Vrchní soud zmírnil tresty skupině, která tunelovala firmy

Olomouc – Vrchní soud v Olomouci zmírnil tresty podnikatelům, kteří podle rozsudku připravili skoro 800 firem, státních institucí i jednotlivců o více než sto milionů korun. Hlavní obžalovaný Vít Zaorálek půjde za trestný čin poškozování věřitele do vězení na 4 roky a 10 měsíců, jeho komplici na 3 až 5 a půl roku. Podle policistů jde o jeden z největších případů organizovaného tunelování v Česku. Soudy věc řešily od roku 2008. Zaorálek odmítá jakoukoliv vinu. Protože už nemá právo se odvolat, chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Skupina v čele s Vítem Zaorálkem z Jeseníku podle rozsudku vytunelovala s pomocí takzvaných bílých koňů devět podniků, které měly těsně před konkurzem. Podle původní obžaloby způsobili škodu až půl miliardy korun, kvůli nedostatku důkazů ale soudci některé body vypustili. Podle verdiktu je skupina spoluzodpovědná například za krach automobilového podniku Avia Kutná Hora, ze které protizákonně vyvedli téměř 20 milionů korun. Továrna už neexistuje. V konkurzu skončila po vstupu lidí kolem Zaorálka do jejího vedení také například brněnská textilka Kras Haka, která dodávala uniformy pro policisty, vojáky nebo hasiče. Podle soudu skupina rozprodala výrobní stroje, elektrická zařízení i auta. Podobně skončily další podniky, o práci přišly stovky lidí. Při prodeji majetku obžalovaní údajně uzavírali kupní smlouvy, za které nikdo neplatil.

Mezi odsouzenými je například Hana Gondová, jejímž úkolem bylo právě rozprodávat majetek oslabené firmy jiným podnikům. Vše měl řídit Vít Zaorálek. Ten trvá na tom, že chtěl jen normálně podnikat. Jeho cílem prý bylo pomoci firmám dostat se z finančních problémů. „Pan Zaorálek je stoprocentně přesvědčen, že postupoval správně. Odvolává se jen na riziko podnikání,“ uvedl jeho mluvčí Kryštof Šabacký.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 14 mminutami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Není jisté, zda jihokorejská KHNP prodlouží platnost své nabídky na nové jaderné bloky v Dukovanech, firma se teprve rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
před 22 mminutami

Ředitelem ČT chce být i mediální právník Rozehnal a exposlanec Frankl

Do výběrového řízení na generálního ředitele České televize se přihlásil i bývalý člen představenstva Cetinu a exposlanec Michal Frankl, bývalý místopředseda ÚOHS Hynek Brom, mediální právník Aleš Rozehnal nebo účastníci minulé volby, architekt Ondřej Vrbík a živnostník Ondřej Cón. Vyplývá to ze seznamu uchazečů, který rada zveřejnila na svém webu.
před 1 hhodinou

ŽivěPoslanci projednají zpřísnění migračních pravidel

Sněmovna má na čtvrtečním programu jednání, který již schválila, koaliční novelu se zpřísněním azylových a migračních pravidel. Na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládního tábora by měli poslanci posoudit ve druhém čtení také například zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů a zákaz prodeje zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 4 hhodinami

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 5 hhodinami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...