Slovenské vládní strany podepsaly dodatek ke koaliční smlouvě. Měl by zlepšit jejich komunikaci

Předsedové tří vládních stran na Slovensku podepsali dodatek ke koaliční smlouvě, kterou v srpnu původně vypověděla Slovenská národní strana (SNS), čímž vyvolala krizi v koalici. Dodatek předpokládá například pravidelné konzultace zástupců koaličních stran.

SNS po překvapivém vypovězení koaliční smlouvy, která upravuje priority vládních stran a principy jejich vzájemné spolupráce, nejprve požadovala přípravu nového dokumentu. Později ovšem ustoupila a spokojila se pouze s dodatkem.

„V rámci koalice vznikají třenice. Tato koaliční smlouva v podobě svého dodatku je základem mnohem lepší diskuse a řešení krizových situací,“ řekl předseda SNS a šéf sněmovny Andrej Danko.

Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico označil situaci po vypovězení koaliční smlouvy za „komunikační krizi“, ze které koalice vyšla posílena. Podpis dodatku ke koaliční dohodě je podle něj pouze formálním krokem. Dodatek například předpokládá pravidelné konzultace zástupců koalice před jednáním vlády či sněmovny a zřízení koaličních rad na úrovni krajů a okresů.

„Budou následovat významná obsahová rozhodnutí. Stojíme před cílem doplnění programového prohlášení vlády. Každá strana má svou vlastní představu. Mám zájem na dodržení fiskální disciplíny,“ řekl Fico.

Vládní strany již dříve zveřejnily některé své návrhy, jako například zvýšení příplatků za noční práci či zavedení 13. platu pro zaměstnance.

Nacionalistická SNS vyvolala krizi v koalici po propuknutí aféry ohledně přerozdělování evropských dotací, kvůli které po tlaku premiéra Fica podal demisi ministr školství Peter Plavčan. SNS na jeho místo navrhla bývalou šéfku Prognostického ústavu Slovenské akademie věd Martinu Lubyovou, která v minulosti pracovala na různých postech v rámci Mezinárodní organizace práce a v 90. letech působila na Univerzitě Karlově a v České akademii věd.

Kdo vyšel z koaliční krize vítězně?

Z koaliční krize vyšli podle slovenských médií vítězně Fico a jeho sociální demokraté. SNS sice po rezignaci Plavčana začala otevřeně kritizovat ministra sociálních věcí a generálního manažera Směru-SD Jána Richtera, minulý týden se ale poslanci SNS při hlasování ve sněmovně nepřidali k opozičnímu návrhu na vyslovení nedůvěry Richterovi.

Podpis dodatku ke koaliční smlouvě není první změnou ve fungování slovenské koalice od parlamentních voleb v březnu minulého roku. Již loni z koalice vypadla malá strana Síť, kterou po vnitrostranickém rozkolu opustila většina poslanců. Část z nich přešla do poslaneckého klubu vládní strany Most-Híd. Směr-SD, SNS a Most-Híd pak loni v září podepsaly novou koaliční dohodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Dealeři si kupují mlčení“. Ve Francii přibývá násilí spojeného s drogami

Ve Francii narůstá obchodování s drogami i násilné činy, které s jejich prodejem, užíváním a distribucí souvisí. Problém mají zejména velká města – třeba Marseille. Podle francouzského centra boje proti drogám zkusí kokain alespoň jednou za rok víc než milion lidí v zemi. Překupníci navíc zavádějí nové způsoby distribuce narkotik a na policejní zátahy pružně reagují.
před 4 mminutami

Při požáru v indickém nočním klubu zemřelo 25 lidí

Nejméně 25 lidí zemřelo při sobotním požáru v nočním klubu v indickém státě Góa, informují světové tiskové agentury. Mezi oběťmi požáru v oblasti vyhledávané zahraničními návštěvníky jsou nejméně čtyři turisté. Dalších šest lidí je zraněných. Policie příčinu požáru vyšetřuje, podle vyjádření policejního šéfa v místních médiích jej mohl způsobit výbuch plynové bomby.
01:08Aktualizovánopřed 36 mminutami

Kreml uvítal, že Trump ve strategickém dokumentu neoznačil Rusko za hrozbu

Moskva vítá novou bezpečnostní strategii Spojených států, která nehovoří o Rusku jako o přímé hrozbě. Podle agentury Reuters to v neděli uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který označil dokument volající po „strategické stabilitě“ USA s Ruskem za pozitivní krok.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24 se věnovala i americkému postoji k Venezuele

Pokud Spojené státy zaútočí na Venezuelu, chtějí o tom někteří zákonodárci znovu vyvolat hlasování v Kongresu. Od září provádí Američané údery převážně proti rybářským lodím v Karibiku a Pacifiku. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa tvrdí, že k tomu schválení členů Sněmovny reprezentantů a Senátu nepotřebuje. Argumentuje tím, že nejde o válku, ale o útoky proti drogovým kartelům. Některé z nich označila za teroristické organizace. Někteří kongresmani z obou stran ale tvrdí, že Trump už čtvrtý měsíc vede vojenskou operaci nezákonně. Na téma se zaměřil pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Příměří v Gaze dosáhlo kritického bodu, sdělil katarský premiér

Příměří v Pásmu Gazy dosáhlo kritického bodu, jelikož se jeho první fáze chýlí ke konci a mezinárodní prostředníci pod vedením Spojených států už pracují na cestě k druhé fázi, aby dohodu upevnili. Podle agentury AP to v sobotu řekl katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, podle něhož je podmínkou příměří mimo jiné úplné stažení izraelských sil z Gazy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Velké nedostatky i rostoucí náklady. Evropa hodnotí stav svých armád

Ruská válka na Ukrajině vyburcovala většinu evropských zemí k tomu, aby upřely pozornost ke stavu svých armád. Zatímco vyzbrojování Velké Británie, která dlouho žila podle expertů v iluzi vlastní vojenské síly, provází problémy, Polsko už teď dává na obranu téměř pět procent HDP a mezi zeměmi NATO si udržuje náskok. Jedním z nejaktivnějších a nejambicióznějších aktérů je v současné době také Německo, kde poslanci v pátek schválili novou podobu vojenské služby.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Bílý dům zřídil „síň hanby“, na webu útočí bez důkazů na média i novináře

Obhájci svobody tisku kritizují nový web Bílého domu, na kterém administrativa prezidenta Donalda Trumpa obviňuje desítky médií a novinářů ze lží a podjatosti. Ke stažení stránky vyzval americkou vládu mimo jiné Výbor na ochranu novinářů nebo Reportéři bez hranic.
před 10 hhodinami

Zelenskyj by v pondělí mohl jednat se Starmerem, Macronem a Merzem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před novináři prohlásil, že nejspíše v pondělí navštíví Londýn. Schůzky v sídle předsedy britské vlády se vedle premiéra Keira Starmera zúčastní také francouzský prezident Emmanuel Macron, který už účast potvrdil, a německý kancléř Friedrich Merz, píše server Independent. Schůzka v britské metropoli má následovat po jednáních o ukončení války s Ruskem, která vede ukrajinská delegace s Američany na Floridě.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...