Policie obvinila Nečase z podplácení v kauze exposlanců ODS

Praha - Policie obvinila bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) z podplácení v takzvané kauze trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Informaci uvedly Novinky.cz. Nečasův obhájce Josef Lžičař předpokládá, že expremiér podá proti usnesení stížnost: „Řekl mi, že má pocit, zda to není nějaká odveta za to, že podal před asi 14 dny trestní oznámení na některé osoby, které působily jako orgány činné v trestním řízení.“ Lžičař bude rovněž chtít, aby se k věci vyjádřil Nejvyšší soud. „Činnost, kterou provádějí běžně poslanci, to znamená ta politika, nemůže být kriminalizovaná,“ řekl České televizi.

Sám Nečas sdělil serveru Reflex.cz, že se mu policie obviněním mstí za trestní oznámení na šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Jakoukoli korupci expremiér popírá. Řekl, že obvinění očekával. „Čtyřiadvacátého ledna tohoto roku jsem podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů trestní oznámení na Roberta Šlachtu, ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Považuji obvinění za odvetu proti mé osobě za podané trestní oznámení a za tvrdou kritiku postupu ÚOOZ,“ míní.

Šlachta se podle něj dopustil zneužití pravomoci či poškozování cizích práv v souvislosti s odvysíláním údajně manipulativně sestříhaných záběrů zatčení nynější Nečasovy manželky Jany. „Dostalo se mi neformálních informací, že se některé policejní špičky pokusí toto závažné podezření zamést pod koberec,“ doplnil expremiér. Obvinění je podle něj „účelový a politicky motivovaný krok“. „Žádná dohoda o odstoupení tří bývalých poslanců výměnou za funkce ve státních firmách nikdy učiněna nebyla a policie nemá a ani nemůže mít pro to důkazy,“ prohlásil Nečas.

Benda: Je to skandální obvinění, které nemá nic společného s trestním právem

Podle Tluchořova právního zástupce Marka Nespaly bylo trestní stíhání zahájeno v úterý odpoledne. „V tuto chvíli nemáme pro veřejnost žádnou informaci. Až ji budeme mít, tak ji zveřejníme,“ reagoval na dotazy Práva olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Obvinění ale hned komentovali poslanci ve sněmovně. „Mám pocit, že je to poslední zoufalý pokus pana Ištvana dokázat, že jeho zásah loni v létě v Praze měl nějaké opodstatnění. Až se ukáže, že i toto obvinění je naprosto nesmyslné a soud ho shodí, bude třeba, aby vůči panu Ištvanovi byla vyvozena odpovědnost… Pokládám to za naprosto skandální obvinění, které nemá nic společného s trestním právem,“ řekl České televizi poslanec ODS Marek Benda.

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc podotkl, že pokud by k obvinění Nečase nedošlo, pak by celá dosavadní konstrukce policie a žalobců nepochybně spadla: „Bylo logické, že pokud vrchní státní zastupitelství a vedení policie nechtějí přiznat chybu nebo že by snad neměly pravdu, musejí ve věci pokračovat… Zda to je, nebo není trestný čin, to ukáže až rozhodnutí soudu. Tady si skutečně jist nejsem a může se ukázat, že z hlediska trestního práva tato věc nedosahuje takové intenzity, aby se jednalo o korupční jednání.“   

O možném obvinění Nečase se už dlouho spekulovalo. Bývalý premiér v minulosti už několikrát připustil, že s obviněním počítá. V červencovém rozhovoru pro časopis Týden například řekl, že byl systematicky pronásledován státními zástupci a cílem bylo ho politicky zničit: „To je systematická štvanice vedená minimálně od podzimu 2011, kdy se pánové Ištvan a (dozorující státní zástupce Rostislav) Bajger rozhodli, že mě oddělají.“

Nečas podle žalobců exposlancům slíbil lukrativní posty ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů ve sněmovně. „Příběh, jak ho zkonstruoval státní zástupce, se nikdy nestal. To, že to někdo vyhodnotí jako trestný čin, je nemožné a nesmyslné,“ prohlásil už dříve Tluchoř. Exposlanci ale stíhaní nebudou. Nejvyšší soud loni v červenci rozhodl, že je nelze stíhat za případné trestné činy do doby, než se předloni v listopadu vzdali poslaneckého mandátu. Chrání je prý poslanecká imunita a indemnita. Naopak Nečase stíhat lze - chránila ho pouze procesní imunita, která se vztahuje jen na projevy ve sněmovně.

