Rusko chce dostat KLDR a USA k jednomu stolu, sleduje tím i své vlastní zájmy

3 minuty
Události: Rusko bedlivě sleduje napětí mezi USA a KLDR
Zdroj: ČT24

Moskva důrazně vyzývá KLDR i Spojené státy, aby se mírnily ve výhrůžkách a hledaly mírovou cestu ze vzájemné krize. Nabízí se také jako zprostředkovatel vzájemných rozhovorů mezi oběma znesvářenými stranami. Severokorejské testy raket stejně jako jaderný program Pchjongjangu jsou totiž potenciální hrozbou i pro samotné Rusko. Jižní Korea mezitím zvažuje, že rozšíří možnosti vlastního programu balistických střel.

Použití síly na Korejském poloostrově a případná válka by podle Kremlu znamenaly miliony mrtvých a katastrofu pro celou východní Asii. Dlouhodobě však Kreml proti aktivitám režimu Kim Čong-una příliš nevystupuje. Vojensky silná Severní Korea totiž Rusku do značné míry vyhovuje.

„V případě úplné porážky KLDR, což je hlavní cíl USA i jejich spojenců, na hranicích Ruska a Číny rychle vzniknou americké vojenské základny,“ vysvětluje koreanista z Institutu východních studií Ruské akademie věd Alexander Voroncov.

Rusko má se Severní Koreou pevninskou hranici dlouhou necelých 19 kilometrů. Nedaleko od ní je ale Vladivostok, tedy hospodářské centrum ruského Dálného východu, přes které v době západních sankcí obchoduje s asijskými státy. Vojenský konflikt na Korejském poloostrově by pro Rusko představoval kromě bezpečnostní hrozby i obrovské ekonomické ztráty. Moskva se proto snaží situaci uklidnit.

Dálný východ
Zdroj: ČT24

Kreml se nabízí, že zprostředkuje jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem. Ruští diplomaté ale upozorňují, že dostat obě dvě znesvářené strany k jednomu stolu bude nesmírně obtížné. „Pro Severní Koreu jsou všichni cizinci podezřelí a nepřátelští. Rusko ale mezi všemi nepřáteli vnímají jako nejmenší zlo. Nám naslouchají,“ říká profesor Georgij Toloraja, ředitel Centra asijských studií.

Koreanista Alexander Voroncov v Pchjongjangu mnoho let žil. Podle něj je vůdce Kim Čong-un realista, který válku nezačne. Rovnala by se pro něj prý sebevraždě, jaderných zbraní se ale sám nevzdá. „Severokorejci vidí, jak dopadly země jako Irák, Libye, Jugoslávie a Sýrie, které také byly ohroženy vnější intervencí. Říkají, že nechtějí následovat osud těchto států,“ dodává. 

Rusko předpokládá, že i přes současnou tvrdou rétoriku Bílého domu vůči severokorejskému režimu, Spojené státy proti KLDR nikdy nepoužijí vojenskou sílu. Vítězné tažení by totiž podle ruských expertů bylo vykoupeno obrovskými ztrátami, které nebude Amerika riskovat.

Mun Če-in
Zdroj: Reuters

Jižní Korea chce rozšířit svůj raketový program, Trump souhlasí

Severokorejský vývoj balistických střel a jaderných zbraní vyvolává obavy nejen Soulu, ale také Japonska či Spojených států. Mun proto jednal s Trumpem o možnostech posílení obrany. Bílý dům k tomu uvedl, že Trump vyslovil předběžný souhlas Soulu, aby si mohl za miliony dolarů nakoupit americké vojenské vybavení.

Jižní Korea v roce 2001 přistoupila k Systému kontroly raketových technologií (MTCR), což je neformální dohoda 35 států, která chce bránit šíření balistických raket a střel s plochou dráhou letu.

Podle revize této dohody z roku 2012 se Soul vzdal vývoje střel, které unesou náklad těžší než 500 kilogramů a které dokážou doletět více než 800 kilometrů. Jižní Korea k nově požadované úpravě ujednání sdělila, že chce zvýšit dosavadní omezení nákladu.

