ČSSD se distancuje od Duchcova: Zrušte buňku, vylučte členy

Praha – Zrušte místní organizaci v Duchcově, vyzvalo dnes užší vedení sociální demokracie krajský výkonný výbor v Ústeckém kraji. Důvodem je vytvoření koalice tamních členů ČSSD a KSČM s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Už včera se vedení strany od této spolupráce distancovalo a dnes její grémium požádalo krajský výkonný výbor, aby na krajské konferenci navrhl vyloučení tří duchcovských zastupitelů - Andrey Albertové, Jiřího Chvojky a Zbyňka Šimbery. Od koalice s DSSS se distanciovali také komunisté, bezpartijní zastupitelé za KSČM prý zneužili důvěru strany.

„Byly tam možnosti jiných koalic, naši kolegové to nevyužili. Nesouhlasíme, aby byli v koalici s touto stranou, kterou bereme jako extremistickou a ČSSD by s ní neměla spolupracovat,“ řekl dnes ministr vnitra a člen grémia Milan Chovanec. Zároveň předpokládá, že krajské vedení o zrušení buňky rozhodne v krátkém čase.

S vyloučením dvou duchcovských zastupitelů souhlasí také místopředseda krajské ČSSD a poslanec Jaroslav Foldyna, se zrušením samotné buňky by ale ještě počkal. „Zatím nemáme informace o tom, zda koalici s DSSS schválily místní orgány ČSSD. Pokud ne, rušit by se neměla. Pokud ji ale místní organizace schválila, jsem pro její zrušení,“ řekl Foldyna s tím, že spolupráce s extremistickou stranou je nepřípustná a chce dalším případným koalicím bránit i do budoucna. „Krajský výkonný výbor ČSSD by měl přijmout usnesení, které bude spolupráci s DSSS zakazovat,“ doplnil poslanec.

Podle šéfa krajské ČSSD Radka Scherfera by mohl krajský výkonný výbor rozhodnout ještě v listopadu. „Zasedání KVV máme 24. listopadu a předpokládám, že rozhodneme,“ prohlásil. Žádné další podrobnosti sdělit nechtěl, pouze řekl, že on osobně je pro zrušení duchcovské buňky. 

Stanovy sociální demokracie umožňují zrušit členství i bez spolupráce ze strany krajského výkonného výboru, i když, jak řekl předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák, vedení ČSSD doufá, že se s krajem domluví. Politolog Daniel Kroupa považuje rozhodnutí a postup ČSSD za správný a zrušení buňky není podle něj nedemokratické. 

  • "Politická strana musí mít schopnost prosadit alespoň zásadní politickou linii. V těch stanovách jsou nepochybně politické cíle a důraz na demokratické hodnoty a strany, které je porušují, nemohou být partnery takového jednání. Spíše tady visí otázka, že tedy správně sociální demokraté takto postupují proti dělnické straně, proč tak nepostupují vůči komunistické straně, jejíž cíle rovněž nejsou v souladu s demokratickými principy," říká politolog Daniel Kroupa
  • "Ta reakce, i vzhledem k tomu, jaký by byl asi pohled veřejnosti na podobnou koalici, je celkem očekávatelná a myslím si, že vzhledem právě k té citlivosti rozumná. Pak je ještě politická cena – je důležité si uvědomit, že DSSS je až na drobné lokální výjimky v podstatě marginální subjekt. A řečeno možná na tvrdo – Sobotkovo vedení ČSSD to skoro nic nestojí," říká politolog Lubomír Kopeček 

Koalicí v Duchcově se dnes zabývalo také vedení komunistů. „KSČM se důrazně od této koalice distancuje a doporučuje svým členům, aby se na její podpoře nepodíleli,“ uvedla strana v prohlášení. „KSČM dává tradičně prostor nezávislým kandidátům na svých kandidátkách a tento postup se v mnoha případech osvědčil. O to více nás mrzí, že v Duchcově bezpartijní zastupitelé za KSČM nerespektovali doporučení okresní organizace KSČM, a zneužili tak důvěru i značku Komunistické strany Čech a Moravy,“ dodala.

