V diskusi o návrhu reforem EU pokračoval Cameron ve Varšavě

Poláci pracující v Británii by měli mít stejné podmínky jako Britové, řekla na úvod setkání se svým britským protějškem Davidem Cameronem polská premiérka Beata Szydlová. Cameron přijel do Varšavy jednat o britském návrhu reforem Evropské unie, který mimo jiné zahrnuje omezení sociálních výhod pro cizince z EU pracující na ostrovech. Britský premiér se sešel i se šéfem polské vládní strany Jaroslawem Kaczyńským, podle něhož je výsledek jednání pro Polsko ziskem. Britský premiér po jednání ve Varšavě zamířil k rozhovorům o reformách do Dánska.

„V Británii pracuje přes milion Poláků a já chci poděkovat panu premiérovi, že tam mají tak dobré podmínky. Pracují a spoluvytvářejí hrubý domácí produkt Británie a my bychom chtěli, aby měli stejné podmínky jako Britové,“ řekla na společné tiskové konferenci před setkáním Szydlová v souvislosti s Cameronovým návrhem několikaletého omezení sociální podpory pro zahraniční pracovníky v Británii. Britské požadavky se přitom nevztahují na lidi, kteří již na ostrovech jsou, ale jen na nově příchozí přistěhovalce.

Do unijního summitu, který je plánován na 18. a 19. února a který bude o britském návrhu reforem jednat, chce Cameron získat podporu Polska i ostatních členských zemí. Varšavské jednání bylo považováno za jedno z nejtěžších, neboť Poláci v Británii tvoří nejpočetnější skupinu cizinců ze zemí EU a omezení dávek je ve Varšavě politicky citlivým tématem.

Poláci pracující v Británii mají mít podle Szydlové stejné podmínky jako Britové (zdroj: ČT24)

Cameron zdůraznil, že obě země mají řadu společných zájmů, přičemž vedle posilování hospodářského růstu a konkurenceschopnosti evropských zemí se zmínil o zajištění bezpečnosti východních států NATO před možnou ruskou hrozbou. Pro Varšavu je to důležitá otázka a někteří představitelé polské vlády před časem hovořili o variantě výměny souhlasu s omezením dávek za britskou podporu posílení aliančních vojsk v Polsku.

Zatímco Cameron ani Szydlová po setkání s novináři nemluvili, své navazující jednání s britským premiérem komentoval předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Kaczyński, který ho označil za polský úspěch. „Polsko popravdě získalo velmi mnoho, především v otázce sociálního zajištění Poláků, kteří už v Británii jsou,“ řekl po setkání ve varšavském hotelu Bristol muž označovaný polskými médii za faktického šéfa kabinetu. Na přídavky na děti, jejichž posílání do zahraničí se Londýn snaží omezit především, budou mít podle Kaczyńského nárok i nově příchozí Poláci, ačkoli „možná v upravené podobě“.

S Cameronem se prý shodl, že kritika Bruselu týkající se rázných změn polských zákonů o ústavním soudu či veřejnoprávních médiích je neopodstatněná. Jednali prý rovněž o posilování východního křídla NATO.

Došlo i na opačný kurz kritiky, kdy Unie v poslední době na adresu Polska nešetřila ostrými slovy za kontroverzní kroky tamní vlády, které podle unijních lídrů ohrožují demokracii. Podle mnohých je mozkem změn justičních i mediálních zákonů právě Kaczyński. „Mluvili jsme i o tom neuvěřitelném útočení na Polsko, o všech těch nesmyslech, jak je demokracie v Polsku ohrožená. A v tom se naprosto shodujeme, takže to jsem s naší schůzkou velmi spokojený,“ řekl předseda PiS.

Jaroslaw Kaczyński po jednání s Davidem Cameronem
Zdroj: Reuters/Kacper Pempel

Cameron hodlá reformu v případě jejího schválení členskými zeměmi EU využít v referendu o setrvání Británie v Unii. Britský ministerský předseda slíbil referendum do konce příštího roku, ale podle britských médií se je chystá vyhlásit zřejmě již na letošní červen.