Bílý dům sice přímo dohodu MTCR nezmínil, ale jen uvedl, že prezidenti obou zemí chtějí posílit obrannou spolupráci a také jihokorejské obranné kapacity.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tusk výrazně obměnil vládu. Sikorski bude vicepremiérem

Polský premiér Donald Tusk oznámil změny ve vládě. Šéf diplomacie Radoslaw Sikorski bude vicepremiérem, končí ministr spravedlnosti Adam Bodnar. Personální obměna čeká i resorty vnitra či zdravotnictví. Zároveň vzniká ministerstvo hospodářství, pod které se sloučí hned několik resortů.
11:02Aktualizovánopřed 17 mminutami

Před společným summitem uštědřila Čína Evropské unii diplomatické políčky

Obchod a situace v rusko-ukrajinské válce budou hlavními tématy rozhovorů představitelů Evropské unie a Číny na čtvrtečním summitu v Pekingu. Navzdory očekávání snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést vysoká cla ekonomické zájmy obou subjektů zatím sblížit nedokázala. Další postup v tomto ohledu experti zpochybňují, mimo jiné i kvůli diplomatickým políčkům, které Unii zasadili zástupci čínského režimu ještě před začátkem jednání.
před 41 mminutami

Výrobci šampaňského i jihokorejští pěstitelé jablek. Svět se připravuje na zvýšená americká cla

Příští pátek 1. srpna mají začít platit odložená americká cla. Evropské unii Donald Trump pohrozil třicetiprocentním pásmem, pokud nepřistoupí na značně velkorysé podmínky pro import amerického zboží. Zatímco jednání pokračují za zavřenými dveřmi, obchodníci a podnikatelé se připravují na potenciálně těžký dopad na transatlantickou výměnu. Podobně jsou na tom i země ve zbytku světa.
před 1 hhodinou

Trump oznámil obchodní dohodu s Japonskem

Americký prezident Donald Trump v úterý večer (v noci na středu SELČ) oznámil obchodní dohodu s Japonskem. Na jejím základě podle něj asijská země investuje ve Spojených státech 550 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 11,5 bilionu korun) a bude platit takzvané reciproční clo ve výši patnácti procent.
05:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Toxické řasy u Austrálie ničí podmořský život a ohrožují i lidi

Jedovaté řasy u jihoaustralského pobřeží představují přírodní katastrofu, uvedl podle stanice BBC premiér státu Jižní Austrálie Peter Malinauskas. Řasy berou z vody kyslík, a ničí tak podmořský život. Za jejich přemnožením stojí vysoké teploty a znečištění oceánů.
před 1 hhodinou

Kalifornii zaplavili maskovaní agenti, migranti zavírají podniky

Americká vláda v posledních dvou měsících zahájila vlnu zatýkání zaměřenou na nelegální přistěhovalce. Ve spárech úřadů se ocitli i migranti bez trestní minulosti, kteří strávili v USA desítky let budováním podniků. Nekompromisní razie prováděné maskovanými federálními agenty v čele s Úřadem pro imigraci a cla (ICE) budí emoce v jižní Kalifornii, kde se lidé schovávají doma a zavírají své obchody. Kalifornská vláda varovala, že stát může kvůli deportacím přijít o stovky miliard dolarů.
před 1 hhodinou

Hirošima je symbolem nezdolnosti japonského národa, míní Pavel

Prezident Petr Pavel ve středu zahájil oficiální program na návštěvě Japonska. Odpoledne tamního času se vlakem přesunul do Hirošimy, kde uctil památku obětí výbuchu jaderné bomby z konce druhé světové války. Ocenil, jak se Japonci s tragédií vypořádali. Z cesty do Asie se vrátí v neděli.
07:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čínská školka dávala dětem do jídla barvu s olovem. Způsobila stovky otrav

Desítky regionálních úředníků a členů nemocničního personálu se manipulací se vzorky snažily tajit případ ze školky ve střední Číně, kde se přes 230 dětí otrávilo olovem. Zjistilo to oficiální vyšetřování, napsal web stanice BBC. Obsah jedovatého kovu v jídle více než 2000krát převyšoval státem povolenou normu.
před 5 hhodinami
Načítání...