prakticky až do hlasování. Hovoří se i o možnosti, že by poslanci ČSSD mohli ze sněmovny odejít. Ve sněmovně v tuto chvíli zasedá 198 poslanců, to znamená, že zůstane-li bývalá vládní koalice jednotná, úřednická vláda nemá šanci a nepomohl by ani odchod sociálních demokratů ze sálu.

Nicméně Rusnok nejspíš nemá příliš šanci uspět, podle serveru iDNES totiž spolu s ODS a TOP 09 hodlá aktivně proti vládě hlasovat takový počet nezařazených poslanců, že by potřebnou podporu nezískal, ani kdyby se za jeho vládu postavili dosud opoziční komunisté, Věci veřejné a celá ČSSD. 

Ale to, jestli se za úřednickou vládu ČSSD postaví, nebo nikoli, není vůbec jisté. Sice Rusnokův kabinet kritizuje, ale na druhé straně se obává případného návratu středopravicové vlády. Nicméně sociální demokraté stále tvrdí, že nakonec rozhodnou jednotně. 

Šéf sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc 

  • „Zaznívají názory, které jsou někdy kritické, ať už k angažování ministra financí Jana Fischera, tak i k výrokům některých lidí, kteří se hlásí k pravicovým ministrům… Můžeme na to mít různé názory, to, na čem se rozhodně shodujeme, je, že to hlasování musí být jednotné.“
  • „Sociální demokracie se, předpokládám, rozhodne až těsně před hlasováním. Tím myslím několik dní,… Dohodli jsme se, že by bylo vhodné zaangažovat do rozhodování jak předsednictvo strany, tak poslanecký klub.“ 

„Převážná většina názorů, která na jednání stínové vlády zazněla, byla vůči vládě kritická,“ řekl Sobotka po dnešní schůzi stínového kabinetu. O případné podpoře úřednické vládě se na něm jednalo stejně jako v úterý večer na poslaneckém klubu ČSSD, který se otázkou zabýval několik hodin. Podle Zaorálka část skeptického postoje plyne z pocitu, že řada ministrů chce pokračovat v přístupu někdejší koalice ODS, TOP 09 a LIDEM a také z personální nekompetence některých členů vlády. 

Někteří ze členů ČSSD, kteří spíše tíhnou k podpoře Rusnokovy vlády, zase argumentují tím, že tento kabinet je lepším řešením než případný návrat středopravé vlády. Jako o jedné z možností, jak se k úřednickému kabinetu postavit, se proto dnes na stínové vládě hovořilo i o zdržení se hlasování při rozhodování o důvěře. 

O definitivním postoji strany se podle něho i dalších hlasů z ČSSD bude rozhodovat až bezprostředně před hlasováním. Den nebo dva předtím by se mohli společně sejít poslanci a předsednictvo strany. Sobotka očekává, že širší vedení ČSSD dá poslancům jasné doporučení, jak postupovat. 

Strany bývalé vládní koalice k možné podpoře Rusnokovy vlády:

  • Marek Benda (ODS): „Vládní strany chtějí zcela logicky dovládnout svůj mandát, navíc ODS se ocitla v tuto chvíli pod enormním tlakem olomouckého vrchního státního zastupitelství…. My chceme, aby se nejdříve vyjasnilo, co to vlastně vrchní státní zastupitelství provedlo… a co to má společného s našimi bývalými poslanci.“ 
  • Petr Gazdík (TOP 09 - STAN): „My se nedomníváme, že, jak říkal pan prezident, pojem ústavní zvyklosti je naprosto idiotský pojem. My si ba naopak myslíme, že mají v ústavním státě velký význam… Názory pana prezidenta si rád vyslechnu, to ale neznamená, že s nimi budu souhlasit.“ 
  • Kateřina Klasnová (VV): „Rozpuštění sněmovny jsme považovali za nejčistší… Myslím si, že teď nás bude čekat martýrium v hledání důvěry pro Rusnokovu vládu…  Mezi priority, které by Rusnokova vláda měla řešit, patří z pohledu VV například zrušení s-karet.“

Jan Fischer - politici neveří jeho vysvětlení

Přímo s poslaneckými kluby už začal jednat premiér Jiří Rusnok. Včera se sešel se zástupci KSČM. Pro ně - stejně jako pro ostatní strany - je jedním z největších problémů osobnost Jana Fischera na postu ministra financí.

Politici totiž hodnotí vysvětlení ministra k původu peněz, které na konci června získal od sponzorů, jako nedostačující. A sociální demokraté dál vyzývají, aby Fischer zvážil svoje setrvání ve funkci. Politici chtějí, aby Fischer rozkryl cestu, kterou mu miliony korun poslal šéf energetické skupiny CE Group Ladislav Dráb a statisíce Štefan Havlík. Ten to ale odmítá. Kauzu považuje za uzavřenou s tím, že financování jeho prezidentské kampaně bylo v souladu se zákonem.

