V KLDR pohřbívají Kim Čong-ila, truchlí celá země

Pchjongjang – V Severní Koreji pohřbívají svého vůdce Kim Čong-ila. Oficiální smuteční ceremonie budou probíhat dva dny, ta dnešní část již podle státní televize skončila. Severokorejská média o podrobnostech dnešního obřadu neinformovala, přímý přenos televize přenášela se čtyřhodinovým zpožděním. Účast ale i tak byla pro Severokorejce povinná. Rozkaz přijet zpátky do vlasti dostali i lidé pracující v zahraničí. Podle severokorejských novinářů nad smrtí vůdce truchlí i ptáci a země je již nyní v „láskyplné péči“ Kim Čong-una - nejmladšího syna zesnulého vůdce.

První část obřadu se dnes konala v pchjongjangském mauzoleu Kumsusan, kde byla rakev s tělem Kim Čong-ila několik dní vystavena. Pak vyrazil smuteční průvod do bílých ulic Pchjongjangu, kde vytrvale sněží. Sněhová vánice obřad zpozdila o několik hodin.

V čele průvodu a v blízkosti černého smutečního vozu vezoucího ostatky jeho otce kráčel Kim Čong-un v tmavém kabátě a s hlavou mírně skloněnou proti sněhu zvedal pravou ruku na pozdrav. Za ním se do průvodu zařadil jeho vlivný strýc Čang Song-tchek, švagr Kim Čong-ila a muž považovaný za šedou eminenci, který bude hrát významnou roli při pomoci Kim Čong-unovi chopit se moci. 

V ulicích Pchjongjangu se dále shromáždily desetitisíce truchlících lidí, mnohde vojáci se sklopenými hlavami a smeknutými čapkami. Mnozí až teatrálně a hystericky dávali najevo své emoce. Pohled na televizní obrazovku ovšem často vyvolával pochybnosti o spontánnosti jejich počínání. Zatímco ženy a muži v prvních řadách pravidelně propukali v pláč, kvíleli, zoufale lomili rukama či se chytali za srdce s výkřiky „otče, otče“, lidé v dalších řadách zachycených kamerou mnohdy zachovávali klid.

„Sníh padá bez přestání jako slzy. Nebe pláče, protože jsme ztratili našeho vůdce, který sám pocházel z nebes.“

„Když se stane národní tragédie, jak může nebe neplakat?“

„Lidé, hory, potůčky i nebe roní krvavé slzy, protože se musíme naposledy rozloučit.“

Zahraniční představitelé byli vyzváni, aby se v závěru dopoledne shromáždili na stadionu v metropoli, odkud mají být převezeni k mauzoleu a zapojit se do pohřebního průvodu. Armádní orchestr v televizi vyhrával revoluční písně.

V úterý podle státních médií úctu Kim Čong-ilovi znovu vyjádřili také přední korejští straničtí a armádní činitelé v čele se synem zesnulého vůdce Kim Čong-unem, kterého již nyní státní sdělovací prostředky označují za „velkého následníka“. Ten máry s tělem svého otce navštívil již popáté.

Během uplynulých 11 dní od oznámení smrti se před podobiznou zesnulého vůdce v mrazivém počasí klaněly a plakaly statisíce lidí. Další záběry lidí truchlících před rakví s ostatky Kim Čong-ila a vzdávajících poctu zesnulému severokorejskému vůdci zveřejnila KLDR i dnes před začátkem pohřbu. Záznam zachycuje vojáky v uniformách a Severokorejce v černých oděvech nebo tradičním oblečení, jak naříkají před rakví v mauzoleu Kumsusan. 

Pohřeb „velkého vůdce“ podle severokorejské propagandy provází několik zázraků, které dokazují, že i matka příroda truchlí nad smrtí Kim Čong-ila. O tom posledním referovalo radio Pyongyang. Holubici podobný bílý pták podle něj oprášil sníh ze sochy zesnulého „drahého vůdce“. Tento příběh podle rádia „zlomil srdce mnoha lidí“, kteří se o něm doslechli.

Od smrti Kim Čong-ila už se objevily například zprávy o sovách, které vlétly okny dovnitř a připojily se k truchlícím, či o jeřábovi - tradičním korejském symbolu dlouhověkosti - který usedl na větev u sochy Kim Ir-sena a sklopil hlavu v zármutku.

