Su Ťij: „Mám jasno. Chci být prezidentkou.“

Neipyijto - Vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij oznámila, že hodlá kandidovat na prezidentku země. „Chci kandidovat na prezidentku, mám v této otázce dost jasno,“ prohlásila držitelka Nobelovy ceny za mír. Su Ťij strávila během vojenské vlády téměř dvacet let v domácím vězení. Loni byla zvolena do parlamentu.

Volby plánované na rok 2015 jsou považovány za první potenciálně svobodné hlasování za více než 50 let v Barmě, kde teprve před dvěma roky převzala moc civilní vláda po desetiletích vojenské junty.

Do Aun Schan Su Ťij se narodila 19. června 1945 v Rangúnu bojovníkovi za nezávislost Barmy Aun Schanovi. Její matka Do Kchin Ťij byla první barmskou velvyslankyní v historii. Její otec byl zavražděn při atentátu, když byly Su Ťij dva roky.

Národní liga pro demokracii

Po studiu politologie v indickém Dillí získala titul bakalář v oboru filosofie, politologie a ekonomie na Oxfordu. Později absolvovala postgraduální studium na Škole východních a afrických studií v Londýně.

Roku 1972 se provdala za anglického akademika Michaela Arise, odborníka na tibetskou kulturu, který tehdy žil v Bhútánu. Narodili se jim synové Alexandr a Kim. Rodina pobývala převážně v Británii.

V roce 1988 se Su Ťij vrátila se do Barmy, aby se postarala o svou nemocnou matku. Tou dobou vrcholil lidový odpor proti vládnoucí vojenské juntě. Su Ťij veřejně podpořila demokratizační proces, vyhlásila „druhý boj za nezávislost“ a spoluzaložila Národní ligu pro demokracii (NLD), jejíž se stala generální tajemnicí.

Na návrh Václava Havla

Junta odpověděla tím, že ji roku 1989 za „ohrožování státu“ uvrhla do domácího vězení. O rok později ve volbách zvítězila s 80 procenty NLD. Vojenský režim však odmítl předat vládu vítězné opozici, což vedlo k mnoha protestům, které potlačila armáda.

Na návrh Václava Havla byla Su Ťij 14. října 1991 udělena Nobelova cena za mír, kterou si však v prosinci kvůli věznění nemohla osobně převzít. V příštích dvou desítkách let byla několikrát uzavřena v domácím vězení.

První parlamentní volby v Barmě po dvaceti letech v listopadu 2010 byly poznamenány vyloučením opozice z volebního procesu a neregulérnostmi. V následujících letech však došlo k částečnému uvolnění režimu, včetně předání řízení země do rukou civilní vlády. V doplňovacích volbách v dubnu 2012 Su Ťij získala poslanecké křeslo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 3 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 4 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 7 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 7 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...