Vatikán propustil kvůli zneužívání dětí přes 800 kněží

Ženeva – Za posledních deset let muselo kvůli znásilňování a sexuálnímu obtěžování dětí opustit řady katolické církve 848 kněží. Dalších 2 572 dostalo menší tresty. Oznámil to velvyslanec při OSN arcibiskup Silvano Tomasi. Výbor OSN proti mučení vyslýchá představitele Vatikánu kvůli podezření, že Vatikán svým přístupem k obětem zneužívání porušuje konvenci proti mučení, k níž se připojil v roce 2002.

Tomasi při výslechu nic nenamítal proti přesvědčení výboru, že sexuální násilí proti dětem lze klasifikovat jako mučení. „V takovéto situaci se nikdy nedá udělat dost pro nápravu. Ve Spojených státech například církev zaplatila dva a půl miliardy dolarů na kompenzace obětí.  Většina kněží, o kterých víme, že se dopustili zneužívání, byla zbavena hodnosti,“ oznámil kardinál.

Podle něj bylo od roku 2004 Vatikánu hlášeno více než 3 400 věrohodných případů zneužívání. Jenom loni to bylo 401 případů. Za posledních deset let bylo 848 kněží potrestáno zbavením úřadu nebo pozastavením činnosti. Dalších 2 575 kněží bylo odsouzeno k doživotnímu pokání a modlení nebo jim byly uloženy jiné tresty. Mírnější tresty jsou přitom často uplatňovány u starších duchovních. Tomasi ujistil, že provinilci jsou vystaveni také kázeňským postihům a bývají přeloženi na místa, kde se nedostávají do styku s dětmi.

Katolická církev
Zdroj: ČT24

Papežský úřad loni uvedl, že v důsledku případů sexuálního zneužívání změnil požadavky kladené na kandidáty kněžství, aktualizoval církevní právo a vyzval biskupskou konferenci, aby stanovila směrnice pro boj s těmito zločiny.

Na počátku tisíciletí se v Irsku, ve Spojených státech a dalších zemích začalo mluvit o případech tisíců dětí, které se staly oběťmi sexuálního zneužívání duchovními v 60., 70. a 80 letech. Vysocí preláti současně začali čelit nařčením, že chránili viníky překládáním do jiných farností, aby uchránili pověst církve.

Ačkoli současný papež František se za zneužívání kněžími omluvil a inicioval vznik nové mezinárodní komise na ochranu dětí v církevních institucích, skandál církví otřásá dodnes.