Fischer věří, že při důvěře převáží věcnost a program vlády

Praha – Nový ministr financí Jan Fischer soudí, že jeho jméno a problémy s vyrovnáním účtu za kampaň nebudou důvodem, pro který by vláda Jiřího Rusnoka nedostala důvěru. U politiků prý podle něho převáží otázka programových priorit a případná shoda s vizemi jednotlivých stran. V reakci na kritiku své osoby uvedl, že nevidí relevantní důvod pro svůj odchod z vlády. Sám prý na sponzory tlačil, aby peníze poslali včas, aby mohl do funkce nastoupit, jak říká, s čistým štítem. Nic špatného v tom nevidí. „Ta kampaň byla financována korektně, průhledně a závazky vyrovnané v termínu, který byl přislíben,“ řekl Fischer v Interview ČT24.

Na ministra financí, druhého nejdůležitějšího muže vlády, bude v kabinetu Jiřího Rusnoka i vzhledem k vytváření rozpočtu vyvíjen enormní tlak. To bylo zřejmé ještě v době, kdy šéf překlenovací vlády hledal (z celé sestavy jako poslední) jméno do čela tohoto resortu. Více než odborným otázkám ale nový šéf státní kasy čelí kritice kvůli financování své kampaně a velmi rychlému narovnání zhruba pětimilionového dluhu na sponzorském účtu.

Fischer uškodil renomé svého účtu už tím, že dluhy z kampaně splatil několik měsíců po uplynutí zákonné lhůty, a sám své nedostatky přiznává. „Mě mrzí, co se odehrálo okolo financování mé kampaně, dokonce mě mrzí, že z ní zbyly nějaké závazky, ale já jsem hluboce přesvědčen, že jsem dovedl vysvětlit, jak jsem je vyrovnal, a že jsem je vyrovnal v termínu, který jsem slíbil,“ zmínil Fischer.

V polovině července Fischer vyzval všechny sponzory, kteří mu pomohli doplatit dluh za prezidentskou kampaň, ať doloží původ peněz. V opačném případě byl rozhodnutý je vrátit. Výzvou chtěl Fischer utnout spekulace, že se dary pojí s jeho jmenováním, a je tak někomu zavázán. Za šest dnů mu totiž na transparentním účtu přistálo 5 milionů korun – poslední peníze těsně předtím, než se stal ministrem.

Několik politiků kvůli tomu požaduje jeho odchod z vlády a Fischerovým postem v minulých dnech podmínili také důvěru. Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka přímo uvedl, že by měl Fischer ve vládě skončit. Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc zase prohlásil, že „postavení ministra financí komplikuje jednání o vyslovení podpory vlády pana Rusnoka.“

Jan Fischer
Zdroj: Stanislav Zbyněk/ČTK

Fischer ale považuje spekulace kolem své osoby za dostatečně vysvětlené a soudí, že při rozhodování poslanců pro důvěru či nedůvěru vládě nakonec převáží věcné argumenty. „To vyjednávání má nějaký vývoj. Ty výroky zněly nějak na konci týdne, znějí nějak dnes. Já myslím, že i z lůna sociální demokracie někteří politici dávají najevo, že víc než problém Fischer je zajímá problém programového prohlášení a alespoň částečného ztotožnění s programovým prohlášením. Takže já si myslím, že i ten věcný tón, zaplať pánbůh, začíná převažovat,“ uvedl Fischer.

„Navýšené výdaje leckde ano, ale zároveň s úsporami jinde“

V programovém prohlášení chce Fischer klást důraz především na vytváření rozpočtu pro příští rok. Připraven je prý o něm diskutovat s městy, kraji, tripartitou nebo třeba nevládními organizacemi. Prosazuje úsporný rozpočet se schodkem zhruba 105 miliard korun. Ve vztahu k HDP by rozpočet neměl překročit tři procenta. Od svých kolegů z vlády ale bude čelit požadavkům – například na uvolnění peněz pro více policistů i zvýšení jejich platů nebo třeba vyšší platby za státní pojištěnce.

„Ona ta rovnice má vždycky dvě strany. Můj dotaz vždy bude: řekněte mi na druhé straně, kde ušetříte,“ komentoval Fischer budoucí jednání o rozpočtu. Je prý nakloněn také účelovým výdajům pro vědu, výzkum a akademické prostředí. „Ale samozřejmě s nějakou dobrou parametrizací,“ dodal. V daňové politice prý vláda nehodlá nic měnit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 39 mminutami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 9 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 19 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 20 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 20 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 21 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 23 hhodinami
Načítání...