Razie v Belgii nekončí, Abdeslam stále uniká

Při pondělních pěti raziích v Bruselu a dvou v Lutychu zatkla belgická policie pět lidí. Spolu s 16 zatčenými z nedělního bruselského zátahu tak ve vazbě skončilo 21 lidí, hledaný Salah Abdeslam ale mezi nimi není. Francouzská policie mezitím oznámila, že v bytě v Saint-Denis, v němž se ukrýval údajný strůjce pařížských atentátů Abdelhamid Abaaoud, nenalezla žádné útočné zbraně.

Belgický prokurátor Eric Van Der Sypt upřesnil, že při policejní operaci v Bruselu nebyly nalezeny žádné zbraně ani výbušniny. V metropoli platí už třetím dnem nejvyšší – čtvrtý –stupeň pohotovosti kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku. Po Abdeslamovi policie kvůli jeho údajnému zapojení do pařížských teroristických útoků už více než týden intenzivně pátrá. 

Belgický deník La Libre Belgique na svých internetových stránkách uvedl, že Abdeslama údajně vystopovali policisté právě v okolí Lutychu. Prý jim ale unikl automobilem směrem do Německa. Německo v této souvislosti žádnou policejní akci na hranicích ale nespustilo s tím, že zesílená bezpečnostní opatření na hranicích byla zavedena již před týdnem.

Salah Abdeslam je považován za jednoho z hlavních podezřelých, který se podle vyšetřovatelů přímo zapojil do přípravy a provedení teroristických útoků 13. listopadu v Paříži, které si vyžádaly 130 životů. Jeden z Abdeslamových bratrů se v Paříži vyhodil do povětří.

„Operace není ještě u konce, musí pokračovat,“ zdůraznil v pondělí belgický ministr vnitra Jan Jambon. Abdeslamovi se podle něj určitě dostává „značné podpory“ od některých lidí v Belgii, jinak by se mu prý nedařilo tak dlouho unikat.

Belgická televize RTBF s odvoláním na zdroj z prokuratury zveřejnila identitu třetího muže, kterého v Belgii v souvislosti s pařížskými atentáty obvinili z terorismu. Jedná se údajně o 39letého Maročana Lazíze Abrahímího, v jehož voze policie našla zbraň a stopy krve. Další zbraně pak nalezla při prohlídce jeho bytu ve čtvrti Molenbeek. Prokuratura Abrahímího obvinila z členství v teroristické organizaci, účasti na teroristickém útoku a z nedovoleného držení zbraní. Jeho bratr se prý v současnosti nachází v Sýrii. Kromě Abrahímího obvinili v Belgii z terorismu také Mohameda Amriho a Hamzu Attoua, kteří po atentátech vyzvedli Salaha Abdeslama v Paříži a přivezli ho do Bruselu.

V belgické metropoli kvůli informacím o bezprostřední hrozbě teroristického útoku platí od víkendu čtvrtý stupeň bezpečnostních opatření. Nejezdí metro, zavřena jsou muzea a galerie, zrušena byla řada sportovních či kulturních akcí a v pondělí jsou uzavřeny i školy. Severoatlantická aliance, která má v Bruselu sídlo, vyzvala část zaměstnanců, aby pracovali z domova, a zrušila všechny návštěvy svých budov. Aby práci vyřídili pokud možno z domova, už v neděli své zaměstnance požádala také Evropská komise.

V Bruselu platí nejvyšší stupeň bezpečnostních opatření
Zdroj: Reuters/Yves Herman

V Abaaoudově úkrytu francouzská policie nenalezla útočné zbraně

Francouzská policie zatím v bytě na pařížském předměstí Saint-Denis, v němž se ukrýval údajný strůjce pařížských atentátů Abdelhamid Abaaoud, nenalezla žádné útočné zbraně. V domě poškozeném výbuchem, který při středečním policejním zásahu způsobil sebevražedný atentátník, vyšetřovatelé našli dosud jen jednu devítimilimetrovou pistoli, informoval francouzský server 20 minutes. 

Podle velitele zásahové jednotky, která středeční razii provedla, přitom policisté při téměř sedmihodinové akci čelili vydatné palbě zabarikádovaných teroristů. Jednotka vystřílela 5000 nábojů, teroristé údajně na policisty házeli i granáty. Podle 20 minutes policie nyní pracuje s vyšetřovací verzí, podle níž byly zbraně zničeny při výbuchu, který způsobil sebevražedný atentátník. Prohlídka domu stále pokračuje.

Ve vazbě už šestý den zůstává Jawad Bendaoud, který svůj byt v Saint-Denis teroristům pronajal. Vyšetřovatelé se rovněž domnívají, že ze Sýrie se do Francie vrátil islamista Fabien Clain. Právě on údajně namluvil zvukovou nahrávku, na níž se Islámský stát přihlásil ke spáchání pařížských teroristických útoků.

Vazby mezi útočníky z Paříže
Zdroj: ATF/ČT24/Twitter.com

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 23 mminutami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 7 hhodinami

Bude mít velké problémy, hrozí Trump Zelenskému kvůli dohodě o nerostech

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Trump „nežertuje“ o třetím prezidentském mandátu

Prezident Donald Trump radikálně mění směřování americké zahraniční politiky i podoby federálních úřadů, zaměřit by se zřejmě mohl i na podobu samotného prezidentského mandátu. V rozhovoru pro NBC News připustil, že by nejvyšší funkci chtěl vykonávat i potřetí, přičemž zdůraznil, že nežertuje. Ústava přitom jasně omezuje prezidentský úřad na dvě volební období. Trump argumentuje vlastní popularitou, tvrdí, že ji má nejvyšší ze všech republikánů za poslední století. Podle agentury Gallup se však v současnosti jeho preference pohybují těsně pod padesáti procenty.
před 7 hhodinami

Před osmdesáti lety začala bitva o Okinawu, Japonci tehdy nasadili kamikaze

Japonsko si připomíná osmdesát let od začátku bitvy o Okinawu. Při nejkrvavějším střetu druhé světové války v Tichomoří padlo čtvrt milionu Japonců, Američanů a dalších. Ostrovní císařství nasadilo svou zoufalou zbraň – sebevražedné piloty kamikaze.
před 9 hhodinami
Načítání...