EK pozastavila operační program ministerstva zdravotnictví

Praha - Evropská komise pozastavila certifikaci integrovaného operačního programu Služby v oblasti veřejného zdraví, který se zaměřuje na nákupy zdravotnické techniky do nemocnic. Je to kvůli pochybnostem o projektech z let 2009 a 2010. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce situaci rychle napravit, aby bylo možné obnovit čerpání dotací. 

Video EK pozastavila operační program ministerstva zdravotnictví
video

EK pozastavila operační program ministerstva zdravotnictví

Evropská komise zaslala ministerstvu pro místní rozvoj dopis, v němž informuje o pozastavení certifikace programu. Bez certifikace není možné peníze čerpat.

Podle ministra má systém v současné době výrazně odlišnou podobu než v letech 2009 a 2010. „Už v roce 2011 za ministra Leoše Hegera došlo ke zpřísnění podmínek čerpání dotací,“ upozornil Němeček. Zakázky se začaly dělit na tzv. dílčí plnění, aby nemohly být zadávány tzv. kompletátorům, a byla zavedena hloubková externí kontrola cen.

Němeček chce urychleně jednat se zástupci ministerstev pro místní rozvoj a financí i se zástupci Evropské komise. Chce nechat provést kontrolní audit, který by měl potvrdit, že nový systém je v pořádku. V případě, že se zjistí jakékoli nedostatky, rychle je nechá napravit. „My si myslíme, že systém je dnes dobře nastaven, a chceme proto rychlý audit a chceme o tom rychle přesvědčit Evropskou komisi, že není důvod stávající stav blokovat, protože nedostatky už byly odstraněny,“ dodal.

Zdravotnictví čerpalo z integrovaného operačního programu 6,5 miliardy, z regionálních programů mezi pěti až sedmi miliardami.

Ministerstvo v minulosti doporučovalo nemocnicím kupovat přístroje od kompletačních firem, které si ale zpravidla počítaly vysokou marži až 50 procent ceny přístroje. Doporučovalo také ceny, za které nakupovat. Tuto praxi ukončil ministr Leoš Heger (TOP 09), který nechal nákupy svých předchůdců prověřit. V roce 2010 objednal audit od společnosti KPMG, který významné předražení vyloučil.

Bruselská kontrola by nyní měla věrohodnost zprávy KPMG prověřit. Neomezí se ale jen na nákupy z integrovaného operačního programu. Zkontrolovat má i pět miliard, které byly vydány za zdravotnickou techniku v regionálních programech. Hejtmani objednávali přístroje jako součást stavebních zakázek na modernizaci nemocnic, tím prý mohli otevřít cestu k neprůhledným nákupům.