Vojenský analytik: Jaderný program KLDR neutají

Pchjongjang - Severokorejská armáda odpovídá 70. letům 20. století. „Faktem je, že jim zatím nelétala žádná raketa tak, jak by měla,“ komentoval vojenský analytik Martin Koller, podle kterého je Korea pravděpodobně schopna nebezpečnou jadernou hlavici vyrobit, ale až za cca 10 let. Reaktor podle něj v Koreji v současnosti neběží. „Neschováte pořádně ani jadernou ponorku, pokud se nedostanete mezi různě teplé vrstvy vody,“ uvedl v Událostech, komentářích.

Má Severní Korea jadernou bombu a rakety, aby mohla rozpoutat jadernou válku?

Pravděpodobně nějakou hlavici nebo bombu má. Jde o to, že jich patrně nemá dost a nemá je dostatečně malé, aby měla nosič, který by je dokázal dopravit tam, kam by toužili. 

Japonská média spekulovala, že by raketa, kterou Severní Korea přemístila ke svému východnímu pobřeží, mohla být i raketa dlouhého doletu.

Faktem je, že jim zatím nelétala žádná raketa tak, jak by měla, protože mají trochu paradoxně jen dva typy raket. Jedna je tzv. Scud, neboli bývalý sovětský Elbrus, což je raketa, která vychází z německého typu V2 z druhé světové války. Oni to modernizují, ale představa, že by byly schopny unést nějakou účinnou hlavici, je dneska už jenom sen. Přesnost zásahu je v desítkách kilometrů, představa bodového zásahu je zcela mimo. Jediná jejich moderní raketa je opět exsovětský typ Točka ze sedmdesátých let, který má dostřel 120 kilometrů. To je jediná jejich raketa, která má tuhé pohonné hmoty a je tudíž schopna poměrně rychlé přípravy k palbě.

Pokud nemá bomby a rakety teď, nabízí se otázka, kdy je může mít? Korea oznámila, že restartuje jaderný reaktor. 

Korea je pravděpodobně schopna jadernou hlavici vyrobit. Záleží za jak dlouho, v jaké kvalitě, a kromě toho v jaké velikosti. Kdyby vyráběly bombu velikosti Hirošimy nebo Nagasaki, jsou to obrovské hmotnosti, které nejsou schopni dostat do vzduchu. A vyrobit malou bombu je větší problém, který vyžaduje sofistikovanější technologie. Nicméně vzhledem k tomu, kolik do toho pravděpodobně investují, nelze vyloučit, že se dopracují k tomuto rozměru. Výroba plutonia je dlouhá záležitost, je to otázka 10, 15 let.

Jak dlouho stál ten reaktor? Mezinárodní pozorovatelé už do země dlouho nesmějí, jaderný expert Hecker byl pravděpodobně poslední člověk ze Západu, který reaktor viděl, a ten byl v zemi naposledy v roce 2010. A co když ten reaktor vůbec nestál ty poslední dva až tři roky? 

Osobně jsem toho názoru, že toto lze zjistit relativně přesně, protože když reaktor zahrabou, tak ho musí chladit, a tím pádem nějaké záření unikne. Nepochybuji o tom, že to Američané velmi dobře a úspěšně sledují a minimálně armádní složky vědí, co se kde děje.

Dá se utajit pravý stav kondice jaderného programu té či oné země? Nebo jsou vždycky nějaké indicie, z nichž se to dá vyvodit? 

Přesně tak. V podstatě to nelze úplně schovat. To by snad bylo možné jen zahrabat několik desítek kilometrů pod zem a chladit nějakým způsobem předávání mezi kapalinami, ale normální reaktor prostě neschováte. Neschováte pořádně ani jadernou ponorku, pokud se nedostanete mezi různě teplé vrstvy vody. U reaktoru, pokud je dostatečně výkonný, chlazení schovat nelze. 

V jaké kondici je severokorejská armáda? 

Odpovídá tak zhruba 70. letům minulého století. Jsou tam dva faktory, lidský a technologický. Technologie je zastaralá, nemají ani tak dobrou výstroj, jakou měl kdysi Saddám Husajn. Všemožně modernizují, z 90 procent exsovětskou nebo exčínskou výzbroj, ale modernizovat nelze donekonečna.

Druhá věc je lidský faktor a tam je to velký otazník, protože tím, že je korejské obyvatelstvo odtrženo od informací a dlouhodobě vystaveno práci politických pracovníků, může být určitým způsobem indoktrinováno. Je tu otázka, nakolik armáda přijme střet s úplně jinými technologiemi i životními podmínkami. Vždyť i Čína je vývojově několik desítek let před Koreou. A jak bylo řečeno, Čína je první, kdo by byl proti tomu, aby Korejci podnikali nějaká válečná tažení, protože by tím poškodili čínské obchodní zájmy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 5 hhodinami

Bez dohody do 50 dnů uvalí USA na Rusko tvrdá cla, hrozí Trump

Americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku a jeho obchodním partnerům uvalením až stoprocentních cel, pokud nebude do padesáti dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou a zopakoval, že je velmi nespokojen s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Trump po setkání s šéfem NATO Markem Ruttem v Bílém domě také uvedl, že Spojené státy prodají své nejmodernější zbraně zemím Aliance, které zbraněmi podporují Kyjev.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Izrael zabil u centra pomoci dalších deset civilistů, mluví o technické závadě

Americký prezident Donald Trump věří, že ještě v tomto týdnu by mohl nastat zásadní průlom v jednáních o příměří mezi Hamásem a Izraelem. Jeruzalém čelí dalším obviněním kvůli ostřelování distribučních center humanitární pomoci. Izraelská armáda v neděli zasáhla místo, kde si lidé nabírali vodu. Zabila deset civilistů včetně šesti dětí. Izraelská armáda útok nepopírá a mluví o chybě. Podle Marka Štyse z organizace Člověk v tísni je „v podstatě zázrak“, že lidé v Gaze ještě přežívají.
před 6 hhodinami

Španělským městem Torre Pacheco zmítá násilí po napadení seniora

Už třetí den trvá násilí ve španělském Torre Pacheco, a to kvůli napadení seniora třemi útočníky. Do pětatřicetitisícového města po incidentu, jenž se stále vyšetřuje, dorazili příznivci krajní pravice, která incidentu využívá, aby se zviditelnila. Z útoku viní migranty ze severní Afriky, již tvoří třicet procent obyvatel Torre Pacheca. Ve městě tak dochází ke střetům a na pořádek musí dohlížet četnictvo. Spolu s voláním po pomstě se po sítích okamžitě začaly šířit i dezinformace.
před 6 hhodinami

Francie si vojenskou přehlídkou připomněla dobytí Bastily

Francie si v pondělí připomíná dobytí Bastily 14. července 1789, které je považováno za začátek Velké francouzské revoluce. Vojenské přehlídky v centru Paříže se tradičně účastnil i prezident Emmanuel Macron.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Jednotky rychlé podpory zabily v Súdánu téměř tři sta lidí, píše Reuters

Agentura Reuters s odvoláním na aktivisty uvádí, že súdánské protivládní polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) o víkendu v Severním Kordofánu zabily téměř tři sta lidí. Ve vesnici Šakk Núm bylo v sobotu zabito přes dvě stě lidí, z nichž většina byla upálena ve svých domovech, upozornila lidskoprávní organizace Emergency Lawyers na sociální síti X.
před 8 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...