Turecko si zachová „odměřený přístup k emocionálnímu chování Ruska“ a nebude zasahovat proti ruským občanům či zájmům na tureckém území. V souvislosti s prudkým ochlazením rusko-tureckých vztahů po sestřelení ruského bombardéru tureckou stíhačkou to prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecká odveta za ruské sankce nebude, prohlásil Erdogan
Erdogan zejména slíbil, že Ankara nebude vyhošťovat ruské občany přítomné v Turecku. „To by nebylo hodno Turecka,“ prohlásil a odsoudil ekonomické sankce uvalené Ruskem. „Rusko je naším strategickým partnerem, ale podívejte se, co dělají: trestají naše podnikatele,“ řekl. „Nebudeme používat stejný jazyk,“ dodal.
Moskva se rozhodla obnovit vízovou povinnost pro přijíždějící turecké občany s platností od 1. ledna a vyzvala své občany, aby necestovali do Turecka. Přicházejí ale také stále častější informace o šikanování tureckých občanů a firem ruskými úřady. Ruská vláda v úterý zveřejnila seznam tureckých plodin, výrobků a potravin, jejichž dovoz od Nového roku zakáže v odvetě za sestřelení bombardéru. Kromě ovoce a zeleniny se na seznam dostalo také drůbeží maso, sůl a řezané květiny. Zákaz se však nevztahuje na zboží, které si jednotlivci vezou pro osobní potřebu v povoleném množství.
Turecký prezident upozornil, že jeho země je připravena se obejít bez ruského plynu, který je v současnosti hlavním zdrojem energie země. „Vždycky jsme se zemním plynem nežili. Turecký lid je zvyklý na strádání,“ uvedl Erdogan, který sám čelí opoziční kritice po výstavbě obřího luxusního prezidentského sídla v Ankaře.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov oznámil, že se sejde se svým tureckým protějškem Mevlütem Cavusogluem na zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). To se koná v Bělehradě od 3. do 4. prosince. Cavusoglu nicméně upozornil, že nedostal zatím oficiální odpověď na výzvu k setkání.