„Jsem přesvědčen, že finlandizace není vhodná cesta pro Ukrajinu. Myslím, že vývoj tam překonal vnitřní fázi, která by mohla ve finlandizaci vyústit,“ prohlásil premiér. Zdůraznil, že pojem souvisí především s érou studené války, kam není radno se vracet.
Zároveň jde podle Sobotky o koncept spojený s rozdělováním sfér vlivů, které definovaly mocnosti, a jednotlivé země se nemohly rozhodnout o vlastním směřování. „Ukrajina má právo, aby o své budoucnosti rozhodla sama,“ vyzdvihl ministerský předseda.
Sobotka ale také zdůraznil, že mezi prezidentem republiky a vládou nejsou rozpory. Drobné názorové nuance jednotlivých institucí považuje za přirozené i v jiných zemích. Za klíčové považuje srozumitelnost a konzistentnost představitelů ČR na půdě partnerských organizací, jako jsou EU, OSN a NATO. „Vláda tady není od toho, aby fungovala jako cenzor prezidenta. Prezident má svůj mandát a svoji odpovědnost (…),“ dodal Sobotka.

Premiér odmítl při interpelacích finlandizaci Ukrajiny
Premiér se s prezidentem na středeční schůzce dohodli na koordinaci zahraniční a bezpečnostní politiky. Třikrát ročně se kvůli tomu budou scházet se šéfy komor parlamentu a ministry zahraničí a obrany. Zeman byl za některé své postoje v zahraniční politice v poslední době kritizován. Vyčítán mu je třeba proruský a pročínský postoj nebo malý důraz na dodržování lidských práv.