V Norsku nalezený „John Smith“ přijel do Česka

Oslo - Čech trpící ztrátou paměti, který byl nalezen v prosinci v Oslu, se podle norských médií vrátil do České republiky. Přicestoval sem, aby si vyřídil nové doklady. V Česku ale nechce zůstat dlouho, bojí se prý útočníků, kteří ho minulý rok napadli. Navíc tu podle něj probíhá očerňující kampaň na jeho osobu.

Muž, který používá krycí jméno John Smith, svůj návrat do ČR potvrdil e-mailem tento týden norské veřejnoprávní televizi NRK. „Moje plány jsou takové, jak už jsem uvedl dříve. Jakmile budu mít v pořádku doklady, opustím Českou republiku,“ sdělil televizi NRK. Postěžoval si také na české úřady a média. „Zdá se, že tady probíhá kampaň s cílem mě očernit. Mimo jiné se tvrdí, že ztrátu paměti předstírám, abych se vykroutil z dluhů. To je nesmysl,“ prohlásil. Na dluhy se „Johna Smithe“ v rozhovoru vyptával mimo jiné server iDNES.cz. 

„John Smith“ tvrdil, že pracoval pro Policii ČR, ta to vyvrátila

Muž již dříve norským médiím řekl, že v minulosti pracoval pro českou policii a podílel se na vyšetřování hospodářské kriminality, které se týkalo zločinů s odhadovanou škodou kolem 500 milionů korun. Ministerstvo vnitra ovšem uvedlo, že dotyčný nikdy nebyl zaměstnancem policie a že na ministerstvu vnitra pracoval pouze jako technik počítačové sítě.

„Vzhledem k tomu, že ministerstvo vnitra a policie snižují význam mojí role a pracovních úkolů, začínám si dělat trochu obavy,“ podotkl „John Smith“. Šestatřicetiletý muž byl nalezen
bez dokladů a s poraněními 14. prosince ve východní části Osla ve sněhové závěji. Hovořil anglicky a rozuměl mimo jiné česky. Na nic ze své minulosti si prý nepamatoval. Norská policie tento měsíc zveřejnila fotografii dotyčného ve snaze dozvědět se o něm více. Česká policie následně identifikovala záhadného nalezence jako Čecha, poznali ho jeho rodiče. Jejich příbuzenství potvrdily i testy DNA. Norská policie má podezření, že se muž stal obětí trestného činu a případ dál vyšetřuje.