Advokát Marek Nespala k obvinění Nečase: „Nelze spáchat trestný čin na nezpůsobilém předmětu útoku. Pokud se jednalo o politická vyjednávání, kde jakýkoliv výsledek nemůže být trestný, tak ani ten, kdo to jednání otevře, se nemůže dopustit žádného trestného činu.“

Podle ústavního právníka Marka Antoše ale není na obvinění Nečase nic překvapivého. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo kritizováno právnickou obcí, ale bylo postaveno na speciálním postavení poslance, který podle Nejvyššího soudu nemůže spáchat trestný čin tím, že rezignuje na svůj mandát,“ řekl ČT. Nečas byl sice v dané době také poslancem, ale v kauze se nejednalo o jeho mandát. „Že byl shodou okolností poslancem, nehraje v této situaci roli,“ domnívá se Antoš.

Na tom, jestli se Petr Nečas dopustil korupčního jednání, se nemohou shodnout ani právní experti:

Marek Antoš, ústavní právník: „Pokud budeme tvrdit, že je slíbení funkce za vzdání mandátu úplatkem, tak v takovém případě je Nečas ve stejné pozici, jako kdokoliv jiný, kdo by takové jednání spáchal, tím pádem ho žádná imunita nekryje. Jeho obvinění není žádný překvapivý krok.“

Jaroslav Ortman, advokát: „Je to bezprecedentní čin. Věrohodnost České republiky tímto obviněním poklesla na samá kolena. Nejvyšší význam má funkce poslance. Pokud někomu místo toho nabízím funkci v dozorčí radě, tak o úplatek prostě nejde.“

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V případu byli dosud obviněni pouze bývalá šéfka Nečasova kabinetu a jeho současná manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 6 hhodinami

Před pár lety čtyři výjezdy, loni 125. Požárů elektrokol a koloběžek skokově přibylo

Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.
před 6 hhodinami

Modelu Kantaru pro ČT dominuje ANO, SPD díky memorandu posílilo

Podle dubnového volebního modelu agentury Kantar CZ by první místo obhájilo hnutí ANO se ziskem 35 procent hlasů. Druhá by skončila koalice SPOLU s 19,5 procenta hlasů, následuje STAN s 12,5 procenta. Čtvrté by se umístilo SPD s deseti procenty hlasů. Do sněmovny by se dostali i Piráti s 6,5 procenta hlasů a Motoristé se šesti procenty. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 7 hhodinami

O historii, zdravotnictví či Ukrajině diskutovali hosté Politického spektra

O oslavách 80. výročí konce druhé světové války, obnově okresů, stavu zdravotnictví v příhraničí a nerostné dohodě mezi Ukrajinou a USA diskutovali hosté Politického spektra s moderátorem Bohumilem Klepetkem. Diskuse se zúčastnil předseda strany Moravané Ctirad Musil, předseda politického hnutí Senioři sobě Jaroslav Pollák a předseda strany Koruna Česká Vojtěch Círus.
před 11 hhodinami

Generála Vojcechovského Sověti mučili, jeho potomci se teď na „místo činu“ vydali

Před osmdesáti lety začala sovětská tajná služba v tuzemsku zatýkat, a to především kritiky bolševiků. Mezi nimi byl i generál Sergej Vojcechovský, armádní velitel, legionář a člen protinacistického odboje, kterého Sověti mučili a věznili. Nakonec ho poslali do gulagu na Sibiři, ještě předtím však zbytek jeho rodiny emigroval. Generálovi potomci nyní navštívili vilu, v níž sovětští agenti Vojcechovského v Československu drželi. Mužův pravnuk Marc zároveň za hrdinské činy svého předka převzal Kříž obrany státu.
před 18 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 21 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025
Načítání...