Proud lávy na ostrově La Palma výrazně zpomalil, až do moře možná nedoteče

Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma od nedělní erupce výrazně zpomalil a možná ani nedorazí do moře, čehož se od počátku týdne mnozí odborníci obávají. Láva na ostrově v Atlantiku zničila dosud na 166 hektarů a pohltila podle satelitních snímků asi 350 domů, uzavřeno je kvůli ní několik silnic, zničeno je elektrické vedení či zavlažovací systémy banánovníkových plantáží. Šest tisíc lidí zůstává evakuováno.

Láva, jejíž masa v místech dosahuje výšky až dvanáct metrů, se nyní pohybuje rychlostí asi čtyři metry za hodinu, v pondělí to přitom bylo asi 700 metrů za hodinu. Postupuje k jihozápadnímu pobřeží, jehož část v ohrožených zónách už byla evakuována.

Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou by podle vědců nastala chemická reakce, která by do vzduchu uvolnila obrovské množství páry s nebezpečnými látkami a kousky vulkanického skla.

Události: Následky erupce na ostrově La Palma (zdroj: ČT24)

Díky výraznému zpomalení ale možná láva na pobřeží ani nedorazí, píší místní média. Od nedělní erupce urazila masa vyvřelého magmatu podle deníku El Periódico asi 3,6 kilometru ze zhruba šestikilometrové vzdálenosti od kráteru k pobřeží.

Nyní se valí láva ve dvou hlavních proudech, ten severnější už dorazil k obci Todoque, jež byla v úterý evakuována. Proud lávy více na jihu se nyní podle RTVE už prakticky nepohybuje.

Dům na ostrově La Palma pokrytý sopečným popelem
Zdroj: Reuters, Nacho Doce

Na ostrov přijel král

Letiště na ostrově La Palma od neděle provoz nepřerušilo, ve čtvrtek ale hlásí zpoždění několik spojů s dalšími Kanárskými ostrovy Tenerife a Gran Canaria. Nad letiště, které leží na východním pobřeží ostrova La Palma, totiž dorazil popílek ze sopky, zatím ale nebylo vyhlášeno omezení letového provozu.

Na La Palmu přijet podpořit záchranáře a evakuované obyvatele i španělský král Felipe VI. s manželkou a znovu se tam vrátil premiér Pedro Sánchez, který situaci obhlížel už začátkem týdne.

Erupci sopky zažil ostrov La Palma naposledy v roce 1971, tehdy magma vyvěralo 25 dní a při neštěstí zemřel jeden turista, který se nadýchal toxických par poté, co překročil bezpečnostní zábrany. Tehdy láva dorazila do moře, díky čemuž se pak zvětšilo území ostrova asi o dva kilometry čtvereční. Nyní experti odhadují, že magma může vyvěrat do listopadu, možná i déle.

Schéma sopky stratovulkánového typu
Zdroj: United States Geological Survey

Ve Španělsku je podle národního geografického ústavu šest vulkanických oblastí, z nichž dvě jsou považovány za aktivní (oblast Girony a právě Kanárské ostrovy). Za aktivní vulkán je podle španělského vulkanologa Pabla Gonzáleze považována sopka, která vybuchla v posledních třiceti tisících letech, jiní definují jako aktivní sopku s erupcí v minulých deseti tisících letech.