Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli viru zika, který je spojován s vývojovými poruchami mozku lidských plodů, vyhlásila celosvětový stav nouze. Vyzvala k tomu expertní komise. Stejný stav nouze WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli epidemii eboly, která propukla v západní Africe.
WHO kvůli viru zika vyhlásila celosvětový stav nouze
„Potřebujeme koordinovanou mezinárodní odpověď,“ citovala agentura DPA generální ředitelku WHO Margaret Chanovou.
Předseda krizového výboru WHO David Heymann dodal, že vir samotný není důvodem vyhlášení nouzového stavu, neboť sám o sobě nevyvolává klinicky vážné stavy. Klíčové je podle něj najít důkazy o spojitosti ziky s mikrocefalií, tedy vývojovou poruchou, která předčasně ukončuje růst mozku. „Nevíme, jak dlouho potrvá, než nalezneme vazby mezi virem zika a mikrocefalií,“ připustil.
Heymannova slova potvrdila i Chanová. Krizový výbor se podle ní shodl na tom, že právě možná souvislost mezi zikou a vývojovou poruchou mozku představuje mimořádnou událost, která je mezinárodním zdravotním rizikem.
Podle Chanové by těhotné ženy měly zvážit odklad cest do oblastí, které se s virem potýkají. Důležitá je také prevence u rizikových osob, tedy u těhotných žen, a to pomocí repelentů, moskytiér a oblečení, které zakrývá co největší části těla.
Oficiálním označením globálního nouzového stavu je termín ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC). WHO na svém webu uvádí, že je to mimořádná událost, u které hrozí šíření nemoci do dalších států a která potenciálně vyžaduje koordinovanou mezinárodní reakci.
V rámci mezinárodního nouzového stavu mohou být státy bez případů nákazy vyzvány, aby podnikly taková opatření, která by šíření viru zabránila. Mechanismus PHEIC je mezinárodně závazný a je nástrojem nejen boje proti nemoci, ale i prevence a kontroly šíření nákazy.
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v komentáři k rozhodnutí WHO uvedlo, že označením ziky za celosvětovou hrozbu získá boj s virem novou pozornost a také nové zdroje. „CDC spolu s americkou vládou se aktivně zapojilo do světového úsilí proti viru zika a pracuje 24 hodin denně, aby virus lépe pochopilo a aby před ním chránilo,“ uvedl v prohlášení Thomas Frieden z CDC.
- Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti, kteří jsou také přenašeči horečky dengue. WHO navíc varuje, že se virus možná přenáší i pohlavním stykem. „Zika byl zjištěn v lidském spermatu a existuje případ možného přenosu viru z člověka na člověka při sexu. Je ale potřeba ještě více důkazů, aby se potvrdilo, že sexuální styk je také způsob přenášení ziky,“ uvedla organizace v prohlášení.
- Jeho příznaky jsou obvykle spíše mírné, může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní.
- Virus ale způsobuje rovněž to, že se nakaženým matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem.
- Nemoc se rychle šíří od května 2015. Dosud nejvíce případů viru, přes jeden milion, ohlásila Brazílie. WHO oznámila, že by se virus mohl z Latinské Ameriky rozšířit do Afriky a do Asie. Kvůli viru platí celosvětový stav nouze, který WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole.