Topolánek: Vylučuji, že by si Barták řekl o úplatek

Praha - Bývalý premiér Mirek Topolánek dnes u soudu vyloučil, že někdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták si v USA řekl šéfům Tatry o korupční nabídku. Představitelé automobilky podle něj přišli na setkání v americkém Centerville lobbovat nečekaně a bez pozvání. Dodal, že jejich chování bylo nestandardní. Po bývalém premiérovi vypovídal před soudem jako svědek i někdejší člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím. I on se postavil za obžalovaného Martina Bartáka.

Obžaloba tvrdí, že se Barták ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany Vlasty Parkanové snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA, kam odjel jako člen delegace tehdejšího premiéra Mirka Topolánka, dopustil trestného činu přijímání úplatku, když po William Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval peníze. Penězi si firma měla údajně zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem obrany.

Mirek Topolánek u soudu kategoricky vyloučil, že by jakákoliv žádost o úplatek v USA zazněla. „Naprosto vylučuji, že by Martin (Barták) v tomto rozhovoru učinil korupční nabídku,“ prohlásil před soudem Topolánek. „Kdybychom uměli hájit naše české zájmy tak, jak Američané umí hájit svoje, tak jsme bohatá země,“ dodal. Argumentuje tím, že se prý celou dobu zdržoval poblíž Martina Bartáka. Kdyby k něčemu podobnému došlo, jistě by to zaslechl.

  • Martin Barták: „Pan bývalý premiér popsal tu situaci stejně jako já, beze zbytku potvrdil, že k žádné korupční nabídce nedošlo, že nás oslovili Američané s tím, že se chtěli o něčem ujišťovat. Pravděpodobně to pramenilo z obavy, že sami korumpovali při získání zakázky, byli ve strachu a ve tlaku, čímž já si vysvětluji jejich pozdní reakci.“
Martin Barták
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

Podle bývalého premiéra se tehdy představitelé Tatry snažili hodně lobbovat a oslovili ho na střelnici, protože se obávali, že by mohli o zakázku přijít kvůli problémům s firmou Praga, jež v zakázce figurovala jako subdodavatel náprav. Ty však praskaly a Tatra s Pragou proto ukončila smlouvu, což bylo předmětem soudní pře mezi firmami. Podle Topolánka však tehdy vláda nedělala žádné kroky, které by vedly ke zrušení zakázky. Přesto se však podle Topolánka měla Tatra s českou firmou dohodnout a kompenzovat jí způsobené ztráty, protože „vyrobené převodovky zůstaly ležet ladem na dvoře“.

Klíčoví svědci Bartákovu žádost o úplatek potvrdili

Předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss a někdejší manažer Tatry Duncan Sellars, kteří jsou považovaní za klíčové svědky obžaloby, již u soudu vypovídali před dvěma týdny. Oba ale Bartákovu žádost o úplatek potvrdili. V celé obžalobě jsou jejich výpovědi jedinými hmatatelnými důkazy proti Bartákovi.

Barták převzal ministerstvo obrany po Vlastě Parkanové, které předtím dělal náměstka. V letech 2009 až 2010 vykonával vedle funkce ministra také funkci místopředsedy vlády. V případě prokázání viny mu hrozí od pěti do dvanácti let vězení.

V kauze bývalého ministra obrany Martina Bartáka je obviněn i jeho známý, zbrojař Michal Smrž. Majitel zbrojařské firmy MPI Group se údajně zase pokusil o podvod, když se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. V lednu 2008 prý sliboval šéfovi Tatry Kopřivnice Ronaldu Adamsovi zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů. Rovněž Smrž vinu popírá a obžalobu označuje mimo jiné za naprostý nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci (více čtěte zde).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 34 mminutami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Částí Česka přejdou v úterý silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka v úterý odpoledne a večer přejdou silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 2 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 6 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 7 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 14 hhodinami
Načítání...