Finlandizace je pojem studené války, odmítl ideu Sobotka

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka při interpelacích ve sněmovně odmítl myšlenku prezidenta Miloše Zemana na finlandizaci ukrajinské zahraniční politiky. Zeman to prohlásil v listopadu v rámci svého nesouhlasu s tím, aby Ukrajina vstupovala do NATO. Finlandizací myslel neutralitu země a podle komentářů mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka také pomyslný most mezi dvěma sférami vlivu. Podle Sobotky není užitečné vracet se k pojmům studené války, Ukrajina má právo o sobě rozhodnout sama.

„Jsem přesvědčen, že finlandizace není vhodná cesta pro Ukrajinu. Myslím, že vývoj tam překonal vnitřní fázi, která by mohla ve finlandizaci vyústit,“ prohlásil premiér. Zdůraznil, že pojem souvisí především s érou studené války, kam není radno se vracet.

Zároveň jde podle Sobotky o koncept spojený s rozdělováním sfér vlivů, které definovaly mocnosti, a jednotlivé země se nemohly rozhodnout o vlastním směřování. „Ukrajina má právo, aby o své budoucnosti rozhodla sama,“ vyzdvihl ministerský předseda.

Sobotka ale také zdůraznil, že mezi prezidentem republiky a vládou nejsou rozpory. Drobné názorové nuance jednotlivých institucí považuje za přirozené i v jiných zemích. Za klíčové považuje srozumitelnost a konzistentnost představitelů ČR na půdě partnerských organizací, jako jsou EU, OSN a NATO. „Vláda tady není od toho, aby fungovala jako cenzor prezidenta. Prezident má svůj mandát a svoji odpovědnost (…),“ dodal Sobotka.

10 minut
Premiér odmítl při interpelacích finlandizaci Ukrajiny
Zdroj: ČT24

Premiér se s prezidentem na středeční schůzce dohodli na koordinaci zahraniční a bezpečnostní politiky. Třikrát ročně se kvůli tomu budou scházet se šéfy komor parlamentu a ministry zahraničí a obrany. Zeman byl za některé své postoje v zahraniční politice v poslední době kritizován. Vyčítán mu je třeba proruský a pročínský postoj nebo malý důraz na dodržování lidských práv.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát schválil změny v uznávání kvalifikací ze zahraničí

Senát podpořil změny v uznávání kvalifikací ze zahraničí. Novela odráží loňský nález Soudního dvora Evropské unie a nyní ji dostane k podpisu prezident. Senátoři mají na programu i novelu školského zákona. Podle předlohy by se mělo převést financování nepedagogických pracovníků ze státu na obce a kraje. Kritici ale upozorňují, že na to nebude dost peněz.
09:01Aktualizovánopřed 21 mminutami

Po bouřkách se o víkendu vrátí třicítky

Po studené frontě, která ve čtvrtek do Česka přinese bouřky, teploty o víkendu opět přesáhnou tropických třicet stupňů Celsia. V neděli se začne ochlazovat a denní teploty by se příští týden mohly pohybovat kolem dvaceti až pětadvaceti stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Přes aplikaci Záchranka už letos volalo o pomoc 14 tisíc lidí

Mobilní aplikace Záchranka do letošní poloviny června hlásí přes 14 tisíc tísňových volání. To je o téměř dva tisíce více než ve stejném období loni. České televizi to potvrdila mluvčí Maria Brindzáková. Aplikaci v Česku aktuálně využívá přes 3,4 milionu lidí. Klíčové je tlačítko pro přivolání první pomoci, lokátor nebo spolupráce s horskou službou.
před 2 hhodinami

Záchranáři už řeší první otravy houbami. Těch smrtelných ale ubývá

Přestože je sucho, na některých místech i tak už rostou houby. A zdravotníci již řešili první případy otrav. Obzvláště nebezpečná je muchomůrka zelená, kterou si lidé často pletou s bedlou. Konzumace už jediné plodnice může končit smrtí. Aby se houbař otravě vyhnul, měl by dle toxikoložky Daniely Pelclové „sbírat houby, které zná – a když si není stoprocentně jistý, tak vynechat ty s lupeny“. Zároveň ale Pelclová dodává, že případů úmrtí v důsledku otravy ubývá. Podle ní za tím stojí jak lepší léčba, tak účinnější protijedy. „Velmi důležité je, že lidé přicházejí dřív,“ dodala expertka.
před 3 hhodinami

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
před 3 hhodinami

Autonomní vozidla pomalu míří i na české silnice a vezou spoustu otázek

Automatizovaná vozidla jsou navržena a vyrobena tak, aby se po určitou dobu dokázala pohybovat autonomně bez neustálého dohledu řidiče. V Česku umožní od začátku příštího roku legislativa provoz vozidel třetího stupně v rámci stupnice asociace SAE International. Jak budou probíhat silniční kontroly? A co plánuje stát do budoucna?
před 4 hhodinami

V prvním pololetí napršelo nejméně za dekády

V prvním pololetí roku 2025 spadlo v Česku nejméně srážek za čtyřiašedesát let. Podle předběžných údajů napršelo 222 milimetrů, což bylo sedmdesát šest procent normálu let 1991 až 2020. Podle Českého hydrometeorologického ústavu pršelo méně než obvykle každý měsíc. Mezi regiony nebyly s ohledem na srážky výrazné rozdíly, ale nejméně jich bylo na Vysočině. Naopak nejlépe na tom byl střed Čech a Liberecký, Plzeňský a Ústecký kraj.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
před 12 hhodinami
Načítání...