Návrh dohody představený v úterý předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem počítá se změnami ve čtyřech oblastech. V té nejdiskutovanější Londýn s Bruselem předběžně dohodl, že členské země EU by měly mít právo až na čtyři roky omezit cizincům z Unie přístup k některým dávkám.

Polská premiérka novinářům řekla, že v dalších třech oblastech má Londýn polskou podporu. Jde o posilování rolí národních parlamentů, silnější vliv zemí mimo eurozónu na dění v jádru Unie a opatření na podporu konkurenceschopnosti a hospodářského růstu zemí EU. „Souhlasím s paní premiérkou, že bude lepší, pokud Británie zůstane v Unii, ale musí být reformovaná. Pokud se nám ty změny podaří prosadit, bude to výhodné pro Británii, pro Evropu i pro Polsko,“ řekl Cameron.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Los Angeles se rychle šíří další požár

Severně od kalifornského města Los Angeles se rychle šíří další požár, kvůli němuž úřady nařídily evakuaci více než třiceti tisíc lidí. Oheň zachvátil přes čtyřicet čtverečních kilometrů poblíž druhého největšího města Spojených států v době, kdy hasiči stále bojují se dvěma požáry, které v minulých týdnech zničily tisíce domů a zabily desítky lidí. Hasiči odhadují, že nový požár bude patrně jednodušší zkrotit.
05:27Aktualizovánopřed 31 mminutami

LinkedIn zneužil soukromé zprávy k učení AI, tvrdí hromadná žaloba

Prémioví klienti zažalovali profesní sociální síť LinkedIn ze skupiny Microsoft. Tvrdí, že platforma bez souhlasu zpřístupnila jejich soukromé zprávy třetím stranám za účelem trénování generativní umělé inteligence (AI). Žaloba požaduje neupřesněnou náhradu škody za porušení smlouvy a kalifornského zákona o nekalé soutěži a tisíc dolarů (přes 24 tisíc korun) na osobu za porušení federálního zákona o uložené komunikaci.
před 1 hhodinou

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 3 hhodinami

Korejští vyšetřovatelé doporučili obžalovat sesazeného prezidenta

Jihokorejští vyšetřovatelé požadují, aby prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) ve čtvrtek dospěl po více než sedmitýdenní práci k doporučení, že by prezident měl být obžalován ze vzpoury a zneužití moci.
06:29Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pamětníci pomáhají udržovat povědomí o dopadech protižidovské nenávisti

Před nadcházejícím 80. výročím osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim, který se připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu, zjistil francouzský deník Le Monde, že 76 procent evropských Židů pravidelně zapírá svůj původ. Na vině je vlna antisemitismu, která prudce narostla po teroristickém útoku Hamásu proti Izraeli 7. října 2023. Řada posledních pamětníků holocaustu se proto snaží přednáškami udržet povědomí o tragických dopadech protižidovské nenávisti. Vědec a přeživší holocaustu Ivan Lefkovits se pak ve Švýcarsku zúčastnil i vysazení Stromu naděje, stromu dětí z koncentračního tábora Terezín.
před 5 hhodinami

Trump hrozí Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy dohoda o konci války na Ukrajině

Nový americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy uzavřena dohoda o ukončení války na Ukrajině. Představil také projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat pět set miliard dolarů (asi dvanáct bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI). Trump také znovu mluvil o zavedení cel na sousední země i Čínu nebo Evropskou unii.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Černá Hora čelí ruským kybernetickým útokům, i kvůli ambicím vstupu do EU

Černá Hora kvůli svým ambicím stát se členem Evropské unie (EU) i členství v NATO čelí počítačovým útokům z Ruska. V boji proti nim nově pomůžou specialisté z českého úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podpořit balkánskou zemi v její cestě do sedmadvacítky přijel i prezident Petr Pavel.
před 14 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 15 hhodinami
Načítání...