WikiLeaks dělá dusno kolem Galilea

Brusel - Ohledně navigačního systému Galileo zavládla nejistota. Přispěl k tomu server WikiLeaks, který zveřejnil údajná slova Berryho Smutnyho, nyní již bývalého výkonného ředitele společnosti OHB-System, jež se na budování systému podílí. Smutny je podle WikiLeaks přesvědčený, že tento nejnákladnější společný projekt Evropské unie je odsouzený k zániku, sám ale popírá, že by něco takového kdy prohlásil. Firma ho přesto z funkce odvolala a Evropská komise za novým navigačním systémem stojí.

Evropský vědecko-technický projekt Galileo chtěla Evropská kosmická agentura spustit už loni, kvůli problémům se ale mluví až o roce 2013 nebo dokonce 2014. Loni v prosinci se rozhodlo, že sídlem administrativní části Galilea bude Praha.

Kritika Galilea stála šéfa OHB místo

Podle serverem WikiLeaks publikované depeše, která byla odeslána do Washingtonu z amerického velvyslanectví v Berlíně v říjnu 2009, označil Smutny systém Galileo za „mrhání penězi evropských daňových poplatníků“ a „stupidní nápad, který má hlavně sloužit francouzským zájmům“.

Mluvčí OHB Technology Steffen Leuthold uvedl, že firma předsedu představenstva propustila, aby „zabránila rozsáhlému poškození pověsti“. Dozorčí rada a valná hromada prý neviděly jinou možnost, přestože Smutny pod přísahou prohlásil, že zveřejněné výroky nikdy nevyslovil.

Filiálka OHB Technology způsobila poprask loni v lednu, když získala zakázku Evropské unie v hodnotě 566 milionů eur na výrobu 14 družic, které mají program Galileo zajišťovat. Porazila v soutěži společnost Astrium, dceřinou firmu renomované společnosti EADS Space.

Brusel WikiLeaks nevěří

Brusel věří Galileu a nevěří WikiLeaks. Na německou firmu se chce nadále spoléhat. Ještě před aférou WikiLeaks totiž prý byl Smutny v Galileu hodně zaangažovaný a věřil mu. Unie si je jistá, že miliardy vložené do vesmírného projektu se zúročí. Na trhu spojeném s navigacemi by se podle ní mělo do deseti let točit přes 244 miliard eur.

Už začátkem roku rozdělila komise tři ze šesti letošních zakázek na realizaci Galilea. Největší zakázku, tedy stavbu 14 satelitů, dostane právě OHB. Navzdory původním předpokladům, že systém bude financovat soukromý kapitál, nakonec Galileo zaplatí daňoví poplatníci. Na oběžnou dráhu vynese techniku francouzská společnost Arianespace, ta za to vyinkasuje na čtyři sta milionů eur. Právě tyto dvě společnosti jsou tak pro tento moment hlavními dodavateli systému. Vybírat si budou svoje subdodavatele, což je šance i pro české firmy.

Hlavním smyslem budování systému Galileo je konkurovat americké platformě GPS. V případě krize totiž můžou Spojené státy přesnost svého systému snížit, což by výrazně ohrozilo některé uživatele, například řízení letového provozu.

Vydáno pod