Do Kanady bez víz už ode dneška

Praha - Čeští občané mohou ode dneška cestovat do Kanady bez víz. Zrušení vízové povinnosti, která platila od července 2009, potvrdil kanadský velvyslanec Otto Jelinek, který by to prý rád udělal dříve. Bylo podle něj ale nutné změnit celý kanadský azylový systém. Kanada víza pro Čechy požadovala právě kvůli vysokému počtu občanů, kteří v zemi hledali azyl.

„Toto už nepotřebujeme,“ řekl Jelinek a před zraky novinářů roztrhal a zahodil žádost o vízum. Češi teď mohou pobývat v Kanadě až šest měsíců.

„Dnes jsme odhlasovali poslední tečku, která definitivně zabrání do budoucna takovému chování, jaké uplatňovala Kanada vůči České republice, protože pokud by Kanada nebo někdo jiný na tom dál trval, tak by se vystavoval riziku, že budeme moct zavést recipročně víza v rámci celé unie pro občany té dané země,“ uvedla europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Turistů výrazně přibude

Podle odhadů poradenské společnosti Mag Consulting se počet českých turistů cestujících do Kanady ztrojnásobí. Do země javorového listu ročně vyjelo v posledních letech kolem 10 000 Čechů. Konec víz tak výrazně povzbudí cestovní ruch mezi oběma zeměmi. 

To, že by v brzké době měla skončit vízová povinnost pro české občany, potvrdil před měsícem v Bruselu sám kanadský premiér Stephen Harper. Podle něj zájmem Ottawy je volný pohyb osob mezi Kanadou a Evropskou unií. (více čtěte zde)

Zrušení víz umožnily rozsáhlé změny v kanadském azylovém systému. Byly zavedeny k loňskému 15. prosinci a jejich cílem je poskytnout rychlejší ochranu těm, kteří ji potřebují, zajistit rychlejší odjezd těch, u kterých bylo zjištěno, že ochranu nepotřebují, a odradit od zneužívání kanadského azylového systému. Šance Čechů na získání azylu v Kanadě je teď podle nových pravidel téměř nulová. Česko je totiž na seznamu tzv. bezpečných zemí. Zkrácené soudní řízení má trvat maximálně 45 dnů.

„Mám zprávu pro ty, kteří chtějí zneužít náš azylový systém i teď: 'Nedělejte to, nedělejte to, protože náš azylový systém se změnil.' Lidé, kteří podávají nepodloženou žádost o azyl, budou posláni z Kanady mnohem rychleji, nebudou si moci žádat o povolení pracovat v Kanadě, dostanou také menší dávky, včetně nižšího krytí zdravotní péče,“ varoval ale i dnes Jelinek. Pro získání pracovního povolení je rozhodující npař. znalost angličtiny, vzdělání nebo zázemí v Kanadě - navíc je povolení časově omezené.

Od obnovení víz Kanada vydala českým občanům přes 30 000 víz a na 500 jich odmítla vydat. Nedávný přezkum také ukázal, že od zavedení vízové povinnosti klesl počet žadatelů o azyl skoro o sto procent. Česká diplomacie proti vízům opakovaně protestovala. Praha dlouhodobě spojovala vízovou povinnost se svým souhlasem se schvalováním obchodních a ekonomických dohod mezi EU a Kanadou.

Kanada víza obnovila v červenci 2009 kvůli přílivu Čechů, kteří za oceánem hledali azyl. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus. Podle některých zdrojů čeští žadatelé ale zneužívali tamní azylový systém a odchody měly ekonomický podtext. Kanada uváděla, že vízy se hromadným příchodům brání.

Podle neziskových organizací žije v Kanadě asi čtyři tisíce Romů - nejvíc jich našlo útočiště v Torontu, Hamiltonu a Vancouveru. Stovky dalších ale imigrační úředníci poslali zpět do Česka s odůvodněním, že jim u nás žádné nebezpečí nehrozí. Někteří z nich teď zvažují, že by se do Kanady vrátili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

iDNES.cz: Zítko dostal kvůli incidentu na soudu s Peterkovou podmínku

Obvodní soud pro Prahu 2 uložil Pavlu Zítkovi roční podmíněný trest kvůli předloňskému incidentu na pražském městském soudu při jednání s bývalou novinářkou Janou Peterkovou. Muž spojovaný s českou dezinformační scénou dostal také dvouletý zákaz pobytu na území Prahy, informoval web iDNES.cz. Verdikt je nepravomocný. Podmíněnými tresty potrestaly soudy za stejný čin už loni tři další muže. Jejich rozhodnutí už soudní moci nabylo.
před 2 hhodinami

Svaz: Závazné dohody k dostavbě Dukovan zatím nejsou, jde jen o sliby

Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená. Šéf KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro ČT na začátku roku uvedl, že předpokládá zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan ve „značné míře“. Deklarovaných šedesát procent dle něj platí, nebude to však hned od začátku.
14:14Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Češi dosud vybrali na Ukrajinu sedm miliard

Češi poslali za tři roky plnohodnotné ruské invaze na pomoc Ukrajině nejméně 6,9 miliardy korun. ČT to potvrdila Milada Mašková Váchová z Člověka v tísni. Významná část humanitární pomoci se aktuálně týká velkých infrastrukturních projektů a oprav. Peníze na pomoc napadené zemi vybírá také iniciativa Dárek pro Putina, která ve spolupráci s ukrajinskou armádou posílá především vojenskou pomoc. Od začátku plnohodnotné ruské války už od lidí vybrala další téměř miliardu.
před 7 hhodinami

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 11 hhodinami

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 19 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...