Kim Čong-il vládl jedné z nejizolovanějších zemí světa od roku 1994, kdy převzal vládu po svém otci Kim Ir-senovi. Podle státních médií zemřel 17. prosince ve věku 69 let. Zprávu o jeho smrti Pchjongjang zveřejnil až dva dny poté. Příčinou úmrtí byl podle něj silný infarkt v důsledku přepracování a velké psychické zátěže.

Pro občany KLDR je prý pohřeb povinný

Podle médií hranici mezi Čínou a Severní Koreou v posledních dnech přejelo množství kamionů s nákladem květin. Jihokorejské deníky uvádí, že květiny byly až do čínského města Tan-tung u hranice s KLDR přepraveny letecky ze Šanghaje a pak vozy přepraveny do KLDR. Dnes prý hranici přejelo 200 kamionů, v předchozích dnech celkem asi 120 nákladních vozů. Přímo v Tan-tungu jsou prý zásoby květin zcela vyčerpané.

Smuteční akce mají v Pchjongjangu pokračovat ve čtvrtek. Podle státní agentury KCNA bude jejich součástí smuteční obřad v poledne místního času, dělová salva nebo tři minuty ticha. Lokomotivy a lodě naopak uctí památku vůdce troubením a houkáním sirén.

Severní Korea také údajně zvláštním výnosem nařídila svým občanům pracujícím v zahraničí přijet do vlasti na vůdcův pohřeb. Informovala o tom jihokorejská média. Pchjongjang to prý nařídil ve zvláštním nařízení, které jako nejzazší lhůtu k návratu stanovilo úterní ráno. V neděli se prý na cestu do Pchjongjangu vydali také ruští balzamovači.

Smuteční ceremonie se mohli zúčastnit patrně jen diplomaté akreditovaní v Severní Koreji. Nejsou informace o tom, že by na pohřeb dorazily také nějaké delegace ze zahraničí. Vlajky OSN byly dnes staženy na znamení smutku na půl žerdi u budov této světové organizace v New Yorku a v Ženevě, což opět zkritizovali zejména obránci lidských práv. 

Pohřbu se snaží využít i severokorejská opozice. Její členové, kteří žijí v exilu, dnes z Jižní Koreje do vlasti poslali letáky s výzvami k povstání proti vládnoucí severokorejské dynastii. Balóny s 200 000 brožurami směrem nad KLDR vypustila asi padesátka uprchlíků během shromáždění ve městě Padžu nedaleko severokorejské hranice.

Okázalý pohřeb má být podle analytiků ukázkou vojenské síly a připomíná pohřeb Kim Čong-ilova otce, zakladatele KLDR Kim Ir-sena, který jako první z rodiny stanul u moci. Jeho vnuk Kim Čong-un je třetím členem rodiny, který se ocitá v čele země. Ta se může zdát silná, nicméně neprosperuje. KLDR, kterou podporuje sousední Čína, se chce zařadit mezi jaderné mocnosti a letos provedla dva jaderné testy. Podle OSN ale Severokorejci umírají o tři a půl roku dříve než v dobách Kim Ir-sena.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vítězstvím nad nacismem Kreml ospravedlňuje válku proti Ukrajině

Rusko si osmdesáté výročí konce druhé světové války připomíná ve velkém stylu, vůdce Vladimir Putin vyhlásil letošek „Rokem obránce vlasti“. Oslavy Dne vítězství mají v zemi velký význam, neboť vítězství v druhé světové válce, respektive v ruském pojetí ve Velké vlastenecké válce, je zásadní součástí tamní kolektivní paměti. Hrdost na porážku nacismu sjednocuje společnost, zároveň ji však režim využívá k politickým účelům, v posledních letech především k ospravedlňování agrese proti Ukrajině, což je také ústředním tématem letošních oslav.
před 29 mminutami

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

OBRAZEM: Katolíci vítají nového papeže

Nadšení ovládlo ve čtvrtek náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde čekaly desítky tisíc lidí na jméno nového papeže. Katolíci po celém světě slaví novou éru pod vedením amerického kardinála Roberta Francise Prevosta, jenž přijal jméno Lev XIV. Někteří návštěvníci i duchovní po oznámení výsledku volby mávali vlajkami USA.
před 9 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...