Vařič, postel a spíž v jednom - Vítejte v hongkongském mikrobytě

Hongkong - Trpíte klaustrofobií? V Hongkongu by se vám asi bydlet nechtělo. Některé rodiny s dětmi tu žijí v mikrobytech o pouhých 5 metrech čtverečních, kde většinu místa zabírá postel nebo palanda. Elektronika, vařič, potraviny – všechno se musí vejít do malého prostoru. Organizace společnost pro komunitu zabývající se lidskými právy zveřejnila fotografie klaustrofobických bytů, aby upozornila na těžké podmínky, v nichž obyvatelé města žijí.

3 minuty
Horizont: Klaustrofobické mikrobyty v Hongkongu
Zdroj: ČT24

Hongkong jako jedno z nejhustěji obydlených měst na světě. Sedm milionů lidí žije na 423 čtverečních mílích. Prostor je proto velice vzácný – a podmínky pro život prakticky nesnesitelné. V mikrobytech žije více než 10 tisíc lidí. Vytvořeny byly rozdělením už tak malých bytů na ještě menší jednotky. Byty jsou totiž v Hongkongu extrémně drahé, ani New York na ně nemá.

Pro řadu lidí jsou tak mikrobyty jediná možnost, jak bydlet. Běžných bytů je ve městě zoufale málo a pořadníky na ně nekonečné. Třeba manželé Lejovi bydlí s jedenáctiměsíčním synem v bytě o 5 metrech čtverečních. „Nemůžu si na život tady zvyknout,“ říká Chuang Jü-Chuaová.

Podívejte se na fotogalerii hongkongských mikrobytů – ZDE nebo ZDE.

Ode zdi ke zdi jsou to sotva čtyři kroky. Rodina si ale prostě zvyknout musí. Dítě tu má svou vlastní postýlku a Lejovi se musí smířit s tím, že většinu času tráví na manželském lůžku. Tady spí, jí, koukají na televizi a řeší svoje problémy. Na skříně už místo není – své věci mají proto na provizorních policích u stropu. Kuchyň, koupelnu i záchod sdílejí s dalšími devíti nájemníky. „Nejhorší je to se záchodem. Když ho potřebujete použít a někdo tam je, nemůžete. I když je to akutní,“ poznamenala Jü-Chuaová. 

Mikrobyty jsou v Hongkongu odpovědí na extrémní nedostatek běžných bytů. Vznikají přímo v panelácích. Lejovi doufají, že se jednou z cihlové klece dostanou do slušnějších podmínek. Žádost o městský byt mají podanou, jenže její vyřízení je zatím v nedohlednu. Situace Číňanů vzbudila mezinárodní pozornost už před dvěma lety, kdy vznikla série fotografií provizorních příbytků. „Nemohou žít podle svého. Nevidí žádnou budoucnost. Jen čekají na změnu ve svém životě,“ konstatovala Natalie Jauová z Organizace společnost pro komunitu. 

Čínská vláda se snaží poskytnout lidem 20 tisíc bytů ročně. Jenže žádostí je v tuto chvíli přinejmenším desetkrát tolik. Čekání na lepší bydlení v Hongkongu tak může trvat i celou dekádu.

Život v kapsli

Byty v Hongkongu jsou přeplněné a hotely drahé. Firma Galaxy Stars proto před pár lety přišla s řešením, když turistům a studentům nabídla, že mohou nocovat v kapslích. Jde o uzavřenou kóji o velikosti pouhých dvou metrů čtverečních. V Japonsku podobné kapsle využívají k přenocování třeba lidé na služebních cestách – více zde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 51 mminutami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
15:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
10:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 2 hhodinami

Kdyby Putin chtěl, tak zavelí a je po válce, říká ministr Dvořák

Z chování Moskvy vyplývá, že se na příměří dohodnout nechce. Do čtvrtečních jednání v Istanbulu se toho navíc ještě může dost nepovést, uvedl v úterním Interview ČT24 ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Kdyby Vladimir Putin chtěl vše ukončit, tak zavelí a vojáci se stáhnou na území Ruska a bude po válce,“ poznamenal Dvořák. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 3 hhodinami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 6 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 6 hhodinami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 9 hhodinami
Načítání...