Vládnoucí CDU si připomíná výročí sjednocení Německa

Berlín - Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové si dnes na slavnostním sjezdu připomíná 20. výročí znovusjednocení Německa. Projev k spolustraníkům přednesl i tehdejší spolkový kancléř Helmut Kohl, který zdůraznil, že CDU je strana budoucnosti. Mimořádný sjezd německé vládnoucí strany se koná přesně 20 let od „sjednocovacího“ hamburského sjezdu CDU. Merkelová na něm vyzdvihla Kohlovy zásluhy o znovusjednocení Německa a předřečníka označila za „kancléře jednoty“. Připojení bývalé NDR ke Spolkové republice připadá na neděli, kdy budou hlavní vzpomínkové akce. Oficiální slavnost se letos koná v Brémách.

„Byla to CDU, která věřila v jednotu Německa“ - na rozdíl od sociálních demokratů (SPD), kteří dávali přednost sbližování obou německých států, zdůraznil osmdesátiletý „kancléř sjednotitel“, který se v krátkém projevu zaměřil na definování současné CDU. Ta je podle něj nadále stranou lidovou, která se řídí křesťanskými hodnotami, a stranou evropskou. Kohl se vyjádřil i k některým aktuálním politickým problémům.

Kromě Kohla se dnešního slavnostního sjezdu účastní i další němečtí představitelé roku 1990, například tehdejší předsedkyně Spolkového sněmu Rita Süssmuthová nebo tehdejší ministr financí Theodor Waigel.

Po Kohlovi ke sjezdu promluvila kancléřka Merkelová, která vyzdvihla Kohlovy zásluhy o německou jednotu. „Vy jste ukázal rozhodnost, když ostatní kolísali,“ řekla Merkelová směrem ke svému někdejšímu mentorovi. Kohl podle ní i v zahraničních partnerských zemích nikdy nepřestal poukazovat na bezpráví v NDR a také na „právo našeho národa na jednotu“ v době, kdy „se ostatní chtěli uspokojit s rozdělením naší země“.

Vnitřní sjednocování trvá podle Kohla déle, než se čekalo

Kohl v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Bild připustil, že proces srůstání západu a východu Německa trvá déle, než se očekávalo. Kritizoval rovněž odklon některých čelných evropských politiků od Evropské unie. Nové německé spolkové země ale podle bývalého kancléře udělaly velký pokrok. Kohl shrnul, že není zklamán a má radost z toho, čeho bylo dosaženo. Podle „kancléře sjednotitele“ se nesmí zapomínat na to, že proti 20 letům jednoty stojí 40 let „špatného hospodaření a státu špiclů Stasi“.

Komunistická NDR podle Kohla byla státem bezpráví. „Kdo tvrdí něco jiného, vůbec, ale vůbec se z dějin nepoučil,“ řekl bývalý kancléř a šéf Křesťanskodemokratické unie (CDU), kterou nyní vede kancléřka Angela Merkelová. Řekl také, že mu dělá starosti „sílící přikrašlování NDR“. Nedávno například poslední premiér NDR Lothar de Maiziere odmítl tezi, že Východní Německo bylo státem bezpráví.

Mimořádný sjezd německé vládnoucí strany se koná přesně 20 let od „sjednocovacího“ hamburského sjezdu CDU, kdy se sloučila západoněmecká CDU se svou východoněmeckou obdobou. O dva dny později, 3. října 1990, zanikla postkomunistická Německá demokratická republika (NDR) sloučením se Spolkovou republikou Německo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protivládních protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat.
03:13Aktualizovánopřed 2 mminutami

Při nehodě vlaku v Thajsku zemřely dvě desítky lidí

Nejméně 25 lidí ve středu zemřelo a asi 80 dalších bylo zraněno při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, který vykolejil a začal hořet. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Požár soupravy se podařilo uhasit. V troskách pokračuje pátrání po dalších možných obětech, uvedla tamní policie.
09:09Aktualizovánopřed 21 mminutami

Rok 2025 byl po předchozích dvou letech nejteplejším v historii měření

Rok 2025 byl třetím nejteplejším rokem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,97 stupně Celsia. Byl tedy jen nepatrně (o 0,01 stupně Celsia) chladnějším než rok 2023 a o 0,13 stupně Celsia chladnějším než rok 2024, který byl vůbec nejteplejším rokem v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Posledních jedenáct let bylo zároveň nejteplejších v historii měření.
04:22Aktualizovánopřed 33 mminutami

Zemřela Claudette Colvinová, jejíž čin odstartoval hnutí za občanská práva

V 86 letech zemřela černoška Claudette Colvinová, jejíž zatčení v polovině padesátých let kvůli odmítnutí uvolnit bělošce místo v autobuse pomohlo odstartovat moderní hnutí za občanská práva. S odvoláním na nadaci nesoucí její jméno o tom v úterý pozdě večer informovala agentura AP.
před 1 hhodinou

Trump útokem na Venezuelu nahrál Rusku, přestože ho ponížil, shodují se experti

Ještě loni v květnu pronášel Nicolás Maduro vzletná slova o vztazích Venezuely a Ruska, když v Kremlu podepisoval s ruským vládcem Vladimirem Putinem dohodu o vzájemné spolupráci. Poté, co ale venezuelského autokrata sesadily a zajaly Spojené státy, ruský vůdce mlčí. Experti připouštějí, že americký úder ve Venezuele Moskvu ponížil. Zároveň ale podle nich nahrává ruskému vnímání světa a jeho zájmům na Ukrajině a v Evropě.
před 4 hhodinami

Írán připouští dva tisíce mrtvých demonstrantů, jiné odhady jsou násobně vyšší

Íránský režimní činitel řekl agentuře Reuters, že při tamních protivládních protestech zemřely asi dva tisíce lidí, včetně civilistů a členů bezpečnostních složek. Podle jiných zdrojů ale může být obětí několikanásobně více, některé odhady uvádějí až dvanáct tisíc mrtvých. Serveru BBC svědci popsali střelbu do davů a první případy odsouzení k trestu smrti. Prezident USA Donald Trump večer pohrozil, že Spojené státy velmi tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Prokuratura chce pro jihokorejského exprezidenta trest smrti

Trest smrti pro bývalého jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola požaduje zvláštní prokuratura za to, že Jun v roce 2024 vyhlásil stanné právo. Informují o tom agentury AFP a Reuters. Proces s pětašedesátiletým politikem, který kvůli svému postupu čelí obžalobě z několika trestných činů včetně vzpoury a zneužití pravomoci, se nyní blíží ke konci. Podle agentury Jonhap soud vynese rozsudek 19. února.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Hlasitému kritikovi Trumpa hrozí, že přijde o výsluhy. Chtějí mě umlčet, míní

Americký senátor Mark Kelly žaluje ministerstvo obrany. Pentagon totiž spustil proceduru, na jejímž konci hrozí hlasitému kritikovi prezidenta Donalda Trumpa degradace a odebrání výsluh. Kelly, bývalý astronaut a vojenský pilot, je přesvědčen, že ho Trumpovi lidé chtějí umlčet.
před 13 hhodinami
Načítání...