Červíček v OVM: Nikdy jsem neslíbil, že odstoupím

Praha - Policejní prezident Martin Červíček podle svých slov ministru vnitra Martinu Pecinovi nikdy neslíbil, že po návratu Petra Lessyho do čela policie odstoupí. „Nikdy jsem nic takového neřekl. Ani před pěti měsíci, kdy nastoupil do funkce ministra vnitra. Hovořil jsem o tom, že až nastane ta situace, nějakým způsobem se k tomu postavím a budeme hledat řešení,“ řekl Červíček v Otázkách Václava Moravce. Pokud bude muset ze své funkce odejít, měl by se stát opět náměstkem pro trestní řízení. Podle prezidenta Miloše Zemana by bylo nejčistším řešením vypsat na policejního prezidenta výběrové řízení.

Červíček v České televizi zopakoval, že celá situace kolem policejního dvojvládí je absurdní: „Pan ministr krátce po svém nástupu a opakovaně i v průběhu uplynulých měsíců deklaroval, že nechce policii přepřahat, že bude normálně pokračovat policejní prezident Červíček, a až ta situace nastane, budeme hledat řešení ve vztahu k minulému prezidentovi Lessymu.“

Pokud z funkce prezidenta odejde, měl by se stát zpět náměstkem pro vyšetřování. Tím je ale nyní Václav Kučera a podle Červíčka by se situace musela na základě dosavadního postupu Peciny řešit dalším správním řízením.

Martin Červíček v OVM:

„Nepochybuju o tom, že když pan ministr vytvořil problém dvou policejních prezidentů, bude muset udělat druhý krok a zrušit moje ustanovení. Tím pádem mě vrátí do pozice náměstka. Budu muset vyčkat, než to bude právně vyřešeno, protože překážka bude na straně zaměstnavatele. Jediná možnost je tuhle právní absurditu nechat posoudit někým jiným než orgány pana ministra.“


Podle Červíčka je hlavním problémem fakt, že Pecina nyní postupuje diametrálně jinak, než tomu bylo u policie dosud: „Není to jenom právní problém, je principiální.“ Jako příklad uvedl, když se komplikace s dvěma šéfy dopravní policie vyřešila převelením na jinou pozici. Pecina podle něj postupuje podle jiného výkladu. „Budí to (přezkum) dojem určité účelovosti,“ dodal Červíček.

Policejní prezident tvrdí, že Pecina postupuje proti němu, protože odmítl jeho návrhy na personální změny v policii. Týkaly se prý šéfa protikorupční policie a vedení krajských ředitelství ve Zlínském, Olomouckém a Jihočeském kraji. Pecina to odmítl a jakékoliv údajné snahy o dosazení „svých“ lidí do funkcí označil za absurdní: „Skoro jsem omdlel. Nedokážu si představit, že bych s panem Červíčkem ještě někdy spolupracoval.“

Prezident Miloš Zeman
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Zeman: Police má jenom jednoho prezidenta

Podle Miloše Zemana policie dva prezidenty nemá. „Já vám tvrdím, že máme jednoho, pana Červíčka, a pan Lessy je takříkajíc v očekávání,“ řekl Zeman ve vysílání rozhlasové stanice Frekvence 1. Červíčka prezident podpořil už dříve. „Asi nejčistší řešení by bylo vypsat na místo policejního prezidenta výběrové řízení,“ dodal Zeman, podle kterého by takto vybraný policejní prezident prošel politickou a odbornou soutěží. Podle Zemana je jedno, jestli by výběrové řízení vypsal současný, nebo až budoucí ministr vnitra.

Pecina vrátil odvolaného šéfa policie Petra Lessyho minulý týden do služby navzdory doporučení své poradní komise. Uvedl, že musí konat na základě pravomocného verdiktu, který Lessyho před zákonem očistil. Odvolával se i na posudek Ústavu státu a práva. Podle Lidových novin ale ze zmiňovaného posudku automaticky nevyplývalo, že by se Lessy musel vrátit do funkce policejního prezidenta. Začátkem týdne zahájil Pecina přezkumné řízení, které má vyjasnit, kdo zůstane jediným policejním prezidentem.

Podle Červíčkova obhájce Josefa Kopřivy ale nesplňuje Pecinovo přezkumné řízení zákonné předpoklady a je zahájené špatně. „Chybí jakýkoliv důvod, proč by mělo být ustanovení policejního prezidenta do funkce nezákonné,“ řekl právník v pátek deníku Právo.

Petr LessyLessyho propustil ze služebního poměru loni v srpnu tehdejší ministr Jan Kubice poté, co policejního prezidenta obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Lessy údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zcela zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení. Zasáhnout do kauzy ale může ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman s případným dovoláním.


Video Martin Červíček v Otázkách Václava Moravce
video

Martin Červíček v Otázkách Václava Moravce

Martin Červíček v Otázkách Václava Moravce

15.12.2013, OVM

Reportáž Jiřího Hynka