K situaci se dnes vyjádřil i šéf DSSS Tomáš Vandas. Ohradil se proti slovům premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o tom, že spolupráce s DSSS je skvrna na štítu sociální demokracie. Vandas má za to, že skvrnou na Sobotkově štítu je spíše podezřelá privatizace OKD, u které byl, nebo to, že si Sobotka našetřil na svůj byt z poslaneckých náhrad. „Na rozdíl od něj máme čisté ruce, neumazané korupcí a rozkrádáním státního majetku,“ uvedl Vandas.

Mandáty v Duchcově

ČSSD - 5
Šance pro Duchcov - 5
KSČM - 4
DSSS - 3
TOP 09 - 2
Duchcov - město rovnost - 1
ODS - 1

Duchcovská rada je složena ze sedmi členů, kdy ČSSD má stejně jako KSČM tři křesla a koalici doplňuje jeden zástupce DSSS. Sociální demokraté mají v zastupitelstvu celkem pět lidí, ale členy ČSSD jsou pouze tři z nich. Starostou byl včera zvolen dosavadní místostarosta Zbyněk Šimbera (ČSSD), který podle svých slov s vyloučením počítá. „Vedení ČSSD mi volalo, jestli takovou koalici chci uzavřít, já jsem řekl, že ano, že už jsem ji uzavřel. Řekli mi, že budu nejspíš vyloučen, tak mě asi vyloučí,“ sdělil včera nový starosta a dodal, že kvůli tomu z koalice couvnout nehodlá. Dnes už se k celé věci vyjádřit nechtěl.

Kromě Šimbery jsou členy sociální demokracie také Andrea Albertová a Jiří Chvojka, který získal mandát poté, co se ho vzdala bezpartijní Jindřiška Semelková.

O nové koalici na radnici v Duchcově čtěte více ZDE

Ani komunistický místostarosta Stanislav Strohmeier nevidí ve spolupráci s DSSS nic špatného. „Zásadní problém s programem nebyl. S lidmi, kteří jsou v zastupitelstvu, nemám problém. Vypadá to, že budeme komunikovat docela rozumně,“ řekl včera ČT.

Za problematickou DSSS zasedne v městské radě Jindřich Svoboda, který v Duchcově v minulosti svolával protiromské demonstrace a zároveň je i pravomocně odsouzený za podvod, kdy si neoprávněně účtoval statisíce korun za dojíždění na léčbu do Prahy.

Problém Duchcova: Rasové pnutí

Duchcov na Teplicku je jediným místem v Ústeckém kraji, kde se Dělnická strana sociální spravedlnosti dostala do zastupitelstva. Projevuje se tak dlouhodobé rasové napětí, které otevřel incident z května 2013, kdy skupinka Romů napadla mladý manželský pár. Ve městě následně proběhlo několik protiromských pochodů a mítinků, které organizovali nacionalisté z uskupení Čeští lvi a DSSS.

Nepřekvapí tedy, že Svobodovou prioritou je podle jeho slov bezpečnost ve městě. „Chceme hlavně zpřísnit nulovou toleranci, o kterou se tady už pokoušela bývalá starostka a jaksi se jí to nepodařilo. Pokusíme se o to znovu a razantněji,“ vysvětlil.

Z Duchcova v lednu 2011 dokonce odešla vládní Agentura pro sociální začleňování poté, co se město rozhodlo privatizovat domy v lokalitách jižní Duchcov a Viktorina. Radnice tím podle agentury tehdy ztratila vliv na složení obyvatelstva a připraví se „o nástroj“, jak pracovat s rodinami, které pravidla dodržují. Ve snaze předcházet přestupkům a trestným činům město zřídilo čtyři asistenty prevence kriminality. Bezpečnostní situace v Duchcově se podle vyjádření dosavadní starostky Jitky Bártové z letošního května zlepšila.

Sociální situaci chtěli paradoxně řešit i ministři za ČSSD Jiří Dienstbier a Michaela Marksová, s místními se snažili několikrát jednat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:37Aktualizovánopřed 15 mminutami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
11:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer v 21:55 si mohou diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1 a ve 20:55 také na ČT art.
10:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 10 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 11 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 12 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 13 hhodinami

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...