Richard III. si dopřával lahev vína denně a maso z volavky

Londýn – Slavný anglický král Richard III. vypil v posledních letech svého života lahev vína denně. Vědci na to přišli díky vzorkům Richardových zubů a kostí. Zjistilo se také, že král jedl exotické maso – třeba labutí, jeřábí nebo z volavky.

2 minuty
Richard III. byl podle vědců v podstatě alkoholik
Zdroj: ČT24

Králem byl jen dva roky. Přesto je Richard III. slavnější než mnozí jeho předchůdci i nástupci. William Shakespeare mu ve slavné hře zajistil pověst krutovládce. Před dvěma lety našli britští archeologové jeho ostatky pod parkovištěm v Leicesteru. „Většinu králů nebudeme nikdy schopni zkoumat. Mohli jsme vykopat jen tohoto konkrétního panovníka, protože nebyl oficiálně pohřben. Pochovali ho ve starém kostele, který je teď pod parkovištěm,“ podotkl antropolog Piers Mitchell. 

Vědci zkoumají pomocí tomografie vrstvy králových kosterních ostatků a prohlížejí kvalitu králova chrupu. Metody 21. století odkrývají dávná tajemství. Panovník tlumil stres z vládnutí a povstání proti své osobě vínem. „Víme, že hostin bylo hodně a na nich hodně vína. Z kostí je poznat, že to na jeho tělo mělo v posledních letech jeho života značný vliv,“ konstatovala geochemička Angela Lambová. „Richardova strava byla mnohem bohatší než u jiných lidí ve srovnatelně vysokém postavení v pozdním středověku,“ dodala.

Z analýzy králových kostí a zubů vyplynul jasný závěr: Richard III. výrazně změnil své stravovací návyky poté, co se stal v roce 1483 králem.

Křivá páteř? Zas tak zlé to nebylo 

Na Richardově pánevní kosti našli vědci vajíčka škrkavky, která se uhnízdila v tyranových střevech. Podobní parazité nebyli ve středověké Anglii nic neobvyklého. Na královu skoliózu ale škrkavka podle všeho vliv neměla. „Skolióza má řadu příčin. Chceme přijít na to, jak jeho skolióza začala, kolik mu bylo a jaký měl typ. Jak to mohlo ovlivnit jeho život?“ ptá se Mitchell. 

Richardova páteř ale nebyla tak křivá, jak popisují dobové prameny. Nález také vyvrátil pověsti o králově zchromlé ruce. Naopak potvrdil jeho krutý konec na bojišti. „Byl opakovaně zasažen zbraněmi z různých směrů a podle všeho cítil velkou bolest, než zemřel,“ poznamenal Mitchell. 

Jiné neblahé pověsti svázané s Richardovým životem věda vyvrátit nedokáže. Svět si ho bude dál pamatovat jako krutovládce – právě tak ho vykreslil dramatik William Shakespeare. Jako vraha svých věrných rádců a synovců, kteří mu překáželi na cestě k moci.

Richard III. padl v roce 1485 v bitvě u Bosworthu a byl pohřben v kostele v Leicesteru, který později zanikl. Předpokládalo se, že ostatky skončily v řece. Archeologové kosti nalezli v roce 2012 při průzkumu pod parkovištěm a vědci z univerzity v Leicesteru je pak identifikovali s pomocí DNA a žijících potomků. Bitvou u Bosworthu se uzavřela krvavá Válka růží a po rodu Plantagenetů, který vládl 300 let, pak na anglický trůn usedl první vládce z dynastie Tudorovců Jindřich VII. Zohavené tělo Richarda III. bylo po bitvě vystaveno v Leicesteru na důkaz, že král skutečně zemřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
před 29 mminutami

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
před 45 mminutami

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů. Cla budou do rozhodnutí odvolacího soudu vybírána dál, upřesnil amerikanista Jiří Pondělíček.
02:26Aktualizovánopřed 56 mminutami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 1 hhodinou

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy. Čína se proti oznámenému postupu již ohradila.
07:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 2 hhodinami

Portugalská krajní pravice se stala druhou nejsilnější parlamentní stranou

Portugalská krajně pravicová strana Chega (Dost) se stala druhou nejsilnější parlamentní formací v zemi. Vyplývá to z konečných výsledků voleb, o nichž ve středu večer informovaly tiskové agentury. Vítězství patří středopravé koalici Demokratická aliance (AD) premiéra Luíse Montenegra, která má však k jednobarevné většině hlasů daleko.
06:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...