Jan Fischer převzal od Miroslava Kalouska ministerstvo financí
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK
  • Miroslav Kalousek (TOP 09): „Já jsem žádné vysvětlení nechtěl, o žádné nestojím. Ale když jsem si ho přečetl, tak jsem se hodně smál.“
  • Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Nepochybně je v tuto chvíli politikem, který je ovlivnitelný a vydíratelný… Důležité je, abychom věděli, jaké vazby jsou v pozadí, a ty on nerozkryl.“
  • Lubomír Zaorálek (ČSSD): „Udělal by nejlépe, kdyby si uvědomil, že ta jeho situace je komická a trapná, a tu funkci by složil.“

Ministr ale odejít nechce. Zastání má ministr Fischer u svého šéfa Jiřího Rusnoka. Z funkce ho neodvolá i přesto, že by kvůli němu vláda nemusela získat ani podporu poslanců ČSSD. Někteří z nich teď navrhují, aby při samotném hlasování odešli z jednacího sálu. Rozhodnuté nejsou ještě Věci veřejné ani komunisté. To bývalá vládní koalice stále tvrdí, že pro tým Jiřího Rusnoka hlasovat nebude. 

Do jednání chce zasáhnout i prezident Miloš Zeman. Na příští týden si pozval zástupce ODS, TOP 09 i Věcí veřejných. Rusnokův kabinet jmenoval Zeman před týdnem i přesto, že strany bývalé koalice sehnaly na svou podporu 101 poslanců. O tom, jestli Rusnok nakonec podporu získá, se zřejmě rozhodne až krátce před hlasováním, které je naplánované na 8. srpna. 

Pokud úřednická vláda neuspěje, mohla by totiž kabinet sestavovat předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová, ale šanci by mohla dostat i sociální demokracie. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Důchodová reforma obstála před ÚS

Ústavní soud zamítl návrh poslanců ANO na zrušení důchodové reformy. Zákon kromě jiného postupně posouvá věkovou hranici pro odchod do penze. ANO mělo výhrady k obsahu zákona i k proceduře schvalování reformy. Podle ÚS projednávání zákona dostatečně vyvažovalo práva většiny a menšiny. Většina musí mít právo vládnout a menšina vyjádřit svůj názor, což bylo naplněno, řekl soudce zpravodaj Jiří Přibáň.
09:42Aktualizovánopřed 5 mminutami

Na severovýchodě bude ještě pršet, řeky to ale nezvedne

Ve Slezsku, na severní a východní Moravě bude ve středu trvale a místy i intenzivně pršet. Nejvíc srážek spadne v Beskydech, až kolem padesáti milimetrů. Povodňové stavy na řekách už ale nehrozí, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zrušil proto výstrahy na extrémní srážky i povodně a vydal jen varování před vydatným deštěm pro několik regionů na severovýchodě republiky. Večer a v noci na čtvrtek i tam srážky zeslábnou a přejdou do lokálních přeháněk.
01:47Aktualizovánopřed 7 mminutami

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení částí konsolidačního balíčku

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů vedených Michaelem Canovem (SLK) na zrušení některých částí vládního konsolidačního balíčku. Senátoři napadli pět částí, které podle nich nesměřují ke konsolidaci či porušují pravidla legislativního procesu, protože jde o takzvané přílepky. Kritizovali i zrušení třicetiprocentního podílu na výnosu z internetových a nelegálních hazardních her s tím, že porušuje právo obcí na samosprávu. Jejich argumenty ale ÚS nevyslyšel.
10:41Aktualizovánopřed 13 mminutami

Valorizace penzí kompenzuje růst cen, říká Jurečka. Juchelka kritizuje její úpravu

Zvýšení důchodů plně kompenzuje zdražování, protože se valorizuje o inflační nárůst, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v debatě o výši penzí a jejich růstu. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Aleše Juchelky (ANO) je ale zároveň nárůst jen o jednu třetinu růstu reálných mezd nedostačující, dříve šlo o polovinu. V Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou hosté hovořili také o důchodové reformě a nezaměstnanosti.
před 15 mminutami

Modernizace vedení, které způsobilo páteční výpadek, vyjde na 1,7 miliardy

Modernizace vedení V411, u nějž přetržení kabelu v Ústeckém kraji vedlo k pátečnímu rozsáhlému výpadku elektřiny v Česku, začne v příštím roce. Výstavba nového zdvojeného vedení vysokého napětí, která byla plánována ještě před touto událostí, by měla vyjít přibližně na 1,7 miliardy korun. Hotovo má být v květnu 2027, řekl mluvčí státního provozovatele přenosové soustavy ČEPSu Lukáš Hrabal.
před 37 mminutami

Nelze stoprocentně vyloučit další velký výpadek proudu, řekl Bartuška

Za páteční výpadek elektřiny může prasklý vodič – tedy mechanická závada. Podrobnější příčiny přetržení vodiče ještě zkoumají experti na materiály. „Energetika je dimenzovaná na to, aby podobné výpadky jednoho místa zvládla bez větších problémů, ale zároveň tu síť v Evropě dlouhodobě využíváme takřka na sto procent, je velmi přetěžována,“ uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
před 1 hhodinou

Parkovací dům v Liberci slouží něco přes rok, už ho čekají opravy

Parkovací dům v centru Liberce otevřelo hejtmanství vloni v lednu, nyní jeho části reklamuje. „Liberecký kraj průběžně vyhodnocuje stav parkovacího domu. A jelikož má podle smlouvy šedesát měsíců na záruční opravy, tak těchto oprav využívá,“ vysvětlil mluvčí kraje Filip Trdla. Práce potrvají dva týdny, rekonstruovat se mají povrchy, nájezdní rampy nebo odpařovací žlaby. Liberecká opozice stavbu, která vyšla na 246 milionů korun, od začátku kritizuje, považuje ji za předraženou. Hejtmanství však kritiku odmítá, investice podle něj byla nutná.
před 4 hhodinami

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
před 5 hhodinami
Načítání...